World Fantasy Awards dla Andrzeja Sapkowskiego i retrospekcja Oka Yrrhedesa

Retrospekcja jednej z pierwszych gier fabularnych wydanych w Polsce - Oko Yrrhedesa.

Oko Yrrhedesa ilustracja: Jarosław Musiał 2/7 94 MiM str.63
Po raz pierwszy nagrodą World Fantasy Award uhonorowany zostanie Polak - Andrzej Sapkowski za całokształt swojej twórczości (The Lifetime Achievement Awards).

Nagroda jest przyznawana corocznie (od 1975 roku) na konwencie World Fantasy Convention.
Jest jedną z trzech najważniejszych nagród literatury fantastycznej, przyznawaną przez zmieniające się co roku jury. W ubiegłym roku za sprawą protestów zrezygnowano z statuetki Howarda Philipsa Lovecrafta. Argumentowano to faktem, iż HPL był "zadeklarowanym rasistą".  Dlatego, nie wiadomo więc jaką statuetkę otrzyma AS w trakcie konwentu w Columbus w stanie Ohio (27-30 października).

Andrzej Sapkowski nie po raz pierwszy otrzymuje międzynarodowe nagrody - European SF Awards (Hall of Fame -1996, Honoroary Award European Grand Master 2010) oraz David Gemmell Legend Awards (Best novell 2009).

Twórczości ASa chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Przy okazji można przypomnieć jedną z pierwszych gier fabularnych w Polsce - Oko Yrrhedesa, wydaną nakładem wydawnictwa MAG w 1995.


Oko Yrrhedesa

Mechanika gry przypominała znaną z serii gier paragrafowych Fighting Fantasy autorstwa Steve’a Jacksona i Iana Livingstona. Brakowało w niej jednak wielu elementów znanych z drugiej edycji gry Advanced Fighting Fantasy (Special Skills, Talents, Race, Social Class), swą formą bliżej jej było do Fighting Fantasy - The Introductory Role-playing Game z 1984 roku lub What is Dungeons & Dragons? 

Postać gracza opisana była pięcioma podstawowymi cechami: Siła, Zręczność, Inteligencja, Wprawa w Walce, Kondycja. Pierwsze cztery współczynniki przyjmowały wartość od 7 do 12 i testowane były 2k6. Kondycja, współczynnik przyjmował wartość od 12 do 24 i był odpowiednikiem Hit Points, czyli Punktów Życia, znanym z różnych edycji Dungeons & Dragons. Postacie odgrywające role magów dodatkowo posiadali współczynnik Zdolność Magiczna (wartość liczbowa 12-24). 
Gra nie posiadała tak charakterystycznych elementów jak rozwój postaci, bestiariusz czy opis świata fantasy. Nadrabiała jednak te wady piórem ASa.

Historia publikacji

Fenix 3/90 str. 89 

Zręby gry pojawiły się w artykule zatytułowanym Role Playing Games - gry fantasy dla każdego w piśmie Fenix 3/1990. Andrzej Sapkowski przedstawiał ideę role playing game, popierając ją licznymi przykładami z rozgrywki.
Niestety pomimo zapowiedzi wydania Podręcznika Mistrza Gry oraz pierwszego scenariusza autorstwa ASa w "Bibliotece Fenixa" gra, nie ukazała się.

Oko Yrrhedesa MiM 2/7 94 str. 30 

W siódmym numerze Magii i Miecza 2/94 pojawił się tekst pt. Tym Którzy Pierwszy raz. Część wstępna (jaką poznaliśmy z Fenixa) została rozwinięta o Podręcznik Mistrza Gry, Magia oraz przygodę Oko Yrrhedesa. Tym samym obok Kryształów Czasu poznaliśmy kolejną, prostą grę fabularną. Grę, która przyciągnęła sporo osób do tej formy rozrywki.
Po lewej stronie fragment wstępniaka autorstwa huntera anonsujący grę w Magii i Miecz.

Celem liniowej przygody Oko Yrrhedesa jest zniszczenie tytułowego artefaktu, który znajduje się w ruinach zburzonej świątyni. By podnieść szansę bohaterów, kapłanki bogini Delibe dokooptowują im sprzymierzeńca, który uczestniczył przed dwudziestu laty w zburzeniu świątyni złego bóstwa.
Fabuła opiera się o eksplorowanie lochów, likwidowanie wszelakich zagrożeń (naturalnych i tych mniej), unikanie pułapek i zabijanie potworów.

Oko Yrrhedesa pojawiło się w wersji książkowej już rok później. W ponad trzystustronicowej książce zawarto poznane już wcześniej teksty oraz suplement autorstwa Jacka Brzezińskiego i Andrzeja Miszkurki, m.in. rozszerzający zasady o punkty doświadczenia.

Kolejna edycja pojawiła się w roku 1999.

PS. Oko Yrrhedesa była pierwszą gra fabularna polskiego autora przetłumaczona na język obcy, czeski. - Yrrhedesovo oko, ukazało się w 1995 roku, nakładem wydawnictwa R.S.G. Grę wydano w liczbie 5000 egzemplarzy. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się co sądzi o tej grze przykładowy Pan Hry (czyli po czesku Mistrz Gry :) - odsyłam do recenzji na portalu Hry na hrdiny

Autor: Andrzej Sapkowski
Tytuł: Oko Yrrhedesa
Okładka: Jarosław Musiał
Ilustracje: Jarosław Musiał
Format: 196x128
ISBN: 83-86572-16-7
Rok wydania: 1995
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka
Cena: 15,90 
Wydawnictwo: MAG 


Autor: Andrzej Sapkowski
Tytuł: Oko Yrrhedesa
Okładka: Jarosław Musiał
Ilustracje: Jarosław Musiał
Format: 185x115
ISBN: 83-87968-10-2 
Rok wydania: 1999
Liczba stron: 310
Oprawa: miękka
Cena:  25
Wydawnictwo: MAG
[right-post]

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget