UK Games Expo 2017: zdjęcia, nagrody

Wczoraj wyłoniono zwycięzców UK Games Expo Awards 2017. Najsampierw trochę fotografii, na końcu zwycięzcy. Zwycięzcę w kategorii RPG chyba już udostępniałem w sieciach społecznościowych, także niespodzianek nie będzie. Przy okazji zapytałem o Warhammer 4 ed. Zainteresowany byłem, w którą stronę będzie skręcało lore. Czy do roku 2502 A.S (WFRP 1 ED.), czy po Burzy Chaosu 2522 A.S. (WFRP 2 ed.)?

Wczoraj wyłoniono zwycięzców UK Games Expo Awards 2017. Najsampierw trochę fotografii, na końcu gry fabularne, oraz zwycięzcy. Zwycięzcę w kategorii RPG udostępniałem w sieciach społecznościowych, niespodzianek nie będzie. Przy okazji zapytałem o Warhammer 4 ed. Zainteresowany byłem, w którą stronę będzie skręcało lore. Czy do roku 2502 A.S (WFRP 1 ED.), czy po Burzy Chaosu 2522 A.S. (WFRP 2 ed.)?


Uzyskałem niejednoznaczną odpowiedź, że trochę tego, trochę tego. Owszem chcą napisać o Lustrii, Mrocznych Elfach, padły także słowa o trzydziestoleciu Wewnętrznego Wroga.
Stuprocentową odpowiedź otrzymałem dotyczącą linii wydawniczej. Podręcznik oczywiście będzie wspierany dodatkami. Na pewno gra ukaże się w tym roku, na pewno będzie wykorzystywać rzuty k100. Zadałem jeszcze inne pytania, jednak wszystkie skwitować można tak samo, jak tytułowałem dotychczasowe wpisy dotyczące nowej edycji Warhammera - spekulacje. Na pewno mają dużo zapytań o prawa do tłumaczenia z rożnych krajów. Jeśli oczekujecie pewnej potwierdzonej informacji - najlepsza droga to newsletter Cubicle 7.

Wracając do UK Games Expo. Polskę reprezentowali na pewno (przynajmniej byli zauważalni na targach): Trefl, oczywiście Portal na poniższym zdjęciu, Q-Workshop, i MDR Gry z grami ilustrowanymi przez Andrzeja Mleczkę.


Na stoisku z Figting Fantasy przez niedługi okres czasu był Sir Ian Livingstone  (założyciel Games Workshop). Tu z Dreszczem z 1986 roku.

W tym roku przywrócono do życia rozpoznawalną grę Escape from the Colditz z 1973 roku.
Byli wszelakiej maści cosplayerzy.


Jeszcze większa ilość makiet, scenerii w dowolnych konwencjach. 
Poniższe lochy, wykonane z lakierowanego kartonu, nagrodzone w 2015 roku robią duże wrażenie. Do najtańszych nie należą, maleńki set z kilkoma sprzętami np. z karczmy kosztuje kilka funtów.

Szukałem czegoś dużego do transportu miniaturek, jednak oferta sklepów interenetowych wydała mi się lepsza.

Games Workshop
...Chaosium, te stoiska są obecne od lat na konwentach.  
Mnóstwo miniaturek, których wykonanie jest naprawdę bardzo dobre.

 Wystawcy ważniejszych lokalnie gier, tu np. Days of Ire: Budapest 1956. Gra, która powinna i nas zainteresować przy okazji rocznicy tych wydarzeń. Szkoda, bo tak chyba jednak się nie stało.
Pomysły, które nie chwyciły wcześniej, a teraz mogą "zaskoczyć".

Cała rzesza innych, którzy wydają się być spóźnieni o rok z targetem, wystawców większych, mniejszych itp. itd.Były nawet koszule. W internecie spotkałem się z jedną wzmianką (wyolbrzymioną, jak i w Polsce), która kogoś zaniepokoiła. Polska społeczność mniejsza to i szambo mocniej bije, smród ma zaś ten sam zasięg. 
Gier fabularnych też było sporo, poniższe zdjęcie nie przedstawia oczywiście gry młodzieńca, którego upodobały sobie hejtować nasze "elity" #fundom'u. Oprócz Nibiru byli inni mniejsi wystawcy: LoftP, Burning Games etc.


Syrinscape, program muzyczny wspomagający sesję otrzymał nagrodę na tym UK Games Expo w kategorii Best RPG Supplement. To nie pierwsza nagroda dla tego programu. Była jakaś promocja, jak i na wiele innych programów np. Talisman Prologue również był za darmo... Ale na wszystko nie ma czasu. Nie wspominając, że zainteresowanie programem było spore. Jednakże program można wypróbować za darmo na stronie.

Jeśli przyznawane byłyby nagrody "za stoisko", Shadow of Esteren pewnie było najciekawsze. 
SoE RPG rozrosło się do dużych rozmiarów, w tym widać sporą pasję ludzi tworzących grę. Począwszy od gry, przez piwo, gadżety skończywszy na koncercie. 

To próba oczywiście, nie koncert.
Wracając do nagród. Wcześniej napisałem chyba powyżej wszystko. 
Główna nagroda w kategorii RPG przypadła Cubicle 7 za Adventures In Middle-Earth Player Guide. 
Czy to dobre że jedna brytyjska firma będzie dzierżyć tak fascynujące tytuły i dystrybuować je w Europie? I tak i nie. 
Gdyby ktoś był zainteresowany - nominacje i poniżej nagrodzeni. 


 • Best Family Game – Sushi Go Party
 • Best Children’s Game -Baobub
 • Best Euro Game – SubTerra
 • Best American Style Game – Dark Souls
 • Best Strategic Game – The Colonists
 • Best Card Game – Statecraft
 • Best Abstract Game – Ominoes
 • Best Miniatures – Dropfleet Commander
 • Best Role-Playing Game – Adventures In Middle-Earth Player Guide
 • Best Role-Playing Supplement – Syrinscape
 • Best Party Game – Chameleon
 • Best Expansion – Dropfleet Commander: Reconquest Phase Two
 • Best Accessory – Dropfleet Commander Modular Spacestation Pack
 • Best Miniatures Rules – Dropfleet Commander
W kategorii Role Play Games w poprzednich latach nagrody otrzymały następujące gry fabularne:
Call of Cthulhu 7th Edition, Chaosium (2016) Mutant Year Zero, Modiphius Games (2015); Achtung Cthulhu Keepers Guide (2014), Star Wars,  Fantasy Flight Games (2013) oraz Airship Pirates, Cubicle 7 (2012).


Reasumując. 

UK Games Expo wyrosło na trzecią co wielkości imprezę tego typu na świecie. 16 500 unikalnych użytkowników w tym roku. Wielka Brytania jest czwartym rynkiem gier, hobby, zabawek na świecie.
Aha, zapomniałbym. W tym roku w Hiltonie spotykali się tylko gracze RPG i prelekcje np. ta dotycząca Starfindera (doszłem czy doszedłem? :). W hali wystawienniczej bodajże 1 organizowane były turnieje gier (Star Wars, Pokemon etc.). Kolejna hala była poświęcona ekspozycjom. Rycerze pizgali się na zewnątrz. 

Na koniec dodam kolejny film z Beast of War. Ian Livingstone podczas godzinnej prelekcji.
The Ian Livingstone Story & His Top 10 Games - to naprawdę warto obejrzeć. 
[full-post]

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget