Witamy w Marienburgu [WD #118]

Począwszy od 82 numeru White Dwarf [Oct 1986], kiedy to zaanonsowano wydanie gry Warhammer Fantasy Role Playing przyglądam się poszczególnym tekstom przeznaczonym do tej gry fabularnej.

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy przy przeglądaniu pisma to oczywiście prace Adriana Smitha w rubryce Illustrations. Osobiście jako najlepszą grafikę numeru wybrałbym jednak Paula Bonnera z tekstu dotyczącego Space Orków (powyżej).
Tekstem numeru dla fanów WFRP jest jednak Wilkomm en Marienburg. Marienburg miał być kolejnym szczegółowo opisanym modułem a'la Warhammer City. W tym numerze pojawił się ogólny zarys miasta.
Marienburg powstawał w ten sam społecznościowy sposób jak Pelinore, na łamach magazynu innego angielskiego magazynu Imagine. W założeniach miał być settingiem opartym o eksplorację miasta, podobnie jak wcześniejszy Warhammer City (u nas przemianowany na Middenheim Miasto Białego Wilka).
Sama idea rozbudowy miasta przeżyła jeszcze dosyć długo, aż do czasów forum Black Industry.

Dodatek do Warhammera: Marienburg Sold Down The River niestety nie pojawił się u nas, chociaż o nim wzmiankowano. Najobszerniejszy artykuł zamieścił +Piotr Gnyp pt. Jałowa Kraina w ostatnim (prawdopodobnie) numerze Labiryntu (#7 str. 92-105)  Marienburg w oficjalnym tłumaczeniu pojawił się w jeszcze jednym numerze MiM (wrócę do niego).

Siódmy numer Labiryntu w założeniach miał pozwolić graczom skostniałe Imperium i eksplorować Stary Świat.
Ówczesny redaktor naczelny pisma, Maciek Nowak-Kreyer informował, że chcieli posługiwać się tekstami oryginalnymi i połączyć oficjalne informacje  WFRP  z WFB (czyli rzecz, która dobrze chyba nie udała się nikomu). Były to w głównej mierze teksty inspirowane oryginalnymi opracowaniami. Co nie oznacza, że były oficjalne. Znajdziemy tam wtrącenia o elfich poetach pokroju Maykosh, więc zgodność z angielskim pierwowzorem pozostawiać może dużo do życzenia.
Jeśli czyjaś wiedza na temat Starego Świata opiera się na ten przykład na tym, że w Starym Świecie płaci się li złotymi koronami (a nie wieloma walutami np.: markami reiklandzkimi czy guldenami), może zainteresować się tekstem, choćby po to by dowiedzieć się powierzchownych informacji np. o różnicach w nazwach dni tygodnia w Jałowej Krainie. To dobry wstępniak do zapoznania się z Marienburgiem w oryginale.

Johann von Mecklenberg, Vukotich, Kurt the Wolf I Kurt's Warban, byli bohaterami opowiadania Ignorant Armies (Nieświadome Armie wg. tłumaczenia z MCŚ) Jacka Yeovila. W 118 numerze White Dwarf pojawiły się ich charakterystyki. U nas bohaterów tych poznaliśmy za sprawą dodatku Mroczny Cień Śmierci, gdzie autorzy proponowali spotkanie z nimi i innymi postaciami jak Wampirzyca, czy Gottrek w Krugelhoffen.

Materiały do pobrania:
Jałowa Kraina
Mroczny Cień Śmierci
Bohaterowie Jacka Yeovilla
Ignorant Armies Characters by Jack Yaeovil & William King
Characters
Wilkom en Marienburg!
Wilkomm en Marienburg!
[right-post]

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget