Traveller [Magazyn Razem (8/87 (40)]

Kończąc opis gier, które pojawiły się na łamach Tygodnika i Magazynu Razem przedstawię Wam artykuły omawiające poszczególne gry fabularne napisane przez Jacka Ciesielskiego końcem lat osiemdziesiątych. O ile skrótowe przedstawienie gier planszowych uważałem za uzasadnione, to teksty dotyczące mikrokomputerów, wideo, testy IQ, czy Trivię pozwolę sobie przemilczeć. Poza dziesięcioma tekstami na temat role playing games przyjrzę się jeszcze dwóm znanym grom paragrafowym - Dreszczowi i Goblinowi.

Teksty Jacka Ciesielskiego pozwolą Wam zorientować się dlaczego gry przedstawiano w ten, a nie inny sposób, skąd wzięły się dziwne tłumaczenia jak: sześciokąty (zamiast hexów) istoty niczyje (Non Player Character), Towarzyskość (w przypadku WFRP) czy sama nazwa gry fabularne której, jak wiemy autorem jest Jacek Ciesielski.

Publikacje te mogą pozwolić Wam również realia ówczesnych czasów, gdzie informacje na temat gier fabularnych pojawiały się raz na dwa miesiące. Dla mnie prenumeratora Razem, jest to zupełnie zrozumiałe - dla wielu osób które swoją przygodę z grami zaczęły znacznie później, jest to dziwne i odległe - wystarczy przyjrzeć się tekstom, które zamieszczono na łamach bloga naked female giants, omawiające chronologicznie numery późniejszej Magii i Miecz.

Stąd, blisko półroczny cykl wydawania podstawowych zasad Kryształów Czasu (na łamach Magii i Miecz) wydaje się "błyskawiczny" w porównaniu z odstępami pomiędzy kolejnymi tekstami dotyczącymi role playing games na łamach Razem.
Pozwala to również domniemywać jak ważne było miejsce nie tylko w magazynie i tygodniku Razem, ale ogólnie w ówcześnie wydawanych pismach. Konfrontować to z wypowiedzią znanego projektanta gier i hobbysty Michała Stajszczaka na temat anulowanych nakładów gier fantastycznych już nie ma sensu (patrz gra Groteki o nazwie Książę) . Końcówka lat osiemdziesiątych to już spore rozluźnienie i możliwość publikacji znacznie bardziej "niewygodnych tematów".  Należy jednak pamiętać, że stan wojenny skończył się raptem kilka lat wcześniej...
Wypada więc nabrać niezbędnego dystansu. Patrzenie na PRL przez pryzmat dzisiejszych czasów nawet w wersji Bareji nie każdemu niestety odpowiada.

Z samych statystyk wynika, że Jacek Ciesielski był zafascynowany ówcześnie Travellerem - na dziesięć tekstów, aż trzy omawiały właśnie tę grę. Dla mnie młodego człowieka priorytety były zupełnie inne i oczekiwałem gier fantasy, nie science fiction. Cóż,  na bezrybiu i rak ryba.
Domniemywam tylko że mnogość publikacji, złożoność zasad i przede wszystkim ceny gier Advanced Dungeons & Dragons, miały wpływ na to że Jacek Ciesielski omówił np. Warhammera, Atlantydę i inne tytuły fantasy, a nie pierwszą role playing game. 
Nie chciałbym obiecywać, jednak spróbuje w w późniejszym terminie, przedstawić Wam jak wyglądało granie w AD&D w 70-80 latach na Wyspach Brytyjskich oczami graczy. Przyznam, ze można znaleźć nieco cech wspólnych z naszymi początkami hobby.

Ponownie czytając ten tekst przypominam sobie, że ustawiczne podkreślanie złożoności zasad, mnogości publikacji dodatkowych przynosiło zupełnie odmienny sposób od zamierzonego. Czyli miast popularyzowania hobby, dowiadywaliśmy jak odległe, drogie i skomplikowane są to gry. Niemniej jednak listy do Redakcji sprawiały, że Jacek Ciesielski próbował te błędy naprawiać.

Na koniec jeszcze jedna adnotacja. Od kilku lat próbowałem się skontaktować z Jackiem Ciesielskim (który w późniejszych latach piastował bardzo ważną funkcję w Hasbro Polska, a potem bodajże w Axel Spring Poland) celem przeprowadzenia wywiadu - niestety bezskutecznie. Okazało się że, nie jestem osamotniony - Jacek Ciesielski po prostu niechętnie dziś rozmawia na temat tamtych czasów.

Pobierz PDF z tekstem Jacka Ciesielskiego z Razem
(8/87 (40) - Gra Fantazji - Traveller (opis systemu)

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget