40 lat magazynu Dragon

40 lat temu w czerwcu 1976 roku pojawił się pierwszy numer magazynu The Dragon. Dragon (z ang. smok) był jednym z dwóch oficjalnych magazynów publikujących materiały do gry fabularnej Dungeons & Dragons i związanych z nią produktów. Pierwszy numer ukazał się w 1976 roku. Ostatni numer 430 opublikowano w grudniu 2013 roku. Po dwóch latach firma Dialect w porozumieniu z Wizard of the Coast uruchomił wersję elektroniczną pisma o nazwie Dragon +. Dragon + jest dostępny na urządzenia z Androidem i iOS.

It's DRAGON MAGAZINE'S 40th Birthday!

40 lat temu w czerwcu 1976 roku pojawił się pierwszy numer magazynu The Dragon. 
Dragon (z ang. smok) był jednym z dwóch oficjalnych magazynów publikujących materiały do gry fabularnej Dungeons & Dragons. Ostatni numer 430 opublikowano w grudniu 2013 roku. Po dwóch latach firma Dialect w porozumieniu z Wizard of the Coast uruchomiła wersję elektroniczną pisma o nazwie Dragon+.
Dziś Dragon+ jest dostępny na urządzenia z Androidem i iOS.W 1975 roku TSR rozpoczęło wydawanie The Strategic Review. W tamtym czasie gry fabularne były nadal uważane za podgatunek gier bitewnych, dlatego magazyn ów był stworzony nie tylko po to by wspierać Dungeons & Dragons i inne gry TSR, ale także ogólnie dla fanów gier bitewnych. Jednak niedługo po tym wzrost popularności i rozwój Dungeos & Dragons sprawił, iż stało się jasne, że gra ta nie tylko oddzieliła się od swoich bitewnych przodków, ale także stworzyła całkiem nowy rynek. Rok później, zaledwie po siedmiu numerach, TSR wstrzymało wydawanie The Strategic Review po czym zastąpiło go przez magazyn Dragon (który później zmienił nazwę na Dragon Magazine i powtórnie na Dragon). ...
Mimo iż Dragon był pierwotnie stworzony by wspierać wszystkie gry fabularne, zawsze jego nadrzędnym celem było publikowanie materiałów do gier wydawanych przez TSR (aktualnie: Wizards of the Coast) a szczególnie D&D.
Większość z artykułów prezentowanych w magazynie to dodatkowe materiały takie jak np. klasy postaci, rasy czy potwory, które mogą zostać użyte w grze Dungeons & Dragons. W innych znaleźć można porady i sugestie dla graczy i Mistrzów Gry. Czasami pojawiają się także artykuły dotyczące "meta-gry" jak chociażby "rozwiązywanie problemów z niesfornymi graczami". W piśmie znajdują się także cztery komiksy: Nodwick, Dork Tower i Zogonia. Wcześniej pojawiały się także między innymi komiksy: Knights of the Dinner Table, Fineous Fingers, What's New?, Wormy, Yamara, SnarfQuest i Order of the Stick.
Regularnie w magazynie pojawiają się artykuły z serii "Ecology of...", które prezentują różnego rodzaju potwory z bestiariusza D&D w niby-naukowy sposób - pokazują jak dana bestia się odżywia, rozmnaża itp. Od niedawna można w tej serii artykułów zauważyć postępującą tendencję do skupiania się na mechanicznym a nie narracyjnym podejściu do tematu. Stoi to w opozycji do pierwszych artykułów tego typu, które pojawiały się w czasopiśmie w latach 80.
Wielu światowej sławy pisarzy, twórców gier i artystów publikowało swoje prace w magazynie. W piśmie pojawiają się od czasu do czasu opowiadania fantasy - przykładowo w 305 numerze można było znaleźć fragment powieści George'a Martina Uczta dla wron (powieść ta była nominowana do nagrody Hugo).
W 2002 roku Paizo Publishing nabyło prawa do wydawania magazynu Dragon na licencji firmy Wizards of the Coast.
Dungeon jest bliźniaczym magazynem, w którym znaleźć można przygody gotowe do użycia w grze D&D.

za Wikipedią
Informacje o Dragonie na Wikipedii (pl.) i wersja oryginalna, znacznie obszerniejsza (ang.)

Zdjęcia i informacje Wikipedia

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget