Ghostbusters [Magazyn Razem 1 88 (45)]

Ghostbusters, to kolejna gra która pojawiła się na łamach Magazynu Razem. Dziś nie przypominam sobie, by gra ta później omawiana była w polskich czasopismach o RPG, choć całkiem możliwe że pojawiła się w późniejszych numerach MiMa.
Szczerze mówiąc to niezwykle dziwne, że gra nie zdobyła większej popularności - ukazały się tylko dwie jej edycje (1986 i 1989 nakładem West End Games).

Spróbujcie się wyzbyć na moment wiedzy, którą posiadacie na temat role playing games i przeczytajcie poniższe zdanie:

Każdy gracz bierze ze sobą specjalne wyposażenie. Wolno mu zabrać trzy przedmioty (trzy karty). Są wśród nich pojazd ECTO-1 (rzecz absolutnie niezbędna), miotacze protonowe (także niezbędne), duchołapki, mierniki energii psychokinetycznej, octo-visory (dzięki nim widzisz w ciemności), walkie-talkie.

I w tym momencie otrzymujemy informację, że mamy do wybrania jeden przedmiot z trzech. I ta właśnie niewiedza jak funkcjonują rożne gry fabularne, pokutowała u nas długo.
O ile braki mechaniczne w grach fantastycznych można było zatuszować, bądź osiągnąć consensus w spornych kwestiach, to z grami osadzonymi w naszych realiach mieliśmy problem.

Niemniej jednak lektura tego tekstu pozwoliła nam przyjąć do wiadomości, że gra fabularna nie musi być skomplikowana (pal licho logikę wywodu):

Autorzy przyznają, że ich celem było stworzenie "gry jednobroszurowej". I udało im się. Mistrz gry zwany tu Duchmistrzem (ghostmaster) ma jedną broszurę (64 strony) i gracze jedną (24 strony). 

Ktoś kto czytał wcześniejsze teksty Ciesielskiego mógł wnioskować, że np. trzeba mieć masę dodatków do Travellera z szczegółowo opisanymi planetami itp, aby móc zacząć grać.
Inna rzecz, że sporo ludzi podkreśla, że te i inne teksty czytano wielokrotnie starając się zrozumieć niuanse rządzące prawidłami tajemniczych role playing games. 

POBIERZ PDF 

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget