Bagaż w podróży A.D. 190o


Informacje o bagażu w podróży wyłuskałem z tekstu wybitnego historyka polskiego Antoniego Mączaka pt. Dookoła świata w 60 dni, który ukazał się na łamach Mówią Wieki w maju 2003 roku.
Poniższe informacje mogą być przydatne w takich pozycjach jak np: Sensacja i Przygoda, Zew Cthulhu, czy nawet Wolsung.

  Trasa i odległości w milach (angielskich lub morskich) 1903 rok

 • Londyn - Liverpool 5 h kolej 200 mil
 • Liverpool - Nowy Jork 7-10 dni, statek 3000 mil
 • Nowy Jork - Chicago 29 godzin, kolej 912 mil
 • Chicago - Omaha 16 godzin, kolej 503 mil
 • Omaha - San Francisco 3 dni kolej 1926 mil
 • San Francisco - Yokohama 17 dni, statek 4750 mil
 • Yokohama - Szanghaj 7 dni, statek 765 mil
 • Szanghaj - Hongkong 4 dni 1200 mil
 • Hongkong - Kalkuta 18 dni 4360 mil
 • Kalkuta - Bombaj 2 dni, kolej 1400 mil
 • Bombaj - Port Said 11 dni, statek 3016 mil
 • Kair Port Said Brindisi 3 dni, statek 825 mil
 • Brindisi - Londyn 14 dni, kolej 1200 mil
Wedle wyliczeń Mączaka 24 tysiące mil nieśpiesznej podróży powinno zająć 204 dni i kosztować ok. 450 funtów szterlingów (minimum 300). Tu ciekawostka np. podróż w górę Nilu parowcem w tamtych czasach to koszt 50 funtów.

Bagaż

Przed wielką wojną ograniczenia przewozu były nawet w pierwszej klasie dosyć poważne. Część kufrów jechała w wagonach bagażowych, ważono je i zalecano dostarczyć na stację osobiście lub przez służącego przynajmniej kwadrans przed odjazdem.  Standardowe wymiary wyznaczone przez przewoźnika to 24*11*36 cali. Do tego należało dodać ubrania na zmianę, kufer podróżny lub dobrą torbę podróżną. Z kolei dwie walizki z ubraniami nie powinny ważyć więcej niż 112 funtów (ok. 50 kg).

Przykładowa lista bagażu dżentelmena: mydło, japońskie serwetki papierowe, wełniany podróżny pled, ranne pantofle, jedna lub dwie nadmuchiwane poduszki, portfel, scyzoryk o trzech ostrzach, papeteria, pióro wieczne, teczka na papiery, rozmówki obcojęzyczne, notatnik, lampka nocna lub latarka elektryczna, lampa spirytusowa, okulary, podręczna apteczka, kompas, filtr do wody, kubek, butelka, aparat fotograficzny, wędka z oprzyrządowaniem, pistolet w pudełku (z nadzieją że nie okaże się przydatny), blok rysunkowy, farby, barometr, mapy, przewodniki, taśma do wykonywania pomiarów, łańcuch do zamykania drzwi, zapasowy zamek do walizki, rzemyki do wiązania bagaży, zapałki i oczywiście parasol.
Nie można zapomnieć o wygodnym plecionym koszu z magazynami, przewodnikami, prowiantem i innymi drobiazgami, które uczynią podróż znośną

Damy dodatkowo winny mieć: pudło na kapelusze, torbę podręczną, małą walizkę na stroje potrzebne w podróży.


Na podstawie:
Antoni Mączak -  Dookoła świata w 60 dni Mówią Wieki 5/03

Adriano 'Borejko' Kuc

Bloger. RPG są moim hobby od 1986 roku, podobnie jak gry wideo. Moje teksty pojawiały się w magazynach hobbystycznych: Magia i Miecz, Portal, Kwarta; oraz serwisach internetowych m.in. Esensja, Histmag, Gadżetomania, Polygamia.
Jeżeli przez przeoczenie lub jakiekolwiek zaniedbanie niechcący wykazałem jakiekolwiek odchylenie seksistowskie, rasistowskie, kulturowe, nacjonalistyczne, regionalne, intelektualne, socjoekonomiczne, etnocetrystyczne, fallocentryczne, heteropatriarchalistyczne lub inne, jeszcze nie nazwane - przepraszam i czekam na wszelkie sugestie dotyczące możliwości naprawienia moich błędów. James Finn Garner - Politycznie poprawne bajki na dobranoc.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget