Najważniejsze reguły [KB RPG #5]Mam na myśli nie tylko mechanikę, ale jawnie stosowane techniki oraz kontrakt społeczny, czy też co tylko przyjdzie wam do głowy. Najważniejsza nie znaczy ulubiona. Są przecież reguły, których nie znosicie, a ich unikanie jest dla was ważne. A może jest jakaś, którą chcecie wyróżnić na tle historii naszego hobby? Nie wszystkie reguły działają dobrze, inne robią te wyśmienicie. Może zechcecie podzielić się swoimi doświadczeniami. Traktujcie temat jedynie jako wskazówkę – interpretację pozostawiam wam.

Mechanika

Jeśli mam napisać o swoich ulubionych zasadach, to niestety takich nie mam. Nie mam ponieważ nie spotkałem się z mechaniką, która szczegółowo regulowałaby zbiór różnorakich zjawisk występujących w trakcie improwizowanego tworzenia opowieści. Nie spotkałem się też z kompletnym zestawem narzędzi do regulowania gier wyobraźni - już z samej definicji wydaje się to być utopijne, niczym nazwa drugiego systemu A.Szyndlera, który nie ujrzał światła dziennego.

Kontrakt 

To nie działa.
Pisałem wielokrotnie całe to podpisywanie cyrografu: "Szanuj MG/graczy swego, bo możesz mieć gorszego" jest nikomu nie potrzebne. Zasady sesji powinny polegać na koleżeństwie, a nie preparowaniu i spisywaniu zasad pokroju: wąchamy butapren/ nie wąchamy dla lepszej immersji. Przychylam się oczywiście do zdania Paladyna i YouthofTodey'owego stylu grania: Piłeś - nie prowadź. Ale niejednokrotnie po sesji praktykowałem bentedgowanie do północy - dzięki temu można sobie powrzucać co było nie w porządku. A nic tak nie otwiera ust jak alkohol.

Z nowymi graczami to również nie działa. Po co mamy sobie opowiadać jak gramy ? Idąc do kina też czytasz wszystkie spoilery? Zechcesz, to wpadnij. Będzie kiepsko - stracisz parę godzin. Chcesz dobrej zabawy - graj z dobrymi znajomymi, a nie szukaj przelotnych przygód.

Bo co tak naprawdę odpowie mi człowiek, którego poproszę o to by zapoznał się z kontraktem, w którym wyszczególniono, że nie poruszamy na sesji seksizmu, nie pijemy, a po sesji pijemy i palimy tylko Extra Mocne (koniecznie w miękkim). I wreszcie jak wyegzekwować kontrakt z XYZ, który od lat chce sobie zagrać (a gra mi się z nim dobrze!), ale nie może bo:
1k4: trapi go dna moczanowa dużego palca, ma przewlekłą migrenę, gazuje z teściem, regularnie co dziesiątego porywa go UFO.
Zawieranie kontraktu następuje samoistnie i nie trzeba go formułować.
Tak samo nie działają wszelkie PEGI Erpegi, i inne Karty X.

Techniki 

Gdyby każdy z uczestników karnawału zechciał opisać swoje ulubione techniki etc. powstałby pewnie zbiorek na miarę Dzieł Zebranych Lenina.Weźmy samą narrację i techniki z nią związane. Zalążek technik narracyjnych poznałem jak i inni poprzez: MiM, Ars Magica M.R.Hagena i jego kolejną grę Wampir: Maskarada. Jeszcze potem poprzeglądałem trochę innych źródeł począwszy od poradników pisarskich, po posłowia np. Imienia Róży (do którego sięgałem chyba częściej, niż do lektury samej książki i po dziś dzień pamiętam:
"Wciągnąć się w opowieść to jak ruszyć w góry na wyprawę górską. Trzeba nauczyć się oddychać, wpaść w rytm marszu, gdyż inaczej trzeba przystanąć."
Gdybym miał opisać ulubione techniki narracji tworzenia kryminałów musiałbym posiadać wiedzę większą od Christie. Jeśli miałbym poruszyć technikę suspensu na sesji, trzeba by skupić się na tym jak to robił Hitchcock. Jeśli miałbym popisać o powieści szkatułkowej musiałbym zacząć od Rękopisu znalezionego w Saragossie.
A to wierzchołek góry lodowej, a ja nie ogarniam tej kuwety.
Gram i prowadzę tylko od 1986 roku.

Jeżeli przez przeoczenie lub jakiekolwiek zaniedbanie niechcący wykazałem jakiekolwiek odchylenie seksistowskie, rasistowskie, kulturowe, nacjonalistyczne, regionalne, intelektualne, socjoekonomiczne, etnocetrystyczne, fallocentryczne, heteropatriarchalistyczne lub inne, jeszcze nie nazwane - przepraszam i czekam na wszelkie sugestie dotyczące możliwości naprawienia moich błędów. 
James Finn Garner - Politycznie poprawne bajki na dobranoc.
Tagi:

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget