e-Zoile

Około piętnastu lat temu oswoiłem się już na tyle z internetem, na tyle że zacząłem używać for, a wraz z nimi: sygnatur, avatarów itp. badziewia, które towarzyszy nam po dziś dzień.
Jedna z tych sygnatur, którą miałem przez szereg dobrych lat, była cytatem z świetnej książki Jamesa Finna Garnera pt. Politycznie poprawne bajki na dobranoc. Fundom napisałby dziś, że to książka napisana przez Szydercę i Szykanistę, a także zawiera ataki personalne.
Tęsknie też do dawnych skeczy, w których można było śmiać się z kleru, monarchii, kobiet, mężczyzn i wielu innych rzeczy.
Dziś w dobie poprawności to coś potwornego i nagannego.
Ale i jednocześnie nie znoszę bucówy, kiedy robi się nagonkę na niewinnych ludzi, tylko dlatego że mają odmienne zdanie od reszty np. fundomu.

Dziś kiedy dzieci Neo dorosły od tamtych czasów,  pokończyły swoje magisterki i rozpętują shitstormy z regularną częstotliwością  (czasami odnoszę wrażenie, że mają zsynchronizowane kalendarze Google, iWatche i Galaxy Geary) trzeba chyba wrócić na powrót do zamierzchłych czasów i sygnaturkę wkleić na powrót.


Te shitstormy jednak nie dotyczy tylko Polski, wanien, Kart X, delikatnych gwałtów i innych.
W strefie anglojęzycznej kończy się już (chyba) nagonka w której jadem oblewa się Pundita i Zaka S. Ten ostatni zapadł mi w pamięci słowami: "czym rożni się nano od onan game?" /\(;;;)/\, Polakom zaś "serwis" Gry-Fabularne ( który nadal ma małowiele wspólnego z serwisem, w dosłownym tego słowa znaczeniu) dezinformował, że  Zak jest głównie znany z serii Playing D&D With Porn Stars.*
Nieistotne jest jaki wpływ Pundita i Zaka Smitha na DnD, grę na którą czekają dziesiątki tysięcy graczy - ważne jest żeby sobie pojeździć po ludziach niezbyt popularnych w środowisku graczy.
Nieistotna jest ich wiedza o RPG, ich doświadczenie o RPG, ich wkład, lepiej zawczasu przestrzec:

"I will never buy anything he was involved in".

A przenosić do Polski też lza by i rodacy kosy na sztorc obrócili:
"...pisać nie ma o czym ich lepiej omijać... ...bo ja jego produktów po prostu nie kupuję..."
Oczywiście w takich sytuacjach skutek jest jak zwykle odwrotny od zamierzonego, wszak co jest zakazane to jest hołdowane. I sam wymieniony wyżej polski "serwis" już dziś wykłada się i linkuje do promocji gry Zaka S...

Czasami jednak warto czytać co mają do powiedzenia obydwie strony, a nie bezmyślnie komentować jako i cała tłuszcza.
Co z tego że człowiek odpowiedzialny za DnD opublikuje tekst na EnWorld, skoro smród i tak wokół dwóch osób zostanie?
Przytoczę słowa Mearlsa i Garetha Skarki poniżej:

There has been some controversy about the use of some of the consultants listed in the D&D Basic Game and the D&D Starter Set - namely John Tarnowski (alternatively listed in the Basic Rules as TheRPGPundit) and Zak S. I thought it might be worth explaining what it was a consultant does, so I asked one, who told me that "Consultants were asked to read, play, analyze and rip apart a substantial early edition of the rules. Lots of interaction with WotC and analysis, but consultants had no decision-making ability whatsoever other than providing rules feedback." This took place a couple of years ago, in May-June 2012. WotC's Mike Mearls also weighs in with the following statement about consultants, and also about race/gender issues which have been discussed recently:
Anyway: it's very late and I am a feeling a bit sick, so I will keep this brief.
1. If anyone has any direct evidence of racism or sexism or any other form of discrimination on the part of people attached to D&D, please drop a line to me. Email is mike.mearls@wizards.com 
2. Consultants on the project were hired to tear the game apart and pull no punches, so being brutal was basically a job requirement.
3. How we present race and gender in the game had nothing to do with anyone beyond me, Jeremy Crawford, and our art director, Kate Irwin. I have read up on issues of race, gender, and inclusivity in gaming and have done everything I can to address them. Will it be perfect? No. But I pay attention to this stuff because it's important. The consultants had no role in that department.
The other consultants listed are Jeff Grubb, Kenneth Hite, Kevin Kulp, Robin Laws, S. John Ross, and Vincent Venturella.


Zatem nie działajcie stadnie i hejtujcie co popadnie (człowiek nie czuje jak rymuje).
Wyciągajcie wnioski i starajcie się czerpać swą wiedzę z różnych źródeł i stronnictw - trudne słowo - p olaryzacja.
Czasami zajmie to chwilę, czasami dłużej, ale będziecie mogli sobie wyrobić własne zdanie na konkretny temat.
A nie bezwiednie klepać to co inni.

Możecie zajrzeć również tutaj, na blogi i konkretne wpisy:
I zapomniałbym o sygnaturze o której pisałem na wstępie:
Jeżeli przez przeoczenie lub jakiekolwiek zaniedbanie niechcący wykazałem jakiekolwiek odchylenie seksistowskie, rasistowskie, kulturowe, nacjonalistyczne, regionalne, intelektualne, socjoekonomiczne, etnocetrystyczne, fallocentryczne, heteropatriarchalistyczne lub inne, jeszcze nie nazwane - przepraszam i czekam na wszelkie sugestie dotyczące możliwości naprawienia moich błędów. Usiłując stworzyć znaczące dzieło literackie wolne od wszelkich odchyleń i oczyszczone z naleciałości kulturowo spaczonej przeszłości, niewątpliwie nie uniknąłem pomyłek. 
* - Redakcja działa sprawnie i edytuje tak szybko niczym Identyfikator.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget