Etymologia nazwy Warhammer

Warhammer Fantasy Role Playing początkowo miał się nazywać Battleblade, wspominał o tym Bryan Ansell w wywiadzie udzielonym Orllygowi (polskie tłumaczenie znajdziecie na blogu Wojna w miniaturze).
Z kolei roboczy tytuł gry fabularnej Halliwella, Priestleya, Davisa brzmiał Runesword lub Runeblade. Games Workshop ówcześnie był wydawcą RuneQuest w Wielkiej Brytanii, stąd zrezygnowano i z nawiązania do tej gry.

Ostatecznie zdecydowano się na nazwę o tej samej konstrukcji słowa co Battleblade (walka + broń), czyli Warhammer. Ponoć brzmienie tej nazwy miało ostrzejszy wydźwięk. Co więcej "młot bojowy" nie był bronią wymyśloną na potrzeby gry, a prawdziwym orężem występującym w dawnych czasach.
Gdyby jednak poszukać młotów w średniowieczu napotkalibyśmy pewne problemy.
Po prostu klasyfikacja, czy ścisłe nazewnictwo broni (jak to pojmujemy dziś) w ówczesnych czasach nie istniała i nikt się tym w żaden sposób nie przejmował.
Dzisiaj, może to ewentualnie przyprawić o ból głowy osoby, które chcą dokonać podziału na konkretne typy broni z tamtych lat.
Nie było czegoś takiego jak typologia broni i młot bojowy wykonywany w osadzie A, mógł wyglądać zupełnie inaczej we wsi B, gdzie kuł go inny kowal.

Ideą Warhammera była najpewniej broń o tej samej nazwie znana od czasów prehistorycznych.
Młot bojowy, który składał się z jednego lub dwóch bijaków (kamiennych, później metalowych) osadzonych najczęściej na drewnianym trzonie. Taki młot używany był i przez piechotę i przez rycerstwo, a jego głównym zadaniem było rozbijanie pancerzy przeciwników.

Z tychże młotów wyewoluowały potem młoty rycerskie. Podobna broń u nas lepiej była znana jako nadziak, czekan, obuszek.
Tu warto tu przypomnieć, iż polski czekan był jedną z najbardziej śmiercionośnych broni - trzy edykty zakazujące obnoszenia się tą bronią wydawane były kolejno w latach: 1578, 1601 i 1620.
...aby żaden nie ważył się odtąd zażywać albo nosić czekanów in loco publico, pod winą dwóch set grzywien...wszakże na wojnie przeciwko nieprzyjacielowi koronnemu, zażywanie czekanów i innej broni, zachowujemy. 
Zainteresowanych odsyłam do mojego tekstu sprzed 15 lat opublikowanego w czasopiśmie Magia i Miecz [088 (04/01)] - Zborowskich Sprawy, gdzie śmiertelne zranienie czekanem doprowadziło do bardzo dużych tarć w Rzeczypospolitej.

Zostawmy jednak źródła historyczne.
Jeśli młot bojowy powiększymy do absurdalnie dużych rozmiarów, jak to czynił na swych ilustracjach Paul Bonner, otrzymamy Ghal Maraz, czyli słynny Rozłupywacz Czaszek, którym to posługiwał się sam Sigmar. Młotodzierżca otrzymał ten młot od krasnoludzkiego króla Kurgana Żelaznobrodego, w zamian za oswobodzenie go z niewoli u orków. Informacje o tym fakcie znajdziecie u +quidam corvus w tekście Podwaliny Imperium.

Inspiracją do takiego olbrzymiego młota, mógł być oczywiście Mjölnir, czyli Ten, który miażdży, rozpropagowany nie tak dawno temu przez hollywoodzką produkcję Thor (prawdopodobnie to ta broń była natchnieniem twórców  - nawet w walijskich podaniach znajdziemy mellt, znaczący mniej więcej tyle samo co "błyskawica")
Mjölnir według Eddy, dzieła islandzkiego poety i historyka Snorrego Sturlusona był jedną z trzech cennych rzeczy posiadanych przez Thora, obok pasa podwajającego jego moc i żelaznych rękawic. Został wykuty przez karły o imionach Sindri i Brokk.
By Chemityped by Prof. Magnus Petersen from an Electrotype in the possession of Herr Steffensen, Conservator to the Danish Museum. - Stephens, George. 1878. Thunor the Thunderer, carved on a Scandinavian font about the year 1000. London: Williams and Norgate; Copenhagen: H. H. J. Lynge. Page 34. Digitized by Google, available at http://books.google.com/books?id=X5YFAAAAQAAJ&hl=en, Domena publiczna, $3 

I garść linków, od których można rozpocząć poszukiwania:


Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget