Nowe i Nieznane Światy Arnoldusa Montanusa

Natknąłem się na dzieło Nowe i Nieznane Światy (1671) Arnoldusa Montanusa z Holandii za sprawą Public Domain Revew. Ta książka to niezwykłe źródło inspiracji do przygód umiejscowionych w obu Amerykach, przygód np. w stylu Krzysztofa z Arciszewa Arciszewskiego, który m.in. był wicegubernatorem holenderskiej Brazylii.

Natknąłem się na dzieło Nowe i Nieznane Światy (1671) Arnoldusa Montanusa z Holandii za sprawą Public Domain Revew. Ta książka to niezwykłe źródło inspiracji do przygód umiejscowionych w obu Amerykach, np przygód w stylu Krzysztofa z Arciszewa Arciszewskiego, który m.in. był wicegubernatorem holenderskiej Brazylii.


W internecie można natknąć się na sporo informacji o tym polskim generale-podróżniku, można zacząć od Wikipedii. Ktoś kto ma możliwość zdobycia efemerycznego magazynu Kwarta (numer 1), może zapoznać się nie tylko z moim Flisem, ale i właśnie informacjami i przygodą o Arciszewskim.

Wracając do Montanusa. Pełny tytuł Nowych i Nieznanych Światów brzmi w luźnym tłumaczeniu:
"Nowe i nieznane Światy: lub opis Ameryk i Południowych Ziem, zawierające informacje na temat pochodzenia Amerykanów i południowych mieszkańców, niezwykłych rejsów tam, brzegów, wysp, miast, twierdz, osad, świątyń, gór, źródeł, rzek, domów, natury zwierzęt, drzew, roślin i uprawy obcych, religii i obyczajów, cudownych zdarzeń, starych i nowych wojen: ozdobiona ilustracjami zaczerpniętymi z życia w Ameryce i opisanymi przez Arnoldusa Montanusa".

Liczne ilustracje zawarte w tej księdze mogą być natchnieniem do wielu innych gier i systemów, a nie tylko Dzikich Pól. Przydatna może być druga z książek, opisująca Brazylię pt. Historia Naturalis Brasiliae Willem Piso / Georg Marcgrave (1648). Poniżej znajduje się kilka ilustracji z obu książek, ich skany znaleźć można na Scribd, czy na stronie Montanus & Piso: cartografia e iconografia no Brasil -sec.XVI.
         [right-post]

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget