G.U.R.P.S.: Cyberpunk & Operation Sundevil. #Pitaval_RPG #2

Po dwudziestu pięciu latach warto przypomnieć o pewnym fakcie związanym z Steve Jackson Games, G.U.R.P.S i służbach specjalnych USA, które przeprowadziły operację "Operation Sundevil" . Było to spore wydarzenie medialne, jak na owe czasy.
1 marca 1990 roku służby specjalne USA przeprowadziły operację "Operation Sundevil" w trakcie której wdarto do biur znanego ówcześnie wydawnictwa Steve Jackson Games. W skrócie operacja miała na celu rozprawienie się z nielegalną działalnością hakerów komputerów. Służby specjalne przeszukując dom jednego z pisarzy pracujących dla SJG zarekwirowały podręcznik do gry fabularnej GURPS Cyberpunk, który określono jako "podręcznik przestępczości komputerowej".

Wokół tego zdarzenia powstało sporo nieporozumień, absurdów i plotek, rozwianych w kolejnych latach -  na stronie Steve Jackson Games można znaleźć nawet The top ten media errors about the SJ Games raid - pasjonująca lektura.

To wydarzenie miało jednak bardzo pozytywny skutek - utworzono Electronic Frontier Foundation. 
EFF to działająca po dziś dzień organizacja pozarządowa, mająca na celu walkę o wolności obywatelskie: prawo do anonimowości, prywatności i wolności słowa w elektronicznym świecie.

GURPS Cyberpunk ukazał się jeszcze w tym samym roku (1990), a po dziś dzień doczekał się  edycji i licznych dodatków.

Tak oto gry fabularne przysłużyły się do freedom of speech w Internecie.
Więcej informacji, linków na ten temat znaleźć można w tych miejscach:

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget