Raport Purple Pawn - 2013 Global Game Industry Survey

Kolejny raport Purple Pawn nie pozostawia złudzeń co do stanu branży gier na świecie. Mam nadzieję, że sukcesywnie zastąpi wadliwe kwartalne podsumowania ICv2 (do których nawet International Correspondence się przyznało). Raport powstał w oparciu o dane blisko trzystu firm z ponad dwudziestu krajów (ponownie znalazło się kilka z Polski) w tym czterdziestu stanów USA.
Raport w głównej mierze dotyczy Stanów Zjednoczonych (blisko 2/3  respondentów), dlatego w odniesieniu do Starego Kontynentu odwoływać się do niego należy dosyć ostrożnie (dla przykładu 31 firm pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdy z Niemiec pochodzi tylko pięć)

Zmiany dla mniejszych firm są nieznaczne - firmy odnotowały spadek, bądź niewielki ich odsetek został zamknięty.
Istotna może być wiadomość, że ponad połowa firm używa bądź planuje użyć finansowania społecznościowego do finansowania ich produktów.

Kolejną ciekawostką może być stosunek Paizo do Wizard of the Coast. Wydawca Pathfindera pokonuje WotC w stosunku 2,5 do 1 - zapewne niedługo ulegnie to zmianie wraz z nadchodzącym Dungeons & Dragons Next.
Rozpoznawalne marki, dla poszczególnych firm to: 
Hasbro -  Magic: the Gathering CCG, 
Game WorkshopsWarhammer, 
Mayfair Games - Catan, 
PaizoPathfinder RPG (na szczycie od trzech lat)
Dominion z Rio Grande Games spadł z pierwszej piątki na rzecz Konami i ich kolekcjonerskiej gry karcianej Yu-Gi-Oh. 

W ubiegłym roku dobrze sprzedawały się nowe produkty Fantasy Flight Games, takie jak: Star Wars X-Wing miniatures, Star Wars Edge of Empires RPG, a przede wszystkim gry karciane (LCG), zwłaszcza Android Netrunner. Wielu sprzedawców wymienia produkty FFG jako najlepiej sprzedające się w ubiegłym roku.

Nadal niezwykle popularna jest humorystyczna gra karciana Cards Against Humanity,  która była najlepiej sprzedającą się grą na Amazonie już w 2012 roku. Pomimo tego, że gra jest w wersji darmowej, to w Polsce jest dosyć mizernie rozpropagowana.

2013 Global Game Industry Survey

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget