Osobliwości z gabinetu osobliwości

RitrattoMuseoFerranteImperato

Gabinety osobliwości w dawnych wiekach zastępowały muzea i galerie, choć związki z nim mają niewielkie. Gromadzono w nich rzeczy cenne i niezwykle rzadkie, do których lgnęli mieszczanie, szlachta, a nawet Królowie*. Nie trzeba chyba wspominać, że większość przedmiotów była fałszowana i źle interpretowana. A jednak przyciągały gawiedź i pochłaniały uwagę zwiedzających.
Kunstkamera (z niem. Kunstkammer, Kunst – sztuka, Kammer – pokój), gabinet osobliwości – kolekcja dzieł sztuki, numizmatów, zabytków starożytnych, egzotycznych przedmiotów i innych osobliwości, charakterystyczna dla czasów nowożytnych, zwłaszcza XVI i XVII wieku. Kunstkamery, tworzone przez władców, arystokratów itp. do XVIII wieku, były poprzednikami muzeów. We Francji zbiory tego typu nazywane są cabinet de curiosités, w Anglii cabinet of curiosities, we Włoszech studiolo, w Niemczech Kunstkammer lub Wunderkammer.
Kunstkamera ma swoje korzenie w średniowiecznych skarbcach książęcych i kościelnych. Już pod koniec XIV wieku Karol V Mądry i jego brat książę de Berry posiadali osobne pomieszczenia (gabinety), w których znajdowały się ich kolekcje różnorodnych obiektów. W XV-wiecznych Włoszech kolekcje, przede wszystkim o artystycznym charakterze, istniały na dworach w Urbino czy Mantui (były to tzw. studioli). Pierwszego znanego użycia słowa Kunstkammer dokonano w 1550 roku w związku z kolekcją Ferdynanda I. Termin Wunderkammer pojawił się nieco później – w kronikach Grafena von Zimmera (1564-6), gdzie oznaczał pomieszczenie z rzadkimi obiektami pochodzenia naturalnego, takimi jak korale i innymi niezwykłościami[1].
Kunstkamery są charakterystyczne szczególnie dla XVI i XVII wieku. W typowych kunstkamerach obok siebie znajdowały się różnorodne obiekty, np. muszle, korzenie mandragory, mikroskopy, dzieła sztuki (medale, gemmy, rzeźby, obrazy), egzotyczne zwierzęta i inne kurioza, czasem przypisywane postaciom i zwierzętom mitycznym, jak róg jednorożca. Przedmioty te odzwierciedlały zainteresowania i postęp wiedzy w danej epoce (przejawiający się np. w badaniu kosmosu, starożytności, odkryciach nowych lądów), odwoływały się też jednak do alchemii i magii (stąd poszukiwania rzadkich kuriozów). W wyniku tego kunstkamery były zbiorami, w których współistniały nauka, legenda i sztuka.
Źródło: Wikipedia

Co znaleźć można w Kunstkamerze [rzuć k20]?

 1. Paznokieć, o którym mówią, że był Nabuchodonozora
 2. Pantofle dziewczyny, która została taponata, całkiem tego nie czując
 3. Żeńska mandragora – jedno z dzieci tej hrabiny Flandrii, która wydała ich na świat tyleż, ileż dni w roku
 4. Trzy drobne srebrne monety rapp zamienione w złoto przez Leonarda Turntitiusa
 5. Klucz, który został zamieniony w złoto do połowy
 6. Monety i medale królów starożytnych
 7. Rogi jednorożca
 8. Krucyfiks z głąba kapuścianego
 9. Gwoźdź z Krzyża
 10. Cierń z korony Mesjasza
 11. Żywe jedenastoletnie dzieci połączone brzuchami
 12. Zbiór dziwnych ryb, zwierząt, muszli i kamieni, kości ludzi i ptaków
 13. Mikroskop
 14. Wizerunki ludzi i ptaków w trzech albumach
 15. Zielnik z siedmioma tysiącami okazów
 16. Niemowlę-potworek zakonserwowane w winnym spirytusie
 17. Stopa smoka
 18. Skamieliny, minerały, mnóstwo roślin, suszonych ryb i zwierząt drobnych orazowadów
 19. Motyle malowane z natury
 20. Eter z potwornego poltergeista za szybą zgniłozieloną

*W Kunstkamerze Philippa Hainhofera z Augsburga bywał incognito sami królewicz Władysław, książę Polski i Szwecji, wielki książę Moskwy, Smoleńska etc. w towarzystwie Stanisława Albrechta Radziwiłła, Adama Kazanowskiego i Stanisława Paca.

Gabinety osobliwości można wykorzystywać w systemach osadzonych w realiach historycznych. Pojawiały się jeszcze w ubiegłym stuleciu, tak więc można dodać je w przygodach w Zewie Cthulhu oraz Sensacji i Przygodzie, a po drobnych modyfikacjach w grach fantasy lub steampunkowych. Przykładem może tu służyć Gabinet osobliwości, który jest kluczową częścią warhammerowego scenariusza Cienie nad Bogenhaffen

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget