Podsumowanie RPG: Good Bye 2016, Happy New Fear 2017 !

2016 rok w tradycyjnych grach fabularnych i nie tylko. Krótki, subiektywny przegląd wydarzeń, nagród.

Mythica VR

2016 rok w tradycyjnych grach fabularnych i nie tylko. Krótki, subiektywny przegląd wydarzeń, nagród.

Czy zapowiedź nowego charakteru transmedialnych projektów z serii One World of Darkness spełni oczekiwania graczy i twórców? Czy Tobias Sjögren wywoła rewolucję w transmedialnej rozrywce ? Taką jak kiedyś Mark Rein Hagen w RPG? Czy jednak trzeba będzie poczekać na rozwój technologii, jak to komunikuje szef Bethesdy odnośnie ich kolejnej gry spod szyldu TES ? Obiecuję sobie dużo po tym projekcie. 
Niewątpliwie warto odnotować olbrzymi sukces 7th Sea na Kickstarterze (patrz infografika Top10 Kickstarter RPG above 30 000 $). Szkoda, że skończyło się to grafikami w stylu hożej sarmatki Ambrożej w 7th Sea: Heroes & Villains. Obecnie grę można kupić przecenioną w internetowym sklepie Drive Thru RPG.
Fragment jednej z pierwszych reklam gry fabularnej Warhammer Fantasy

30 lat skończył Warhammer Fantasy Roleplay
. 30, tyle lat liczy sobie jedna z popularnych po dziś dzień gier w Polsce.

40lecie magazynu Dragon. Był jednym z dwóch (obok Dungeona) oficjalnych magazynów publikujących materiały do gry fabularnej Dungeons & Dragons, aż do 2013. Obecnie ukazuje się w formie elektronicznej, jako Dragon+.

Zbiórka na Scion 2nd ed. również zakończyła się spektakularnym sukcesem. Przy pierwotnie założonym celu 25 000 dolarów uzbierano finalnie ponad 334 tysiące.
Skandynawskie gry z wydawnictwa Fria Ligan AB (a właściwie bliźniaczej firmy Free League Publishing odpowiedzialnej za angielskojęzyczne wydania gier) odnoszą kolejne sukcesy. Po Mutant Year Zero i Coriolis przyszedł czas na Tales from the Loop - Roleplaying in the '80s That Never Was. Jeśli ktoś zechciałby zapoznać się z twórczością autora grafik do tej gry, można je nabyć w sklepie Amazon - Things from the Flood, Tales from the Loop. Dotychczas pojawiły się tam dwa albumy Simon Stålenhaga.
Jeśli ktoś chce w dzisiejszych trudnych czasach wydawać gry, powinien przeanalizować jak wygląda dojrzała, przemyślana promocja skandynawskich gier. Zacząć można od kilku zbiórek na Kickstarter Fria Ligan AB. Skończyć na innym szwedzkim równie imponującym produkcie Trudvang Chronicles, zahaczając o angielską wersję Symbaroum. 

Zainteresowanie starymi grami i dodatkami jest dosyć duże. Stare moduły TSR do AD&D sukcesywnie pojawiają się w druku na życzenie. Powrót do starszych produktów dotyczy nawet New Wave od James Wallisa (FFG wydaje The Extraordinary Adventures of Baron Munchausen).

Jeśli ktoś nie śledził na bieżąco forum Strike to Stun i  oczekiwał "nowego" Warhammera... mógł być po prostu nieco rozczarowany. Zweihander odniósł sukces, udostępniono zasady w modelu Płać Ile Zechcesz. Na StS ustawicznie trwały prace i weryfikowano rozdziały. 

Nie interesowałem się nowym Travellerem (sprzedałem Black Box z siedemdziesiątych lat jakiś czas temu), podobnie jak wszystkimi innymi Conanami, Infinity od In An Age Undreamed Of oraz dalszymi losoami Achtung! Cthulhu od Modiphiusa. Star Trek również nie przyciąga mojej uwagi. To samo może tyczyć się The One Ring i innych produktów Cubicle 7. Podobnie nowe światy Eda Greenwooda (Stormtalons) zdaje się już nie łechcą dzisiejszych fanów. Monte Cook śrubuje swoje absurdalne ceny niezwykle wysoko i chyba też nie zmieni nic w kwestiach hobby. Nadal bagatelizuję Dungeon & Dragons, Pathfinder Role Playing, jak dotychczas obserwuję -  radzą sobie niezgorzej, zobaczymy jak poradzi futurystyczne PFRPG.

Nagrody dla gier fabularnych 2016

Nagrodą, która może mieć wpływ na całokształt gier fabularnych i została dostrzeżona przez media szerokonurtowe okazało się dodanie Dungeons & Dragons do Hall of Fame. Patrz D&D w National Toy Hall of Fame. Rzecz przeszła praktycznie bez echa w Polsce.

Golden Geek Awards tzw. Geekies przypadło grze Blades in the Dark, która de facto się nie ukazała. Najlepszym dodatkiem był The Dracula Dossier: Director's Handbook (spójrz również nominacje Geekies). 
Najlepszą grą roku 2016 wg. ENnie okazało się Dragon Age RPG z roku 2010 w odświeżonej wersji (nie w postaci setów, a jednego podręcznika). Drugie miejsce otrzymało Feng Shui 2, czyli gra po raz pierwszy opublikowanej dwadzieścia lat temu przez Deadalus. Trzy lata później przez Atlas Games (patrz infografika).
Origin Awards przyznano grze Star Wars: Force and Destiny, która w wersji beta ukazała się już w roku 2014, a jej pełna wersja w roku 2015.
Tegoroczne Indie Awards przyznano grom Night Witches oraz World Wide Wrestling Roleplaying Game opartym o grę Apocalypse World. Mianem najlepszego dodatku, został zestaw trzech dodatków, z których każdy zawiera dodatki do Apocalypse World (sic!).  Na uznanie zasługiwały na pewno dwie pozycje - Fall of Magic za wykonanie i pomysłowość oraz Sign za tematykę (kreowanie języka, niewerbalny sposób komunikacji). Więcej na temat nagrodzonych gier.

Nagrody przestały być jakimkolwiek wyznacznikiem jakości gier i nikt nie jest w stanie przełamać tegoż impasu. Nawet nowopowstałe nagrody. Również i na Wyspach Brytyjskich - UK Games Expo za najlepszą grą fabularną roku okrzyknęła ostatnią, siódmą edycję Call of Cthulhu.

Jeśli ktoś jest w stanie przebijać się przez natłok produktów SNT wrzucanych do Drive Thru RPG, może coś ciekawego znaleźć. Czasy kiedy mieliśmy wyraźny podział na RPG Now i Drive Thru minęły dawno. 
Ja raz na jakiś czas przebijam się przez ostatnie pięćset produktów i spośród amatorskich autorek jestem w stanie wyłonić kilka, rzadziej kilkanaście interesujących produktów.

 Komputerowe gry fabularne

Niezbyt chętnie chciałbym przyglądać się w tym miejscu komputerowym grom fabularnym, bowiem pojawia się ich tyle, że nie sposób ich wymienić, a i ja nie czuję się kompetentny. Wyznaczyć zainteresowanie grami z ubiegłego roku może Metacritic, mi wystarczył dzisiejszy Escapist. Żałuję, ze The Eye of the Beholder IV (co było do przewidzenia) nie doszło do skutku.

Witcher 
z CD Projekt niewątpliwie jest najważniejszą polską marką (światową również, wszak otrzymał jako gra wideo najwięcej nagród). Czy zgadza się z tym Sapkowski, czy nie. Na koniec warto odnotować ubiegłoroczną nagrodę jaką po raz pierwszy uhonorowano Polaka - World Fantasy Award przypadło właśnie Andrzejowi Sapkowskiemu.
Niestety dzięki protestomi  ta statuetka odeszła w niepamięć i AS jej nie otrzymał.
Równouprawnienie w grach, wyrównywanie dysproporocji sięga absurdu i coraz więcej ludzi zaczyna to dostrzegać, jednak SJW zdobywają kolejne przyczółki np. istoty "kanonicznie sexy" będą projektowane w Dungeons & Dragons w męskiej i żeńskiej formie.

Odnotowałem dwudziestopięciolecie Fate Gate of Dawn na emulatorze - pierwszej gry fabularnej z otwartym światem za którą zapłaciłem niebagatelne pieniądze w dziewięćdziesiątych latach. Prawdopodobniej po dziś dzień jest to unikatowa gra fabularna (a zarazem niedoceniana), chociażby ze względu na mechanizmy rozmowy, czy kierowanie poczynaniami łącznie 28 postaci.

Jeśli chodzi o gry na urządzenia mobilne, to w międzyczasie, kiedy zacząłem robić wywiad z węgierską ekipą Redshifts odpowiedzialną za The Quest pojawił się taki, który wyczerpuje zupełnie temat.


Fajnie, że dostrzeżono The Quest bowiem gra obchodzi piętnastolecie. Wcześniejsza The Legend, gra w którą zagrywałem się jeszcze na Nokia 9500 Communicator jest chyba już za darmo.
Gra kosztuje około 30 PLN, nie wiem czy w Polsce Google Play rozdawał bonusy, ale tak wydane pieniądze na pewno nie są zmarnowane.
Kolejna gra warta odnotowania pomimo, że ukazała się jeszcze 20 października 2015 to oczywiście Knights of Pen and Paper 2 The Quest HD.  Można wracać do niej co jakiś czas, jak i do części pierwszej.

Żałuję że szumnie obwołany rok VR skończył się fiaskiem - okulary kurzą się na półce. Projekt wykorzystania VR w tradycyjnych grach, czyli Mythica VR również nie odniósł sukcesu, jednak prac nie zaprzestano.

Odeszli w roku 2016

Fabula: Il gioco di Lei e di Lui (1970) Boardgame Geek
Odszedł Umberto Eco (19.02.2016) Powiedziano o Nim: Wiedział wszytko, ale czy ktoś wie o jego karcianej grze narracyjnej z 1970 roku Fabula: Il gioco di Lei e di Lui? 

Zmarł Joe Dever (29.11.2016). Autor jednej z pierwszych, zagranicznych gier paragrafowych wydanych w Polsce: Wojownik Autostrady (Amber), i serii Samotny Wilk (Copernicus Corporation).

Pożegnaliśmy Andrzeja Kondratiuka (22.06.2016). Wybitny polski reżyser, scenarzysta i zasłużony twórca polskiego kina.

Zmarł Andrzej Żuławski (17.02.2016), reżyser jednego z najdłużej tkwiących w cenzurze filmów -Diabeł.  Nie należy zapominać o: Szamance, Opętaniu, Na srebrnym globie czy ostatnim Kosmosie.

Maciej Sabat (31.01.2016). Odszedł "lucek", między innymi współautor Wolsunga.
  Polcon/Tricon 2010 

  Ogólnie rok 2016 nie rozpieszczał i zapewne pożegnaliśmy więcej znanych osób.

  Raporty i podsumowanie z poprzednich lat

  Prześlij komentarz

  MKRdezign

  {facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

  Formularz kontaktowy

  Nazwa

  E-mail *

  Wiadomość *

  Obsługiwane przez usługę Blogger.
  Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget