Cyganie w Starym Świecie


Fotografia zaczerpnięta z Lead Adventure Forum - wątek 28mm Gypsies miniatures?

Zanim polscy "eksperci RPG" zabiorą się za wizerunek nacji w grach fantasy, przypomnę opis Cyganów w Starym Świecie, jaki zamieszczono w Śmierci na rzece Reik część Życie na Rzekach Imperium str. 20.


CYGANIE
Cyganów spotkać można zarówno na rzekach, jak i drogach Imperium. Ich łodzie przypominają statki pasażerskie, są jednak pomalowane w jaskrawe kolory i zagracone kociołkami, patelniami, torbami ziół, ubraniami oraz mnóstwem innych rzeczy. Cyganie nieustannie wędrują po rzekach i zatrzymują się w każdym mijanym mieście, aby pohandlować. Często sprzedają i kupują towary od załóg napotkanych statków. Chociaż chętnie witani są w słabo zaludnionych regionach, do których przynoszą wieści i towary, nigdzie nie pozostają długo, jeżeli spotykają się z niechęcią mieszkańców. Zazwyczaj zamieszani są w kilka kradzieży kurcząt i inne, podobne incydenty. Z przyjemnością zatrzymają się, aby porozmawiać z bohaterami, ale zawsze będą odnosić się do nich z lekką pogardą: mimo wszystko, Cyganie są nomadami i często spoglądają z góry na innych wędrowców. Za godziwą cenę zaopatrzą drużynę w zioła lecznicze, wyleczą rany, mogą również powróżyć i sprzedać amulety — prawdziwe bądź nie. 

Wspominam o tym, bowiem zachodni spece od political correctness wygrzebali znów stary dodatek w sklepie Paizo: "Gypsy" z Dreadfox Games i dali upust w swoich wypowiedziach. 

Ściągnąłem przezornie preview, by zobaczyć cóż takiego bulwersuje skrzywionych polityczną poprawnościa i... nie uświadczyłem tam nic co mogłoby mieć wpływ na negatywną percepcję Cyganów w grze (przez rozumnych ludzi,  oczywiście) . W podobny sposób Cygan przedstawiano czy to w Ravenloft (Vistani) , czy jak przytoczyłem w Warhammerze.

Jeśli ktoś szuka problemu, znalazł go w wyspiarskich  korzeniach fimirów i nawet wannie pełnej kości u nas. 
I nie ma tu nic do rzeczy, ani Heidenjachten, ani sterotypizacja, odmienność kulturowa Romów, albo komunikacja miedzykulturowa i transmisja kulturowa. 
Po prostu dobrze wcześniej zapoznać się z motywacjami religijnymi, społecznymi, rasowymi antycyganizmu (nawet nie od średniowiecza) nim wystuka się na klawiaturze niezbyt mądre słowa. Można też podać Cyganom rękę na ulicy (nie gryzą), albo Gadzie mogą tytułować ich tak jak sobie tego życzą, chociaż nie wszyscy ponoć chcą być już Romami.  
Nawoływanie do niewspierania produktów, czy to firm,  w których występują elementy niezgodne z wizerunkiem dzisiejszych political correctness people 
to po prostu uprzedzenie wobec uprzedzeń jakie swego czasu ogarnęło duży wycinek fundomu ( i nadal zaprząta im głowy obecnie Hot Top to rysunek Mleczki z 2004 roku: "Molestowanie brzydkich kobiet powinno być karane łagodniej"). 

Proponowane tematy RPG dla zagubionych w szale uprzedzeń na rok 2017: 
" Dzikie Pola" jako gra stygmatyzująca rolników (chłopów) polskich. Wspólna konferencja PSL i ekspertów RPG z pracy naukowej D. Porczyńskiego. 
"Zew Cthulhu". Emancypacja kobiet jako wątek nadrzędny w przygodach ery wiktoriańskiej. 
"Jak usunąć konflikty na tle rasowym w uniwersum Wiedźmina", krótkie wprowadzenie przed utworzeniem Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk Fantastycznych. 
Prawo do zapomnienia instytucji. "Rzeczpospolita Babińska", jako przykład skutecznie eliminacji błaznów z polskiej historii. Porady dla ochotników zajmujących się utylizacją niefortunnych publikacji. 

Adriano 'Borejko' Kuc

Bloger od 2006 roku. Role playing games są moim hobby od trzydziestu lat, podobnie jak gry wideo. Moje teksty pojawiały się w magazynach hobbystycznych: Magia i Miecz, Portal, Kwarta; oraz serwisach internetowych m.in. Esensja, Histmag, Gadżetomania, Polygamia.
[right-post]

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget