Polskie archiwalne programy o RPG

Jedną z pierwszych audycji telewizyjnych, w których pojawiła się Groteka, czyli ludzie powiązani z Młodzieżowym Centrum Gier i Rozrywek Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej był Telewizyjny Kurier Warszawski.
Trudno dotrzeć co pojawiło się w programie, jedyną pamiątką jest powyższe zdjęcie.

Po niewielkim researchu udało mi się odnaleźć wśród pozycji zaplanowanych przez TVP na przyszły rok 2017 program pt.
Kronika lata '80 - film dok. cykl prezentuje archiwalne filmy o stolicy z lat 80-tych ubiegłego wieku, przypomina najważniejsze wydarzenia z życia miasta  i jego mieszkańców. Program tworzony jest w oparciu o bogate archiwum Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Adresat uniwersalny.
Jest niewielka szansa, że uda się odnaleźć program.

Cyberpunk 2020

Cztery lata temu jeden z archiwalnych programów telewizyjnych dotyczących gier fabularnych przeniósł na YouTube +Greg Gentoo:
Program nagrany gdzieś w okolicach 1996-1997 roku. Niestety, mimo wielokrotnego przeczesywania sieci w poszukiwaniu tego materiału, nie udało mi się go odnaleźć, więc nie pozostało nic innego jak zrzucić go samemu. Jakość najpodlejsza z możliwych, a to dlatego, że zrzucany był z VHSa, nagranego na marnej jakości antenie pokojowej. Wiele osób pytało mnie o ten materiał. Szkoda byłoby to stracić. Przepraszam za jakość.
Programów tego typu było więcej w dawnych latach np. jeden z odcinków Roweru Błażeja poświęcony był role playing games. Wspominał nawet o nim w swojej książce, jeśli mnie pamięć nie myli dr. Jerzy Szeja: Gry fabularne-nowe zjawisko kultury współczesnej. Podejrzewam że i w 5-10-15 i w Teleranku pojawiały się gry fantazji. 

Było jeszcze pod koniec lat 90. coś, co nazywało się “Łowcy przygód” – dziesięć odcinków programu, w którym grupka dzieci szukała skarbu i z odcinka na odcinek odpadały kolejne. Pracował przy tym Jerzy Rzymowski, Marcin Baryłka i kilka osób z klubu fantastyki “Pegaz”. 

W samej Magii i Mieczu pojawiały się również anonse o audycjach w radiach lokalnych i nie tylko. 

Dzikie Pola Radiostacja 

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych audycji radiowych powiązanych z RPG w Polsce były Dzikie Pola. Nadawane w Radiostacji od listopada 1998 roku do 18 sierpnia 2002 roku.

Dzięki uprzejmości Marcina Baryłki udało mi się odświeżyć jedną z zabawniejszych audycji - Kaczuszkę. Historia poprowadzona była w konwencji kreskówek: przygody kaczuszki kąpielowej i kubeczka do mycia zębów. Za scenariusz odpowiadał Miłosz Brzeziński; prowadzili ją: Miłosz Brzeziński, Jerzy Rzymowski oraz Marcin Baryłka (m. in. realizacja i efekty specjalne).
Przez szereg lat w audycji udzielali się: Jacek Komuda, Maciek Jurewicz, Smoq, Azrael i Aileen. Sponsorami nagród było oczywiście wydawnictwo MAG i klub studencki Park. Audycja nadawana była co tydzień, najpierw w soboty, potem w niedzielną noc. Jeśli mnie pamięć nie myli, podobny w swej formie do Dzikich Pól program pojawił się w jednej z telewizji śniadaniowych, prawdopodobnie w "Kawa czy Herbata".

Kompletnie na marginesie można wspomnieć, że Portal prawdopodobnie jako pierwszy w Polsce sprzedawał podkłady dźwiękowe do sesji, czyli płytę CD z "soundtrackiem do gier".
I jeszcze zupełnie z innej beczki. Swoistą ciekawostką dla graczy wideo może też być film znaleziony na YT dotyczący starych programów o grach wideo do roku 2000.

[right-post] [right-post]

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget