Krótka historia nowej Magii i Miecza

W sierpniu bieżącego roku miał ukazać się ósmy, ostatni kwartalnika Magii i Miecz.
Jak dotychczas ukazały się tylko cztery numery pisma. Z zapowiadanego kwartalnika, bliżej mu do półrocznika. Dotychczasowa polityka wydawnicza Fajne RPG wskazuje na to, że w tym roku cel zbiórki (zapewniający wydanie ośmiu numerów kwartalnika plus jeden numer specjalny) nie zostanie wypełniony.
Zacząć powinienem wspominkowo, zbiórka na nMiM nie wyglądała dobrze od samego początku.
Pojawiło się sporo kontrowersji nawet w trakcie samej zbiórki, jak np. wybór bibliotek do których trafią pierwsze MiM, czy koszt 5000 PLN za format e-pubi i mob. Nie wspominając już o "szerszej dystrybucji". Zbiórka zakończyła się oszałamiającym sukcesem i wszyscy byli kontent. Więc na nidopatrzenia, wypaczenia patrzono przez palce.

Tymi słowy po zakończeniu zbiórki pisał Sekretarz Redakcji:
12 lat temu smok ułożył się to snu, lecz teraz budzi się, by ponownie zapanować nad krainą Magii i Miecza. 97 708zł i 1347 osób. Te liczby to fundament przyszłości, który zbudowaliście razem z nami. Wraca magazyn od RPG-owców dla RGP-owców. Co kwartał, na rynku pojawi się około 125 stron tekstu, poświęcone grom fabularnym. To już nie jest obietnica. To są fakty. Fakty ustalone dzięki ogromnemu zaufaniu, jakim nas obdarzyliście. Fakty, ponieważ nie zawiedziemy. Świętujmy, ponieważ pokazaliście na co naprawdę stać fanów gier fabularnych w Polsce! 
Jacek "Darken" Gołebięwski
i Wydawca: 
W 1993 roku ukazał się pierwszy numer Magii i Miecza.
W 1994 kupiłem swój pierwszy numer. Kultową „10”,
W 1999 napisałem swój pierwszy artykuł. Najprawdopodobniej relację z jakiegoś konwentu
W 2001 zostałem stałym współpracownikiem pisma.
W 2002 roku Magia i Miecz przestała się ukazywać.
Mija wiele lat…
W 2013  na Polconie spotkaliśmy się (ja oraz Maciej ‚lucek’ Sabat) z Jacekiem Rodkiem,by knuć i planować.
W 2014 roku, dzięki wsparciu 1355 osób, które wpłaciły łącznie 98 632 złote (394% pierwotnego planu) legenda powróciła.

Wydawca Michał „Puszon” Stachyra 

Kalendarium nMiM

Wrzesień 2014 - pojawia się informacja o opóźnieniu w wydaniu pierwszego numeru zaplanowanego na sierpień 2014  
Ostatecznie pierwsza nowa Magia i Miecz zostaje wydrukowana 11 października roku 2014.
Ostatniego dnia roku zapowiedziano, że w w planach jest wydanie pełnych czterech numerów Magii i Miecza w roku 2015.
25 stycznia 2015 pojawił się PDF drugiego numeru. Niestety wydrukowane egzemplarze zawierały kontrowersyjny materiał, stąd zaszła potrzeba wydrukowania ich ponownie. Ostatecznie numer w wersji fizycznej ukazał się dopiero 13 lutego. 
15 kwietnia 2015 ukazała się zapowiedź numeru trzeciego,  4 maja rozpoczęła się wysyłka.
Sierpień 2015 pojawia się zapowiedź numeru czwartego. We wrześniu i październiku cyklicznie pojawiały się posty zatytułowane Gdzie się podziewa drukowany MiM #4? cz. 1 i Gdzie się podziewa drukowany MiM #4? cz.2. Ostatecznie numer trafia do regularnej sprzedaży 20 października 2015
11 grudnia 2015 roku pojawiła się zapowiedź numeru piątego. Natomiast w pierwszych dniach lutego w związku z śmiercią jednego z redaktorów publikację przesunięto o kilka dni. Od tego momentu nie skontaktował się z fanami za (pośrednictwem fanpage lub strony oficjalnej) Redaktor Naczelny Tomasz 'Sting' Chmielik, ani Wydawca Michał 'Puszon' Stachyra. Jedyna aktualizacja, która pojawiła się na stronie w marcu to informacja o "analizie" nMiM jednego z portali.

Czy wspierający mogą być poirytowani opóźnieniami ?
I tak, i nie.
Ktoś, kto styka się z ignorancją wydawcy wobec fana w internecie od lat, jest do takich zachowań przyzwyczajony.
Problem leży jednak w tym, że zbiórkę wsparły również osoby, które nie są stale obecne w różnorakich społecznościach internetowych. I te osoby były także zainteresowane powrotem legendarnego pisma.
A wyszło jak zwykle.
Główny problem leży w braku komunikacji ze strony redakcji i wydawców, ale skoro tylko jeden z czterech numerów (trzeci) opublikowano w racjonalnych przedziałach czasu, to...

Wypadałoby też wspomnieć, że audiobooki kolejnych numerów nie pojawią się, a w zamian można pobrać inne pliki z Audioteki (Cel Wielki Paladyn). Forum Magii i Miecz nie pojawiło się.
Na szczęście dla utyskujących klientów z numeru, na numer ograniczano zawartość LARPów w magazynie. Jak i Zstępniaki już chyba odeszły w niepamięć.
Pewnie byłyby też i inne wypaczenia, jednak po co je wspominać przecież...

    [right-post]

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget