Kraków XVII w. Tytułem wstępu, czyliż Krakowa wyiątkowość

Kraków w hierarchii miast Polski, a nawet i Europy, zajmował, zajmuje i będzie zawsze zajmować specjalne miejsce. Miasto to było przez prawie sześć wieków stolicą Polski, a umiejscowione zostało w kolebce szlachty – Małopolsce, tuż u brzegów Wisły, królowej polskich rzek. Kraków – metropolię handlu międzynarodowego – przecina największy szlak handlowy łączący wschód z zachodem, prowadzący od Morza Czarnego przez Lwów, Wrocław, aż do wszystkich innych zachodnich krajów. Kupcy sprzedają tu swe płody naturalne i wyrobione, a bogate domy kupców cudzoziemskich znajdują się w każdej części miasta. Jednakże nie tylko oni tu handlują; są tutaj i chłopi małorolni, i kmiecie, a bywają też i partacze z okolicznych wsi. Nie masz towaru w Krakowie, którego nie najdziesz: kupisz tu i igłę, i stóg siana, śliwę i zamorskie frukta.

Samo miasto zaś swą historią sięga pogańskich czasów, kiedy to żyli tu jeszcze Słowianie. Już ówcześni geografowie wspominają w opisach swych podróży o grodzie Kraka. W tysięcznym roku powstało biskupstwo krakowskie, natomiast trzydzieści osiem lat później Kraków został już stolicą Polski. W 1257 roku Bolesław Wstydliwy nadał lokację miastu. Kilkadziesiąt lat później powstały mury miejskie i Kraków począł się intensywnie rozwijać. Z początkiem XVII wieku miasto liczyło około trzydziestu tysięcy mieszkańców i można je było obejść w w godzinę.

Odwiecznie Kraków na swym małowielkim obszarze gromadził i chronił swych mieszkańców z różnym powodzeniem przed wieloma oblężeniami i najazdami, zarazami, epidemiami, potężnymi powodziami i suchościami, pożarami, głodami, a nawet i trzęsieniami ziemi. Kraków nadal jest twierdzą dającą odpór bisurmanom i inszym najeźdźcom, choć zdarzało się w jego historii, że padał pod naporem liczniejszych i silniejszych wrogów. Zawsze jednak powstawał niczym feniks z popiołów, by na nowo gromadzić w swych gospodach i zajazdach gości z różnych stron świata.

Tak też od wieków i bogaci, i szlachta, i mieszczanie i cudzoziemcy przysyłali tu swych synów, spragnionych nie tylko sławy, pieniędzy, przygód, lecz i możliwości pobierania nauk. Kraków wiecznie wrzał bujnym życiem stolicy wielkiego królestwa – bo tylko tu można było wyuczyć się którejś z nauk, nabrać ogłady, stracić bądź zyskać majątek.

Położenie Wawelu – rezydencji królewskiej – sprawia, iż do miasta przybywają posłowie nawet z najbardziej orientalnych krain świata. Wawel wznosi się na skalistym wapiennym wzgórzu i do początków XVII wieku jest siedzibą władców polskich, tam znajduje się zamek królewski i wspaniała katedra otoczona murami i licznymi basztami. Dobra zgromadzone w skarbcach są nie do ocenienia. Na Wawelu nie da się znaleźć miejsca, by nie zadumać się nad cudownościami sztuki kamieniarskiej, malarskiej, złotniczej czy każdej inszej.

Kraków nie od parady też zwany jest drugim Rzymem, a to od liczby świątyń, które tu wzniesiono i które się wciąż wznosi. Wiele z nich strawiły pożary i inne klęski, większość jednak ocalała lub pobudowano na ich miejsce nowe – a wszystkie są klejnotami całej Polski. Słynne kościoły Panny Marii, Dominikanów, Franciszkanów, Jezuitów to tylko niektóre z wielu, podobnież można by wymieniać liczbę klasztorów. Mimo że do Krakowa nie zjeżdżają pielgrzymki, tak jak ma to miejsce w Świętej Lipce bądź Częstochowie, to wszyscy bywający w Krakowie zaglądają do któregoś z przybytków bożych, choćby po to, by ujrzeć cuda sztuki, jakie w nich można znaleźć.

Jednakże dopiero Alma Mater, czyli Akademia Krakowska, stanowi o tym, iż Kraków jest tak znan w szerokim świecie. Ona to sprawia, że tylu tu cudzoziemców, tylu uczonych, tyle mądrości, nauki i sztuki w tym mieście. Pierworodni zamożnych mogą tu pobrać nauk i sztuk umożliwiające im pełnienie ważnych funkcji czy to politycznych, czy to kościelnych, abo i rozwydrzyć się w scholarskiej kompanii.

Dlatego też kto był już wszędzie i widział już wszystko, na sam ostatek winien udać się do Krakowa, tam gdzie Vistula najczystsza obyczajem, nie zaś wodą.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget