Fantasolo, ale nie solo [Magazyn Razem 7/88]

Przełomowy artykuł dla polskich gier fabularnych autorstwa Ciesielskiego pojawił się w sierpniu 1988 roku. Kluczowy tekst oczywiście nie wziął się znikąd. Jacek Ciesielski posiłkował się w tym przypadku grami z serii Fighting Fantasy i opracowaniami Iana Livingstone i Steve Jacksona.
Fantasolo, ale nie solo był bezsprzecznie najważniejszym artykułem w dekadzie przedMiMowej. Przeczytacie, zorientujecie się dlaczego.

Ot, Jacek Ciesielski wytłumaczył w jaki sposób przerobić grę paragrafową na fabularną. Zrobił to na jednej kartce i za jego sprawą powstały ówcześnie dziesiątki autorskich gier fabularnych.
Kiedy po latach rozmawiałem z osobami, które rozpoczynały przygody z RPG od serii artykułów Ciesielskiego (a i tego tekstu) okazywało się, że nasze doświadczenia były podobne.
Jednym rodzic czytał i prowadził grę (lub vice versa dziecko prowadziło mamie). Były problemy z interpretacją tego czym jest Wielka Improwizacja, wykaz dających się przewidzieć sytuacji itp. itd.
Problemy z którymi stykali się ówcześni projektanci gier zostały przyćmione oczywiście przez grywalność i wspólną dobrą zabawę.
Elementy których brakuje wielu hurtowo powstającym dziś kompletnym pełnoprawnym grom.

Pobierz PDF


Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget