Martin McKenna i plagiat w Something Rotten in Kislev #Pitaval RPG


By dopełnić całości ostatnich dwóch wpisów (Martin McKenna i Starożytne Duchy Kislevu) należy przypomnieć plagiat McKenny jakiego dopuścił się w dodatku Źle się dzieje w Kislevie (a więc w wspomnianym ostatnio WD również).
Jak się okazuje, tego typu proceder nie były tylko naszą zmorą w latach 80-90, ale i pojawiał się również na Wyspach Brytyjskich.

Rzecz wypłynęła kilka lat temu na łamach forum Strike to Stun gdzie użytkownik crimsontree
znalazł książkę The Larousse Encyclopedia of Mythology, w której pojawiały się ilustracje Iwana Bilibina, pochodzące z 1934 roku.
O inspiracji ilustracjami Bilibina raczej trudno pisać, wystarczy porównać niektóre z ilustracji.

Iwan Jakowlewicz Bilibin (ros. Иван Яковлевич Билибин; ur. 16 sierpnia 1872, zm. 7 lutego 1942) - jeden z najbardziej wpływowych ilustratorów i scenografów XX wieku. Uczestnik m.in. projektu Mir iskusstwa (Świat sztuki, ros. Мир иску́сства), udziałowiec spółki baletowej Ballets Russes. Przez całą swoją karierę artystyczną mocno inspirował go folklor słowiański, a od strony formalnej natomiast secesja. Iwan Bilibin urodził się na przedmieściach Sankt Petersburga w Rosji. Studiował pod okiem Ilji Riepina, a doskonalił swój zawód w Monachium. W latach 1902-1904 podróżował po północy Rosji, gdzie zafascynowała go stara, drewniana architektura i rosyjski folklor. Wnioski z tej podróży opublikował w monografii Folk Arts of the Russian North w 1904 r. Bilibin fascynował się także tradycyjną japońską grafiką. Bilibin zyskał światową renomę w 1899 r., kiedy opublikował innowacyjne ilustracje do rosyjskich bajek. Podczas rewolucji rosyjskiej 1905 roku rysował karykatury o tematyce rewolucyjnej. W 1925 r. osiadł w Paryżu, gdzie zajął się ozdabianiem prywatnych posiadłości i cerkwi. W 1936 r. wrócił do ojczyzny. Iwan Bilibin umarł w 1942 r. podczas oblężenia Leningradu.
za WikipediąWarto jednak zapoznać się z innymi pracami Iwana Bilibina - wyszukiwarka grafiki Google podaje sporo jego prac, zaś na portalach aukcyjnych można nabyć bez trudu książki z jego ilustracjami. 

Więcej informacji na forum Strike to Stun.[full-post]

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget