Crowdfunding, a przedpłaty

Przedsprzedaż i crowdfunding RPG

Przygotowując cykl Przypomnę to Wam hurtowo co rusz nasuwają mi się pewne refleksje. Kilkanaście lat temu kiedy nie było jeszcze platform do finansowania społecznościowego, pieniądze na gry zbierano w przedpłatach.
Przedwczoraj Cubicle 7, zaanonsowało, że nie uda im się wydać w sierpniu Adventures in Midle Earth. Dzień później pojawiła się również opcja przedsprzedaży pliku w wersji elektronicznej.
Skoro można sprzedawać free quickstart jako "podręcznik" (Fajne RPG); bety Star Wars (Fantasy Flight Games), to czemu nie można w przedsprzedaży zamawiać plików PDF ?

Przykład przedpłaty na Warhammer Fantasy Role Play sprzed trzydziestu laty, jest niezwykle jaskrawy - pięćset zniżkowych egzemplarzy (20% taniej) i pięćdziesiąt gratis.
Kilka lat później u nas było bardzo podobnie (choć z innych przyczyn) z pierwszą grą fabularną wydaną w Polsce - Warhammer Fantasy Role Playing. 220 tysięcy złotych w pierwszej przedpłacie i 495 000 miesiąc potem.
Dokładnie dziesięć lat temu premierę miał Podręcznik Gracza 3.5. ISA sprzedawała go w przedsprzedaży nawet do 20 PLN taniej. 89 PLN kosztował w momencie wydania.
Większość przedpłat z tamtych lat oferowała jakiś profit dla konsumenta.

Czasy się zmieniły diametralnie. Sami wyhodowaliśmy sobie crowdfunding, gdzie przeciętna platforma do zbierania pieniędzy w charakterze społecznościowym pobiera opłaty rzędu 5-10 %.  W sumie to uczciwa cena w stosunku do reklamy, jaką można zrobić na Kickstarterze swojemu produktowi. W przypadku polskich platform, ta reklama już nie jest tak nośna. Dawniej te X % mogło pozostać w kieszeni kupującego lub sprzedającego.

W dobie prosumpcji gier fabularnych (zwłaszcza w Polsce) warto zastanowić się nad tym, czy jest sens oddawać jakikolwiek procent dużym firmom z pieniędzy osób, które potencjalnie zechcą wesprzeć autora.
Jeśli zawiadujemy niewielkim projektem, którego liczba odbiorców może przeskoczy liczbę trzycyfrową (z wskazaniem na dwucyfrową), lepiej skorzystać z PayPal. Ten ma odpowiednie narzędzia do wsparcia i gotowe do zamieszczenia na stronie www, czy blogu. Ich opłaty manipulacyjne są zapewne nieco niższe.. W Polsce analogicznie funkcjonuje chyba nawet dotpay.   [right-post]
Tagi:

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget