Kartka z kalendarza RPG - przypomnę to Państwu hurtowo 6 (cz. 18)

Kartka z kalendarza to cykl, w którym przedstawiam wybiórczo wydarzenia związane z RPG sprzed lat. Tym razem miesiąc czerwiec sprzed roku, pięciu, dziesięciu, dwudziestu i trzydziestu lat temu.

1 rok temu

Ukazał się pierwszy numer QuestLogu, angielskojęzycznego magazynu Roberta Ogłodzińskiego (twórcy serwisu Ancient Scroll). Pierwszy 67-stronicowy numer kosztował 2.99 $.
Jedna z ilustracji pochodzących z podręcznika Numenera
Zgodnie z przypuszczeniami
2014 Origins Award Winners For Tabletop Gaming w kategorii  Best Role Playing Game otrzymała Numenera - gra zaprojektowana przez weterana RPG: Monte Cooka. Najlepszy suplement (Best Role Playing Supplement) to Night’s Watch od Green Ronin Publishing.

5 lat temu 

Odbył się pierwszy polski Dzień Darmowych Gier Fabularnych. Akcja czerpała wzorce z imprezy zapoczątkowanej 16 czerwca 2007 na Zachodzie o nazwie Free RPG Day.
W pierwszym roku DDGF skupiał się w głównej mierze na działaniach w internecie, a jej owocem były dziesiątki darmowych materiałów udostępnionych przez fanów, wydawnictwa, blogerów i portale.
W latach kolejnych DDGF opuścił sieć, pojawił się w klubach, sklepach stacjonarnych. W czerwcu 2012 jej owocem było rozdanie gier i innych materiałów ufundowanych przez różnorakie wydawnictwa na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Dziś praktycznie nie istnieje.

Polska linia wydawnicza książek z serii Czarna Biblioteka, osadzonych w realiach Warhammera i Warhammera 40.000 została zamknięta przez wydawnictwo Copernicus Corporation.

Origin Awards w kategorii Best Roleplaying Game zdobyło The Dresden Files RPG, najlepszym suplementem okazał się dodatek do tej samej gry pt. Our World. 

Ukazał się autorski system Rafała Sadowskiego Into Dreams (przygody w onirycznym świecie)w polskiej wersji językowej.

Wasz Identyfikator dynamicznie pracował nad Monastyrem 2.0., choć więcej o tym opowiadał na konwentach, niż pracował. Druga edycja gry nigdy nie ujrzała światła dziennego.

10 lat temu

Copernicus po blisko kwartale przesuwania daty premiery podręcznika wydał drugą edycję Warhammer Fantasy Role Play.

Mniej więcej w tym samym czasie wydawnictwo Black Industries rozpoczęło przyjmować wpłaty na wydanie drugiej edycji Warhammer Fantasy w wersji limitowanej. Limitowana edycja ograniczona była do 500 egzemplarzy, oprawiona w skórę z złotymi tłoczeniami.

Origin Awards 2005 w kategorii Role-Playing Game of the Year zdobyła gra Artesia z Archaia Studios Press. Suplementem roku okazał się  GURPS Infinite Worlds 4th Edition.

20 lat temu 

Pismo Złoty Smok, które istniało na polskim rynku raptem rok zainicjowało na Polconie  nową nagrodę za "największe zasługi dla polskiej fantasy i gier fabularnych".
Pismo upadło i nie udało się nawet podać wszystkich nominacji.
W każdym styczniowym numerze "Złotego Smoka" zamieszczać będziemy nasze kandydatury do tego wyróżnienia. Nie znaczy to jednak, że lista nominacji będzie w ten sposób zamknięta. Przez kolejne trzy miesiące będziemy czekać na Wasze listy, proponujące ewentualnych dalszych kandydatów (z uzasadnieniem). Będziemy ich przedstawiać w kolejnych numerach "Złotego Smoka". Listę kandydatów zamkniemy 31 marca, a w numerze majowym wydrukujemy jeszcze raz kompletną listę nominowanych osób, oraz kupon do głosowania. Na wypełnione kupony czekać będziemy do 20 maja, a w numerze lipcowym ogłosimy rezultaty plebiscytu. Wręczenie nagrody odbywać się będzie na POLCON-ie.
4 nominacje zebrano na blogu lazarda:
Tomasz Kołodziejczak - za powieść Krew i kamień, fantasy nietuzinkową, oryginalną i świetnie napisaną
Jacek Rodek - za doprowadzenie do wydania polskiej wersji Warhammera i całokształt działań w dziedzinie gier fabularnych
Andrzej Sapkowski - za pierwszą powieść o wiedźminie (Krew elfów)
Tadeusz Zysk i jego oficyna wydawnicza - za wydanie "Kronik Smoczej Lancy" oraz przemyślaną i konsekwentną politykę edytorską.
Ukazały się gry: Cyberpunk 2020 i Oko Yrrhedesa.

30 lat temu

Ukazała się jedna z najbardziej rozpoznawalnych kampanii do Call of Cthulhu: Masks of Nyarlathotep (obok wydanych w tym samym miesiącu: Superworld Companion i the Call of Cthulhu Screen).

West End Games opublikowało dwa pierwsze produkty do gry Paranoia: zasłonkę mistrza gry i Adventure Orange (pierwsza z serii: Adventure Orange, Adventure Yellow i Adventure Green).

Rozpoczęła się promocja jednej z najbardziej popularnych gier w latach 90 G.U.R.P.S. Tak rekalamowano grę w brytyjskiej prasie.


Do gry Twilight 2000 wydano Free City of Krakow (podobną w duchu do pochodzącą z oryginalnego setu Escape from Kalisz). Jak nie trudno się domyślić Free City of Krakow osadzone było w ekstrapolowanych realiach naszego kraju.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget