Kartka z kalendarza RPG - przypomnę to Państwu hurtowo cz.3

Trzecia część Kartki z kalendarza RPG. Tym razem marzec. Podobnie jak poprzednim razem wybiórczo, nieprofesjonalnie, niesumiennie i stronniczo, przypomnę co działo się rok temu, pięć, dziesięć i dwadzieścia lat temu.

Rok temu

Ukazał się ostatni (dotychczas) numer Homo Ludens - pisma ludologicznego Polskiego Towarzystwa Badania Gier.
Dzięki Narodowemu Centrum Kultury pismo Czas Fantastyki rozdawane jest za darmo lub dodawane prenumeratorom Nowej Fantastyki.
Mateusz 'Darcane' Nowak opublikował raport o polskiej blogosferze RPG. Okazało się że mój poprzedni blog (www.gryfabularny.blogspot.com) był najpopularniejszym miejscem w sieci, a moje posty stanowiły 20%  tekstów blogosfery RPG.
Slavia, dodatek do Wolsunga opuścił drukarnie, tymczasem jeden z współautorów oznajmił publicznie że samego dodatku nie testował przed publikacją.
Ukazał się kolejny raport Purple Pawn. Poniżej 5 procent firm związanych z grami fabularnymi zamknięto w 2012 roku, 15 procent zgłosiło gorsze wyniki niż w roku poprzedzającym, natomiast połowa firm odnotowała 6% wzrost.
Zapowiedziano kolejnego "duchowego następcę".Tym razem legendarnej gry bezkostkowej Amber o nazwie Lords of Gossamer and Shadow.
Wydawnictwo Pelgrane Press poinformowało o uruchomieniu przedsprzedaży podręcznika podstawowego do drugiej edycji systemu Robina D. Lawsa The Esoterrorists wykorzystującego mechanikę GUMSHOE.

Pięć lat temu

WotC opublikował długo oczekiwany przez zwolenników czwartej edycji, nowy podręcznik źródłowy Player's Handbook 2. Ponadto ukazały się: suplement Dungeon Delve oraz przygoda P3 Assault on Nightwyrm Fortress.
Z okazji dwudziestolecia gry Shadowrun, Catalyst Game Labs opublikował nową wersję gry.
Pojawił się nowy, angielskojęzyczny magazyn ludologiczny o nazwie International Journal of Role-Playing (IJRP)


Dziesięć lat temu

Wydawnictwo Steve Jackson Games na sierpień zapowiedziało wydanie czwartej edycji GURPS.
Do przedsprzedaży trafiła polska wersja podręcznika do DnD trzeciej edycji: Księga Broni i Ekwipunku. 160 stronicowy podręcznik ówcześnie kosztował 44 PLN.

Dwadzieścia lat temu 

Ukazał się ósmy numer Magii i Miecza.
Niezwykły ze względu na almanachową zawartość, której było naprawdę sporo.
Wyobraźnię rozbudzała bardzo długa lista dodatków do ADnD. Po raz pierwszy zaproponowano tłumaczenie THACO na polskie ...SPOKO (które de facto w Polsce nie przyjęło się). Numer z masą przydatnych artykułów.
Artur Szyndler, autor Kryształów Czasu założył Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gier Fabularnych Awanturnik.
Konrad T. Lewandowski przypominając po latach tamto spotkanie wspomniał, że wszyscy Członkowie mieli status "mitrylowy". Omówiono również ważką kwestię odprowadzania koleżanek do domów, jeśli sesja kończy się późno...
Z mefistofelesowego komentarza odredakcyjnego można było się domyślać, że klub potraktowano z przymrużeniem oka.


Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget