Marcin Kromer i jego dzieła

W dniu dzisiejszym przypada rocznica śmierci Marcina Kromera, autora dwóch dzieł które wypada znać. Zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się grami fabularnymi, historycznymi.

Marcin KromerBy nieznany from Poland - from en.wiki, Andreasoli, uploaded on Commons by Micgryga, Domena publiczna, Link

Marcin Kromer herbu Kromer (ur. 11 listopada 1512 w Bieczu, zm. 23 marca 1589 w Lidzbarku Warmińskim) – humanista, historyk i pisarz okresu renesansu, teoretyk muzyki, dyplomata; od 1579 biskup warmiński, jeden z przywódców polskiej kontrreformacji, pisał po polsku i po łacinie, sekretarz króla Zygmunta I Starego od 1544 roku., przedstawiciel dyplomatyczny Rzeczypospolitej w Państwie Kościelnym w 1548 roku.
W dniu dzisiejszym przypada rocznica śmierci Marcina Kromera, autora dwóch dzieł które wypada znać. Zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się historycznymi grami fabularnymi.
Dzieła Kromera powstały przy okazji porządkowania archiwów królewskich i po części były przedstawieniem naszych ziem cudzoziemcom.

  • De origine et rebus gestis Polonorum libri XXX (O pochodzeniu i czynach Polaków ksiąg trzydzieści znane także jako O sprawach, dziejach i wszystkich innych potocznościach koronnych polskich, przekład polski w 1611)
  • Polonia sive de situ, populis, moribus, magistratibus et re publica regni Polonici libri duo (znane jako Opis Polski albo Polska, przekład polski Polska, czyli o położeniu, obyczajach, urzędach Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego Władysława Syrokomli w 1853)
Te dwie historiograficzne książki to doskonałe kompendium wiedzy o ówczesnej Polsce oraz niedościgniony wzór, który można wykorzystać w tworzeniu swoich settingów do gier fabularnych.
Obok Bystronia i jego dwóch tomów Dzieje obyczajów w dawnej Polsce. Wiek XVI-XVIII to pozycje, z którymi należy zapoznać się, by np. prowadzić w miarę sprawnie Dzikie Pola. 

Mianem "Liwiusza" określił go polski poeta, autor Flisu, to jest Spuszczanie statków Wisłą i inszymi rzekami do niej przypadającymi, który zainspirował mnie przed wielu laty do napisania dodatku do Dzikich Pól umożliwiającego zabawę na rzece.
Pięć lat temu z okazji pięćsetlecia urodzin Kromera powstał film w reżyserii Jarosława Szmidta, przybliżający sylwetkę jednego z najwybitniejszych humanistów.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget