Kartka Z Kalendarza RPG - Przypomnę To Państwu Hurtowo wrzesień, pażdziernik (cz. 21, 22)

Historia gier fabularnych

Kartka z kalendarza to cykl, w którym przedstawiam wybiórczo wydarzenia związane z RPG sprzed lat. Tym razem miesiące wrzesień i październik.

1 rok temu

17 września sukcesem zakończyła się zbiórka funduszy na wydanie systemu Dwory Końca Świata prowadzona w serwisie Wspieram.to.

Po roku działania Fajne RPG, ich składowa cześć - wydawnictwo Gindie "przestało być częścią marki Fajne RPG". Kolejny rok później po wielu niespełnionych zapowiedziach (i kilku wydanych grach łacznie w niewielkim nakładzie) Gindie przestało publikować gry.

Końcem września w sieci pojawił się pierwszy numer reaktywowanego magazynu Magia i Miecz. Nowa Magia i Miecz powstała dzięki zbiórce crowdfundingowej. Po dziś dzień ukazały się cztery numery

Dzięki pracy kilku osób związanych z byłym działem Warhammer w serwisie Poltergeist opublikowano Ahoy! Niezbędnik Mistrza Mórz, nieoficjalny, marynistyczny dodatek do WFRP 2 ed.


5 lat temu

W sieci pojawił się serwis społecznościowy RPG FAQ Beta w swych założeniach przypominający Ask.fm. Użytkownicy mogli zadawać pytania dotyczące gier fabularnych oraz na nie odpowiadać.
Niestety. Jeden z najciekawszych projektów ostatnich lat, tak szybko jak powstał tak i zniknął.

10 lat temu 

Fanowski dodatek do gry fabularnej  Cyberpunk 2020 zatytułowany Polska 2020 po latach oczekiwań ostatecznie nie ukazał się. Wydawnictwa Copernicus zagroziło skierowaniem sprawy do sądu autorowi limitowanego dodatku. Dziś fragmenty tego dodatku znaleźć można na stronie cyberpunk.net.pl.

30 lat temu

Światło dzienne ujrzał Battle System Advanced Dungeons & Dragons, gra zaprojektowana przez Douglasa Nilesa (bardziej znany jako kreator Dragonlance, Top Secret) i Steva Wintera. Promowaną ją jako następcę Chainmail.
Box:
  • 32-page rule book
  • 24-page scenario book
  • 16-page guide to miniatures
  • 2 Player Aid Cards
  • 2 Metal Miniature Generals
  • 3-D Adventure foldup Figures
  • Army Roster Sheets
  • 801 die-cut counters

Obydwie edycje (druga w 1992 roku) miały dosyć dobry odbiór. Poniżej recenzja  opublikowana w wrześniowym numerze White Dwarf.

+Graeme Davis review 1985
35 lat temu
Ukazała się gra Top Secret. Oryginalny pudełkowy gry zawierał 64-stronicową książkę reguł i przygodę "Operacja: Sprechenhaltestelle". Top Secret to jedna z pierwszych gier osadzonych w klimacie przygód szpiegowskich. W roku 1987 ukazała się jej kolejna edycja -Top Secret S.I. Gra miała wsparcie w postaci kilkudziesięciu dodatków, powieści i komiksów.

Zanim powstał pierwszy angielskojęzyczny magazyn poświęcony grom wideo - Computer and Video Games (1981 rok), gry wideo trafiały do różnych periodyków (w tym i tych o RPG). 

Poniżej przykładowa reklama gry z roku 1980 z White Dwarfa i znacznie później wykonany zapis wideo z rozgrywki.
Datestones of Ryn było kontynuacją Dunjonquest: Temple of Apshai Trilogy. Ciekawe jest to że gra liczyła sobie maksymalnie 20 minut (pierwsza w serii MicroQuest)  i przez wiele osób określana była jako protoplasta action roleplaying game (a i zapewne DLC).
Więcej informacji na temat tej i innych retro cRPG znajdziecie na stronie Hard Core Gaming.W pismach obok reklam gier wideo pojawiły się też pierwsze listingi pisanymi w języku BASIC z programami wspomagającymi zabawę w fantastycznych światach.
Poniżej artykuł zaczerpnięty z Dragona Vol. V No. 3. 1980.


Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget