Traveller 2300 [Magazyn Razem 5-88 (49)]

Oto ostatnia część omówienia gry Traveller, tym razem Traveller 2300 czyli tekst sprzed 26 lat zamieszczony w Magazynie Razem przez Jacka Ciesielskiego. Jacek Ciesielski przetłumaczył nazwę tej gry jako Wojażer.
Poprzednie części wraz z skanami tekstów znajdziecie na Git Games. 

Po kilku publikacjach na temat gier fabularnych, Jacek Ciesielski wyrobił sobie przekrojowy styl pisania o nich. Te recenzje z funkcją informatywną spełniały doskonale swoją rolę w późniejszych Magiach i Mieczach kilka lat później.

Traveller 2300 jak wiemy, zmienił nazwę w drugiej edycji na 2300 AD, zaś w 2008 grę wznowiło wydawnictwo Moongose Publishing. Po dziś dzień możecie zapoznać się z grą i dodatkami do niej w internetowym sklepie Drive Thru RPG (podręcznik podstawowy kosztuje około 9 GBP, zaś duża paczka z dodatkami około 40 GBP).

Świat gry AD 2300, jest naturalną kontynuacją osi czasu przedstawionej w innej grze wydawcy Game Designers Workshop, czyli Twilight 2000.

Zwróćcie proszę uwagę na to jak autor zgrabnie uniknął pisania w realiach świata (konflikt atomowy), o naszym kraju oraz układzie sił w Europie. Wspomina:
W wykazie fundacji można znaleźć i taką, której nazwa brzmi dosłownie! - "Zapomoga". Służy ona mieszkańcom naszego regionu. 
Trudno byłoby, aby pisał wtedy o dodatkach: Piraci znad Vistuli, Wolne Miasto Kraków, czy Ruiny Warszawy. Ciesielski doskonale orientował się w polskim rynku gier, a więc i do niego docierały zapewne informacje o wycofanych nakładach gier itp. o których wspominał przy okazji innego tekstu Michał Stajszczak.

Wszak cenzura, a raczej Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk działał jeszcze kolejne dwa lata, czyli do roku 1990...

Pobierz PDF 

5-88 (49) - Gra Fantazji - Traveller 2300

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget