War of the Ring z Encore

Wojna o pierścień. Najdroższa gra Encore (kosztowała dwukrotnie więcej niż inne gry). Została wybrana grą roku 1991. I jak to było z grami Encore była oczywiście kopią gry zachodniej firmy. Tym razem z SPI - War of The Ring z 1977. Pierwszej gry bitewnej, która odzwierciedlała konflikt zarysowany przez Tolkiena. Czterdzieści lat temu ukazała się pierwsza edycja tej gry.


Wojna o pierścień. Najdroższa gra Encore (kosztowała dwukrotnie więcej niż inne gry). Została wybrana grą roku 1991.
I jak to było z grami Encore była oczywiście kopią gry zachodniej firmy. Tym razem z  SPI - War of The Ring z 1977. Pierwszej gry bitewnej, która odzwierciedlała konflikt zarysowany przez Tolkiena. Czterdzieści lat temu ukazała się pierwsza edycja tej gry.


Oryginalna gra doczekała się rozszerzenia opublikowanego w magazynie Moves. Moves mógłby wydawać się podobnym w swej formule do Aresa, czy Strategy & Tactics jednak w głównej mierze skupiał się na rozgrywce, strategii, wariantach, erratach i projektowaniu gier. Warto zapoznać się z tymi archiwalnymi numerami.

Róznice pomiędzy pismami wg. Tactical Wargamer (skąd też pochodzi ilustracja przedstawiająca okładkę Moves)


[3column] [content]Fire & Movement:
Helping you decide which wargames to buy close-up reviews of new wargames profiles and player's notes guide to computer wargaming annual year in review issue[/content] [content]Strategy & Tactics:
Exploring decisions which made history wargame in every issue game design forum articles on historical and current events professional wargaming column media notes[/content] [content]Moves:
Helping you decide which strategies and tactics to use analysis, strategy and tactical tips variants and new scenarios art of computer wargaming annual index and mini-game previews of upcoming games by their designers[/content] [/3column]

Zdobycie oryginału gry z 1977 było srodze okupione, ale nic to. Zrobiłem kilka zdjęć oryginału z 1977 roku, a samą grę można nabyć na eBay O samej polskiej wersji War of the Ring napisano sporo znaków w polskojęzycznej sferze internetu. Starczy wspomnieć, że początkiem lat dziewięćdziesiątych gra nie była zbyt przychylnie przyjmowana - wszak miała już konkurencję w postaci Talismana (czyli Magia i Miecz) i innych tego typu gier. Cóż, gra liczyła sobie już ponad dwadzieścia lat i i nie wytrzymała próby czasu tak jak Labirynt Śmierci (Citadel of Blood)Odkrywcy Nowych Światów ( Voyage of the B.S.M. Pandoraczy)  Kosmolot Podróznik (Starship Traveller) z Fikcji.

Wydawać się może dziwne, acz gra była krytykowana i w latach siedemdziesiątych - nadto faworyzowała mroczną stronę. Jednak zdobyła niezwykle prestiżową nagrodę (ówcześnie) Charles S. Roberts Best Fantasy Board Game (1977).
Szereg lat później Fantasy Flight Games (2004) wydało grę pod tym samym tytułem, jednak nie wiem nawet jakie są powiązania z pierwotną wersją - gry najzwyczajniej nawet nie widziałem.Na koniec wrócę do polskiej wersji, czyli Wojny o Pierścień, a raczej osadzę ciekawy monolog przedstawiający grę.Adrian Borejko Bloger od 2006 roku. Roleplaying games są moim hobby od ponad trzydziestu lat, podobnie jak gry wideo. Moje teksty pojawiały się w magazynach hobbystycznych: Magia i Miecz, Portal, Kwarta; oraz serwisach internetowych m.in. Esensja, Histmag, Gadżetomania, Polygamia. [full-post]

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget