Pierwsze polskie LARPy? lata 70?


O Grotece wspominałem już kilkukrotnie. O "Andi" - protoplaście LARPów w Polsce dowiedziałem się jednak całkiem niedawno. Okazuje się że w "Andię" grano już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Gra "Andia" była społeczno - polityczną symulacją systemu opracowana przez Centrum Gier i Rozrywek Umysłowych Groteka.
Była grą dosyć nietypową, bowiem prowadziło ją aż czterech Mistrzów Gry. Jak podają źródła optymalną liczbą graczy było od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu osób.
Świat gry był podzielony na trzy odizolowane regiony: wiejski, miejski, przemysłowy
Gracze otrzymywali swoje indywidualne role społeczno - zawodowe oraz cele do zrealizowania
(oczywiście każdy z graczy miał inne).
Cele wspólne dla graczy reprezentowały żetony chleba. W grze występowały takie elementy jak
samochody, sklepy, fabryki, lekarze, zakłady, policjanci i bezrobotni (których wtedy określano jeszcze mianem "niebieskich ptaków").
Była polityka, pieniądze, podatki i mnóstwo dobrej zabawy.
Jak możemy dowiedzieć się od osób powiązanych z Groteką bywały przypadki rozgrywek trwających trzy dni i noce. Gracze żyli długo jeszcze echem wydarzeń z Andii.
Historia Groteki lata 70 -  prowadzona przez instruktorów Groteki SDK w jednostce Wojska Polskiego na tym archiwalnym już zdjęciu weteran naszej Groteki MG Marek "Docent" Krysiński vel Czarny.
Warto zauważyć że późniejsze lata osiemdziesiąte rządziły zupełnie innymi prawami.
Rolnicze Doradztwo Komputerowe pojawiało się na monitorach pierwszych mikrokomputerów, zakonnice bywały na spotkaniach związanych z grami, napisy na drzwiach toalety "Hej dziewczyny w górę biusty, nadchodzi dzień rozpusty" nie bulwersowały graczek jak dziś.
Reklamy Groteki pojawiały się na sklepie spożywczo-monopolowym, a napisy przed wejściem proszę gwizdać mogłyby przypominać dzisiejsze squaty. Raczono się winami, a na spotkaniach Groteki pojawiały się późniejsze gwiazdy jak Natalią Kukulska czy członkowie dzisiejszych kabaretów.
Przede wszystkim jednak grano w egzotyczne jak na ówczesne czasy gry (przypominające np. Monopoly) wespół zespół z Wojciechem Pijanowskim.

Zainteresowanych zachęcam ponownie do odwiedzin strony poświęconej reaktywowanej Grotece.


"Kiedy nuda gnębi człeka to lekarstwem jest Groteka"

Groteka, to jedna z ciekawszych form pracy kulturalno-wychowawczej, która może być organizowana w klubach i ośrodkach kultury.
Głównym celem jest uaktywnienie młodzieży, poprzez wykorzystanie naturalnej skłonności do zabawy oraz stworzenie poprzez rozrywkę warunków do kształtowania procesów wychowawczych i samowychowawczych u uczestników zajęć.
Groteka SDK powstała w naszym domu kultury w roku 1976.
Klub miłośników gier i rozrywek stanowi kilkunastu stałych członków grupy. Uczestnicy ci biorą aktywny udział we wszelkich pracach i imprezach organizowanych przez grotekę. Rozpiętość wiekowa członków Groteki wynosi od 12 do dwudziestu kilku lat, uczestnicy są płci obojga /w rozsądnych proporcjach/, zawody i zajęcia pozagrotekowe różnorodne - od hydraulika do studenta, dużo uczniów szkół wieczorowych. Jak więc widać Groteka jest rozrywką dla każdego.
Blisko 1000 imprez różnorakiej rangi, 60 tyś. osób, które spędziły przy stolikach naszej Groteki przynajmniej kilkanaście minut lub godzin - to bilans trzech ostatnich lat działalności Groteki SDK od 1982 do 1984 roku.
W ten sposób GROTEKA Społecznego Domu Kultury Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Starówka” stała się grupą o największym bezpośrednim oddziaływaniu popularyzatorskim w kraju w zakresie upowszechniania gier. W tym czasie gościliśmy w kilkudziesięciu miejscowościach różnych regionów Polski od pojezierza Lubuskiego po mazury, od Szczecina po Bielsko-Białą. Współpracowaliśmy i współpracujemy z wieloma organizacjami i instytucjami od szczebla gminnego po ministerialny. 

Adriano 'Borejko' Kuc

Bloger. RPG są moim hobby od 1986 roku, podobnie jak gry wideo. Moje teksty pojawiały się w magazynach hobbystycznych: Magia i Miecz, Portal, Kwarta; oraz serwisach internetowych m.in. Esensja, Histmag, Gadżetomania, Polygamia.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget