Fimiry cz.2 Geneza powstania fimirów

Opis i powstanie rasy fimirów w Warhammer Fantasy Role Play

Ilustracja pochodzi z bloga Realm of the Zhu (Alan Lee "Irish Folk Tales" 1983)
Kontynuacja tekstu Fimiry cz.1 Na południe od Kammendun czai się jednooki gość [White Dwarf 102 June 1998]. Dziś przypominę skąd się wzięły fimiry, dlaczego nie były popularne i takież seksistowskie ?

Skąd wzięły się Fimiry?

Fimiry zaprojektował  Graeme Davis wspólnie z Jesem Goodwinem. Graeme zajął się ich kulturą i statystykami, z kolei Jes - ich wyglądem.
Bryan Ansell zadecydował, że WFRP powinno mieć swoją niepowtarzalną rasę. Tak charakterystyczną jak Broo dla Runequesta.

Ideą do powstania fimirów były oczywiście fomory, rasa gigantów zamieszkująca mityczną Irlandię. Ogon podobny do maczugi wymyślił Graeme Davies zainspirowany ankylozaurem.
Szczegółowa geneza powstania wizerunku tej rasy pojawiła się trzykrotnie na blogu Realm of the Zhu:
W skrócie Jes Goodwin jako inspiracją posłużył się grafiką Alana Lee z książki "Irish Folk-tales" (1983).

Fimiry w grach i dodatkach

Popularność fimirów zmalała w momencie gdy Nick Bibby stworzył figurki fimirów wielkości ogrów. Pomysł Jesa opierał się na tym, że powinny one być one wielkości humanoidów np. orków. Klienci jednak otrzymali duże, drogie figurki z niskimi statystykami, prawdopodobnie konsekwencją czego była niska sprzedaż. I możliwe, że właśnie ten fakt wpłynął na małą popularność tej rasy. Inną przyczyną stopniowego zanikania fimirów w Warhammerze miał być ówczesny marketing Games Workshop - od 3 - 4 edycji ponoć starali się otworzyć na młodszych graczy.

Fimiry zniknęły już z czwartej edycji WFB, niemniej jednak pojawiły w niezwykle popularnej grze planszowej Miltona Bradleya: HeroQuest i oczywiście WFRPG. 
Oficjalnie ostatni raz fimiry pojawiły się w roku 1999 w nieopublikowanym w Polsce dodatku Marienburg: Sold Down the River. Potem kilkukrotnie pojawiały się w różnorakich publikacjach, między innymi wspomniano o nich w White Dwarf 310, powieści Empire, 8 ed.WFB ("Marshland" ), lipcowym "Storm of Magic" (2011). W pierwszym kwartale 2012 roku Warhammer Forge wydał trzy nowe modele jako część dodatku Monstrous Arcana. 
Najciekawsze informacje zawarto w 25 numerze Warpstone (Fimir special). Są to ogólnie dostępne teksty dla graczy bitewnych i fabularnych oraz spora doza grafik (patrz linki na końcu tekstu)

Jest jeszcze jedna ciekawostka związana z fimirami. 
Rok temu na blogu Terminally Incoherrent pojawiły się wyjaśnienia Graeme Daviesa odnośnie seksistowskiego podłoża fimirów porywających ludzkie kobiety w celach reprodukcyjnych. Rozumiem i Jego odpowiedzi, rozumiem też frustrację co poniektórych.
Jak wspomniałem Davies swe stwory zaczerpnął z baśni irlandzkich, wspomnianych już fomorów, które dokonywały porwań. 
Powszechnie wiadomo porwania są obecne nie tylko w irlandzkich baśniach i mitach, ale i naszych przaśnych klechdach i bajaniach. Co więcej podejrzewam, tenże element występuje w baśniach pod każdą szerokością geograficzną. 
Rzeczywiste porwania zwane raptem (czyli porwanie branki, a nie wyimaginowane w opowieściach) obecne było na naszych ziemiach jeszcze kilkaset lat temu. Porywano także i zmarłych, czyli trumnę zapewniającą prawa do spadku. By nie wspomnieć tu już o "prawie pierwszej nocy".
Niestety nie sposób wyzbyć się naszej przeszłości, wywierającej wpływ na teraźniejszość.
Baśnie, mity, klechdy, bajania, opowieści ludowe były i są najeżone przemocą, strachem, krwią. A nawet ocierają się o nekrofilię. "Bajka o tym, co wyruszył, by nauczyć się bać" - wchodzi w skład znanego każdemu z nas Kinder- und Hausmärchen, znajdującego się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Radykalne odgradzanie się od naszej historii za pomocą politycznej poprawności, kilka tysięcy kilometrów od nas rozwiązywane w podobny sposób. 
Za pomocą ładunków wybuchowych, które niszczą starożytne świątynie.

Im dłużej czytam tego typu "poprawności", tym większą mam nadzieję, że James Finn Garner koniec końców dorobi się kroci na swojej wydanej przed laty książce "Politycznie poprawne bajki na dobranoc". 
Ciekawe czy tocząca dziś społeczeństwo choroba, zwana polityczną poprawnością dotknie nasze "Porwanie w Tiutiurlistanie" Żukrowskiego? Serial "Janosik"? Wspomniane wyżej Baśnie Braci Grimm?  I wszelkie podobne utwory zostaną wpisane na listę dzieł zakazanych lub i poprawniej będa miały "nakaz" zostać zapomnianym w internecie? 


Źródła:
Podręcznik Główny Warhammer Fantasy Role Playing str. 218
Wikipedia: Fimir
Graeme Davis: Out of the mist & The Truth about fimir
Strona Warpstone Issue 25 (Supporting material and stats for WFRP1, Fimir for WFB6 - Fimir army list for WFB6, Fimir - The Art)
Realms of the Chaos: Interview with Tony Ackland.
Archiwum listy dyskusyjnej Usenet  rec.games.miniatures.warhammer (1998)
Mr Saturdays: Army Showcase - The Fimir of the Fir Domhan
Bizarre Bestiary: Fimir

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget