90 lat Metropolis - Pomiędzy rozumem, a rękami musi być serce

10 stycznia 1927 r. w Berlinie miała miejsce uroczysta premiera filmu Metropolis. Klasyczny film wpisano na listę UNESCO Pamięć Świata. W ramach tego programu prowadzona jest międzynarodowa lista najbardziej wartościowych dzieł audiowizualnych o znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym (obok są np. Baśnie braci Grimm).

10 stycznia 1927 r. w Berlinie miała miejsce uroczysta premiera filmu  Metropolis. Klasyczny film wpisano na listę UNESCO Pamięć Świata. W ramach tego programu prowadzona jest międzynarodowa lista najbardziej wartościowych dzieł audiowizualnych o znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym (obok są np. Baśnie braci Grimm). Metropolis jest pierwszą produkcją fantastyczno-naukową, która na stałe wyznaczyła standardy gatunku.

Czarna wizja przyszłości kastowego społeczeństwa oligarchicznych intelektualistów i mieszkających pod ziemią robotników wywołała spore kontrowersje już w momencie swej premiery. Oryginał z którego usunięto z niego około pół godziny wątków pobocznych oraz związanych z okultyzmem zaginął. Po odnalezieniu filmu powrócił w restaurowanej wersji.


Metropolis inspirował twórców takich filmów jak: Star Wars, Matrix, Blade Runner, Dr Strangelove, Sky Kapitan; muzyków: Quuen, System of Dawn i pewnie niezliczoną ilość grafików.

Jednym z najciekawszych projektów hołdujących filmowi jest zawiadywany przez Władysława Komendarka, Agnieszkę Makówkę i Igora Gwaderę. Prestiżowe, brytyjskie pismo Sound On Sound określiło występ trójki artystów jako: unikalny, wyjątkowy i niezapomniany. W dniu dzisiejszym za sprawą Soundedit  w tym niecodziennym taperowaniu do niemego filmu odbędzie się kolejny koncert projektu, który tym razem zostanie zachowany na przygotowywanym albumie.
Fotoreportaż z koncertu w Teatrze Wielkim w Łodzi

I jeśli ktoś chciałby w dniu dzisiejszym zobaczyć jak wygląda taperowanie Metropolis Komendarka w Warszawie ponad dwa lata temu
[full-post]
Tagi:

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget