Historia Warhammer Fantasy Role Playing 1ed. [cz.3]

Historia gry fabularnej Warhammer Fantasy Role Play


Aby uchwycić sens całego uniwersum Warhammera, należy wrócić do momentu założenia Games Workshop Group PLC w 1975 roku, przez Iana Livingstone i Steve Jacksona.

Początkowo zajmują się sprzedażą drewnianych plansz do tradycyjnych gier, takich jak szachy czy tryktrak. Dwa lata później w czerwcu publikują pierwszy numer znanego pisma White Dwarf i zaczynają importować amerykańską grę Dungeons & Dragons. Wraz z upływem czasu wydają w Wielkiej Brytanii Call of Cthulhu, Traveller i inne popularne ówcześnie gry role playing.

W końcu w 1983 roku pojawia się pierwsza edycja gry bitewnej o nazwie Warhammer Fantasy Battle. Grę stworzyli: Bryan Ansell, Richard Halliwell, Graham Eckel oraz Rick Priestley Składała się ona z pudełkowego zestawu trzech czarno-białych książek zilustrowanych przez Tony Acklanda.
Wspomniany wcześniej Reaper, jest uważany dziś za grę skirmishową, kiedy WFB pozwalał rozgrywać bitwy na dużą skalę.Kluczową rolę odegrał oddział Games Workshop o nazwie Citadel Adventures. Produkowali oni wysokiej jakości figurki (jak na ówczesne czasy) do tej gry bitewnej.
Pierwszy i jedyny dodatek do WFB 1ed.
Pomimo, że system walki był określany za doskonały, wyjątkowo prosty i grywalny (np. przez recenzentów Dragona), to nie obyło się bez pomyłek. Gra była niespójna, zawierała błędy w tekście i dosyć słabo ją prezentowano.
Tabletop Battles, zawierała reguły rozstrzygania bitw, listę armii i jednostek oraz scenariusz pod tytułem The Ziggurat of Doom.
Magic, to zasady dotyczące używania magii w trakcie rozgrywki, czary podobnie jak w WFRP podzielone są na cztery poziomy. 
Z kolei Characters, czyli ostatnia z książeczek zawierała zasady tworzenia bohaterów i ich rozwoju. To chyba pierwszy milowy krok w kierunku gry fabularnej.

Stopniowo wraz z kolejnymi edycjami (pierwszą wydano już rok później), Znany Świat zaczynał przyjmować kształt który znamy dziś np. Nocne Elfy zastąpiły Mroczne, zniknęły Czerwone Gobliny.
Pierwsza edycja doczekała się tylko jednego dodatku Forces of Fantasy (ilustracja po lewej stronie).

W 1986 roku nastąpiło połączenie Games Workshop i Citadel Miniatures. Bryan Ansell, właściciel Citadel chciał wykorzystać potencjał drzemiący w uniwersum Warhammmer Fantasy Battle, w rezultacie czego powstał Warhammer 40.000, a wcześniej Warhammer Fantasy Role Playing. 
O tym następnym razem.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget