Władca Podziemi - pierwsze wejście w RPG Roberta Hardego 1984
Wędrując wzdłuż potoku Sirannon szukacie największego drzewa w okolicy, ponieważ doszły was słuchy, że kiedyś miało ono sekretne połączenie z jaskiniami, w których krasnale ziemne przechowywały swoje bogactwa. Natknęliście się na bardzo stare i bardzo martwe drzewo. Domyślacie się, że własnie to drzewo było celem waszych poszukiwań

Władca Podziemi była kolejną grą planszową zaprezentowaną na łamach Razem. Grą specyficzną, bowiem jedną z pierwszych gier stricte fantasy w Polsce. Posiadała sporo elementów znanych z gier fabularnych, zaś sam Jacek Ciesielski najprawdopodobniej szukał najprostszej formy objaśnienia nam w jaki sposób grać w role playing games. Jego kolejny tekst pt. Władca Podziemi (2) był pierwszą próbą przedstawienia zabawy w gry fabularne. Dziś patrząc z perspektywy czasu, chyba mu się to nie udało, bowiem większość ludzi zaczynała zabawę z RPG od Goblina/ Dreszcza i artykułu Fantasolo, ale nie solo
Jeśli dobrze przyjrzeć się zasadom Władcy Podziemi mieliśmy charakterystyczne elementy prostej gry fabularnej:  losowy labirynt, współczynniki (Siłę, Magię, Złoto), Skarby i Niespodzianki (czyli losowe elementy), zasady walki itp. 
Uproszczony Labirynt Śmierci (można tak nazwać Władcę?) Roberta Hardego vel Ciesielskiego podawał wędkę, a nie gotową rybę, czyli podpowiadał nam jak zrobić coś większego na podstawie gier, które mamy w domu. 
Zresztą można było swoje pomysły podsyłać Jackowi Ciesielskiemu lub do PSMF Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki.
Pewnie nie byłem osamotniony w nadsyłaniu moich Nowych Odważnych Pomysłów , gdyż listów do redakcji Wszystko Gra (Razem), Klubu Twórców Gier (Świat Młodych) i samego PSMF nadchodziło ponoć sporo. 
Wracając do tworzenia gier, scenariuszy itp. kluczowe może być jedno z ostatnich zdań:

UWAGA: Jeśli okaże się że w trybach gry coś zgrzyta, należy tryb wymienić: zasady gry można dowolnie zmieniać i uzupełniać.
I takie kreatywne podejście do role playing games funkcjonowało bardzo długo, aż do lat dziewięćdziesiątych w Polsce.Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget