Nie żyje Joe Dever, autor serii Samotny Wilk

W dniu dzisiejszym zmarł legendarny brytyjski projektant gier paragrafowych i fabularnych Joe Dever (urodził się 12 lutego 1956 roku). Głównie znany z serii Samotny WIlk (Lone Wolf).

Joe Dever 2016.jpg
By Joedever - Selfie photo Previously published: https://www.facebook.com/joe.dever.50, CC BY-SA 3.0, Link


W dniu dzisiejszym zmarł legendarny brytyjski projektant gier paragrafowych i fabularnych Joe Dever (urodził się 12 lutego 1956 roku).
W Polsce część serii gier paragrafowych Samotny Wilk (Lone Wolf) poznaliśmy dzięki Andrzejowi Karlickiemu i wydawnictwu Copernicus Corporation i oczywiście wcześniejszym Wojowniku Autostrady (Amber).
Joe Dever zmarł 30 listopada 2016 roku, w następstwie tych powikłań operacji dróg żółciowych, którą przeszedł w sierpniu.

Pierwotnie stworzył fikcyjny świat Magnamund w 1977 roku do kampanii Dungeons & Dragons, a w 1984 roku ukazała się pierwsza książka z serii Lone Wolf, gier paragrafowych.
Seria liczy sobie trzydzieści książek i znacznie więcej utworów zależnych (Multiplayer Gamebook System), kroniki, komiksy, gry wideo a nawet grach przez telefon - Phone Quest.
Początkowo świat nazywał się Chinaraux i miał zostać wydany w 1984 roku przez Games Workshop,
jednak Dever zawarł korzystniejszą ofertę z Beaver Books (oraz Hutchinson Publishing Ltd).

Łącznie sprzedało się kilkanaście milionów egzemplarzy książek na całym świecie, w osiemnastu różnych językach. Co najmniej 2,5 miliona gier wideo. Kilkukrotnie Lone Wolf otrzymał nagrodę Game Book of the Year (1985, 1986 i 1987) i wiele innych.

Od 1996 projektował i produkował gry wideo, brał również udział w tworzeniu gry fabularnej Lone Wolf: The Roleplaying Game, (Mongoose Publishing). Dotychczas wydano trzy dodatki do tej gry:
The Heroes of Magnamund, Adventures of the Kai, Terror of the Darklords. 

Warto nadmienić, iż Dever był z wykształcenia muzykiem. Współpracował między innymi z Frankiem Zappą, Peterem Gabrielem,  Sex Pistols i Public Image.
Wywiad z Deverem sprzed trzech lat.

In this inaugural EN World Autograph Session, recored at Dragonmeet 2013, Russ is lucky enough to sit down with the charming Joe Dever, who discussed his career, Lone Wolf, and his future plans. This interview was about 45 minutes in length.

Adriano Borejko

Bloger od 2006 roku. Role playing games są moim hobby od trzydziestu lat, podobnie jak gry wideo. Moje teksty pojawiały się w magazynach hobbystycznych: Magia i Miecz, Portal, Kwarta; oraz serwisach internetowych m.in. Esensja, Histmag, Gadżetomania, Polygamia.
[right-post]

Prześlij komentarz

Trochę nie na temat, ale a propos gier paragrafowych. Natknąłem się właśnie na taką ciekawostkę - wykorzystanie schematu gry paragrafowej w artykule popularnonaukowym. Świetna sprawa. http://www.nytimes.com/interactive/2016/12/02/science/bees-pollen-senses.html?hp&action=click&pgtype=Homepage&clickSource=story-heading&module=second-column-region&region=top-news&WT.nav=top-news

Oj nie, nie. Interaktywność, hipertekst i remediacja druku to już zupełnie odmienna gałąź. Czytałem coś na ten temat i jedyne co mi się nasuwa, to że te gałęzie też przegapiły swoje 5 minut w historii jak i RPG.
Hipertekst i dawne wszystkie projekty hippisów-studentów były wzorem z których dziś można by pewno czerpać korzyści.
Tego typu hipertekstów pojawia się naprawdę dużo i w sumie już przechodzimy do nich jak do normalności.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget