Raport finansowy Steve Jackson Games za rok 2013

Przyznam szczerze, o raportach finansowych Games Workshop i Hasbro pamiętam zawsze, często nawet mam ustawione przypomnienia w kalendarzu o nich. Natomiast Steve Jackson Games pomimo, że od lat publikuje raporty, traktuje po macoszemu i zapominam o nich. W sumie bardziej jestem zainteresowany raportami Evil Hat czy małych firm takich jak 6d6 Chrisa Tregenzy.
Games Workshop jest dla mnie interesujący ze względu na Warhammera, natomiast Hasbro to potentat rynku i  wypada wiedzieć co w D&D piszczy.
Czego możemy dowiedzieć od Steve Jacksona?

Ten raport nie jest sporządzany w stylu jaki robi to właśnie Hasbro czy Games Workshop. W pierwszych zdaniu Steve Jackson zaznacza że to on jest jedynym akcjonariuszem, a potem pozwala sobie na dużo prywaty i pisze o osobistej tragedii jaką była powódź w jego mieście.
Steve Jackson to w ogóle przedziwna firma z przedziwnymi kolejami losu - począwszy od nalotu na ich biura ćwierć wieku temu*, poprzez okres prosperity w latach 80-90.
Szkoda tylko że ludziom z MAGa 20 lat temu nie udało się wydać ich gry w polskiej wersji językowej.
Rok 2013 dla Steve Jackson Games był rekordowy. Ich dochód brutto wyniósł ponad 8.800.000 dolarów.
Oczywiście lwia część tej kwoty pochodzi z Munchkina (dokładnie jest to 75% zysków i 130 000 sprzedanych podstawek). Sama gra jest już dostępna w 16 językach.
Kolejne 7,6 % to zysk z gry Zombie Dice. 
Nadal sprzedawany jest też GURPS - w 2013 roku pojawiło się aż 20 pozycji i kilka reprintów. Wszystko jednak w formie PDF.
Rok 2013 przyniósł tylko jedną drukowaną pozycję GURPS Zombies. Słownie jedną pozycję - gigant rynku sprzed dwudziestu lat w dniu dzisiejszym wydaje jedną grę w formie książkowej.

Zapewne spore znaczenie dla budżetu firmy miała niezwykle udana zbiórka na Kickstarterze na dwie legendarne gry z lat 80: CARS i OGRE. OGRE zgromadziło 923,680 zamiast wymaganych 20 000!
Jackson wspomina również o tym że obecnie mają największa liczbę pracowników (najwięcej było 43, obecnie pracuje kilku więcej).

Steve przygląda się również stanowi branży gier.
Odnotowuje start TSR i Gygax Magaziene, PAX Australia oraz oczywiście finansowanie społecznościowe.
Wspomina o reorganizacji Warehouse 23 - sklepu internetowego Steve Jackson Games, który jednak nadal pozostaje w cieniu Drive Thru RPG i RPG Now.

Priorytety SJG na rok 2014 to oczywiście Munchkin, Zombie Dice, CARS i OGRE. Reszta czyli np. gry fabularne jest dla firmy nieistotna:

Everything else is a non-priority, something to do if the priorities are under control.

Game Ballistic przeprowadził wywiad z Steve Jacksonem, osoby dysponujące nadmiarem czasu mogą przyjrzeć się również innym wideowywiadom z ludźmi związanymi z SJG. Sa tam wypowiedzi Line Editora GURPS, panel dyskusyjny twórców Pyramid Magazine, jest Line Editor Fate Core, Kenneth Hite i wielu wielu innych.
Na Reedit wywiązała się nawet dosyć duża dyskusja na temat tego raportu - kto ma ochotę może poczytać

Report to the Stakeholders for 2013

*Służby specjalne USA przeprowadziły operację "Operation Sundevil" w trakcie której najechano biura wydawnictwa Steve Jackson Games, i zarekwirowano nakład GURPS Cyberpunk, który określono jako "podręcznik przestępczości komputerowej".

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget