Czasy się zmieniają

Owszem istnieje nadal kilka gier, które mają się dobrze + k10 orbitujących (np. FATE przy sprzedaży kilku tysięcy gier pojawiło się kiedyś w rankingach kwartalnych ICv2). Nad największa grą pracuje kilkunastoosobowy zespół. Nad drugą pewnie niewiele więcej. Warto więc podchodzić z pewną dozą sceptycyzmu do wieści o nowych grach, wynikach ich sprzedaży czy ufundowanych projektach na KickstarterzeKiedy przed ośmiu laty prowadziłem dla Esensji cotygodniowy cyklu warhammerowych wieści: W krainie wojennego młota, dosyć szybko musiałem z piątkowych newsów zrezygnować. Po prostu Warhammer Fantasy Roleplay wygasał i głównie wszystko kręciło się wokół blogów prywatnych osób i Strike to Stun.
Jeszcze parę lat później wrzucałem nawet po kilka wieści dziennie na mój blog o grach fabularnych. Praktycznie nie można było nadążyć za feedem. Obecnie nawet ENWorld zamieszcza tygodniowe cykle wieści o grach fabularnych (wraz z innymi grami).
Časy se mění, czyli czasy się zmieniają jak nazywa się jedna z bardziej pomysłowych gier naszych południowych sąsiadów.

Owszem istnieje nadal kilka gier, które mają się dobrze + k10 orbitujących (np. FATE przy sprzedaży kilku tysięcy gier pojawiło się kiedyś w rankingach kwartalnych ICv2). Nad największa grą pracuje kilkunastoosobowy zespół. Nad drugą pewnie niewiele więcej. Warto więc podchodzić z pewną dozą sceptycyzmu do wieści o nowych grach, wynikach ich sprzedaży czy ufundowanych projektach na Kickstarterze (nader często to powtarzałem, ale dzięki temu niektórzy mogli postawić "diagnozę" :).

Ludzie przeklejają wieści z portalu na portal ("tumacze-jumacze", jak to kiedyś pięknie określono), jednak RPG są daleko na samym końcu branży Hobby/ Toys/ Games.
I nic prawdopodobnie tego nie zmieni w najbliższym czasie.

Problem w tym, że mnóstwo ludzi nadal nie zdaje sobie z tego sprawy, że nakłady gier, nawet z tych niezwykle udanych zbiórek społecznościowych to często tysiąc, dwa tysiące egzemplarzy. Dla porównania, w osiemdziesiątych latach 50-100 egzemplarzy gry rozdawano za darmo, 500 z sporym upustem.

Owszem, można pisać o nowościach z Drive Thru RPG, gdzie każdy może swą grę "opublikować" czy nawet tak jak w Polsce - pisać o grach dla dwustu zainteresowanych osób, z których kilka procent zagra, kilkanaście przeczyta.
Każdy dysponuje swoim czasem, każdy też może analizować i informować o angielskojęzycznych inicjatywach "Napisz erpega w 200 słowach". O tym samym wspominałem nie tak dawno. Przypomina to prowadzenie gazeti szkolnej/ fanzine "Liga Cymbergaja Szkoły Podstawowej 17 - klasy 1-4".

Nie, nie chodzi o pogrzeby, zmartwychwstania czy reanimacje. Wystarczy słuszna, wątpiąca, krytyczna postawa. Ta nikomu nie zaszkodziła.
Odwrotnie to niestety nie działa. Co więcej może się kończyć jak u de Cervantesa.
Krótko mówiąc, szlachetka nasz tak się zaciekł w czytaniu, że dnie i noce nad książkami trawił; doszło do tego, że wskutek zbytecznego natężenia i niewywczasu, mózg mu jakoś scieńczał, iż po prostu mówiąc, zgłupiał na piękne. Nabił sobie mózgownicę wszystkimi tymi andrybajami, które czytał, tak dalece, że mu się zamieniła całkiem w ładowny lamus czarów, uroków, zabijatyk, potyczek, ran, miłości, sercowych żałości, zapałów, udręczeń, srogości i tym podobnych niedorzeczności. I tak to wszystko, co czytał, wbił sobie krzepko w biedną głowinę, że ani mu gadaj, ażeby mogło być co prawdziwszego w dziejach świata. 
Jeśli ktoś jednak ma ochotę, to ENworld przynajmniej obiecuje płacić za informowanie o nowościach RPG. Wymiernymi pieniędzmi, nie punktami czy obietnicami zgłębiania dziennikarskiego fachu pod okiem "rzeszy wyspecjalizowanych redakcji" z Technikum Internetowego "Polterek", albo dostępując zaszczytu dołączenia do jednoosobowego zespołu redakcyjnego czy też innej grupy twórców gier z których żadna nie wyszła.


"The articles in this program will be 500 words in length at first and for pay. EN World will pay a flat fee which works out to about $0.04 per word for each of these articles."

Jeśli znasz język angielski - it's your choice

Tagi:

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget