L.E.M. nie istnieje...

Osiem lat temu w Krakowie zmarł nasz wybitny filozof, futurolog i pisarz. Twórca którego wpływ na science fiction był tak spory, że krytycy przyrównywali go do Wellsa. Nie wydaje mi się, żeby ktoś kto odwiedza to miejsce nie słyszał o Nim.
Mowa oczywiście o Stanisławie Lemie.
Przypomnę Wam z tej okazji historię związaną z innym znanym pisarzem Philipem K. Dickiem. Twierdził on bowiem, że Lem nie istnieje, a jego nazwisko to kryptonim komórki założonej przez komunistyczny wywiad w celu inwigilowania amerykańskiego środowiska science fiction.
Przedstawię historię w formie niedużego scenariusza do gry roleplaying.

Po drobnych kosmetycznych zmianach nadaje się praktycznie do wszelkich konwencji począwszy od fantasy, przez steampunk, skończywszy na cyberpunku. Raczej nie jest to pomysł na przygodę (choć wprawny MG rozwinie ją sobie dowolnie), a wątek poboczny. Myślę, że nawet początkujący MG wystawi w ten sposób moralność BG na niezłą próbę.
Ja poprowadziłem ten wątek w czasach Zimnej Wojny, kiedy dwa bloki militarne Stany Zjednoczone oraz Związek Radziecki ścierały się i zbroiły. Atmosfera zagrożenia wojną atomową, antykomunistyczna paranoja USA, wyścig zbrojeń to podstawowe elementy tejże przygody.

Znana jest historia paranoi, w jaką popadł na punkcie Lema gigant amerykańskiej s.f. Philip K. Dick. W 1974 r. Dick napisał donos do FBI, w którym utrzymywał, że Lem jako „funkcjonariusz totalnej partii” stoi na czele spisku pisarzy marksistów, którzy chcą przejąć kontrolę nad amerykańską fantastyką. Różnorodna stylistyka utworów Lema była dla Dicka dowodem na to, że za jego nazwiskiem kryje się być może cały „komitet” komunistycznych agentów. Echem tego sporu są parodystyczne wobec Dicka wątki w twórczości Lema, np. opis Ministerstwa Spraw Zaziemskich otwierający „Wizję lokalną” (1981) to subtelna drwina z Dickowskiego opowiadania „Raport mniejszości” (1956)

Fragment pochodzi z Gazeta.pl Kraków 

Prolog

BG powinni znać naszego pisarza, ktoś z nich może mieć biuro detektywistyczne, mogą również być znanymi w mieście osobami "rozwikłującymi problemy". Ważne aby pisarz mógł skontaktować się z BG i nająć ich do wyjaśnienia tajemnicy M.E.L.a za niebagatelną kwotę.
Istotne jest zlecenie naszego pisarza. Oferuje on bajońską sumę pieniędzy za udowodnienie, że inny pisarz SF, pochodzący z Polski ...nie istnieje.
Utrzymuje on, iż Polak jest prowokacją komunistów, za którą kryje się kilku pisarzy tworzących teksty na zlecenie KC PZPR, by przejąć kontrolę nad opinią publiczną i inwigilować środowisko fanów.

Pisarz

Informacje ogólnodostępne. Pisarz uznawany jest za zbyt ambitnego, odrzucanego z głównego nurtu z prostej przyczyny - zajmuje się gatunkiem science fiction. W jego twórczości przejawia się wiele pytań i rozważań dotyczących natury rzeczywistości i człowieka, co jeszcze bardziej nastręcza problemów z krytyką. Nadużywa alkoholu. Pierwszorzędny pisarz drugorzędny, można by rzec.
Obecna żona Alanis jest jego piątą żoną, z poprzednimi spłodził trójkę potomstwa. Zupełnie nie utrzymuje z nimi już kontaktów.

Informacje z dochodzenia

Pisarz uzależniony jest nie tylko od alkoholu, ale i od narkotyków. Swe uzależnienie tłumaczy przyzwyczajeniem do pigułek od dziecka- był bardzo chorowity. Zoile twierdzą, że właśnie pod wpływem środków psychoaktywnych powstaje znaczna jego część twórczości.
W stanie upojenia autor katuje swoje żonę, ale i popada w maniakalność- tempo pisania przez niego książek i opowiadań wzrasta.
Podejrzewa się, że cierpi na schizofrenię paranoidalną, jeszcze inni twierdzą iż jest on po prostu "dziwakiem" i w żadnym wypadku nie jest chory psychicznie.

Przebieg wydarzeń

Z prologu dowiadujemy się, że K. Dick zatrudnia nas do dosyć absurdalnej pracy- udowodnienia opinii publicznej, iż uznany pisarz polskiej fantastyki naukowej Mel nie istnieje. BG muszą zdobyć odpowiednie dokumenty świadczące o tej mistyfikacji. Jakie? MG pozostawi to imaginacji naszych graczy i swobodnie będzie je podsuwał BG - tajne dokumenty z informacjami co do wystąpienia opatrzone cyrylicą Примечание строго конфиденциально (Uwaga: ściśle tajne). Pozostałe pomysły przedstawiłem w epilogu.
BG nie mogą dostać się do pisarza do Polski (paszporty, wizy itp.), nawet pomimo bajońskiej sumy, którą oferuje nam K. Dick. Tu warto po raz kolejny wspomnieć- kwota powinna odpowiadać oczekiwaniom graczy.
Jeśli MG uda się pokierować tak tym wątkiem, aby stał się on drugorzędnym w zupełnie innym scenariuszu dla BG, to zaliczyliśmy sukces w pierwszej scenie.

Międzyczas

W tym okresie BG powinni zajmować się swoimi sprawami i nie zwracać w ogóle uwagi na sprawę Mela, rozkoszując się korzyściami płynącymi z gotówki. By jednak nie zapomnieć o Melu powinni otrzymywać co jakiś czas:
  • korespondencję np. kopia listu K. Dicka do CIA z wieloma faktami świadczącymi świadczącymi o spisku i "nieistnieniu Mela" wraz z potwierdzeniem z CIA, że korespondencję owe służby otrzymały (spójrz Pomoc do gry: Jeden z 21 donosów na MELa)
  • "ważne telefony" w środku nocy od K.Dicka ("Wiesz, że styl jego felietonów zupełnie się różni posłuchajcie tego fragmentu... a teraz tego... i porównajcie z tym z powieści Moonis").
  • spotkania w pubach (suto zakrapiane), podczas to których K. Dick będzie oczekiwał relacji z ich postępów w śledztwie lub i informował o kolejnych skrótach tajnych komórek KGB i SB pochodzących od nazwiska M.E.L.

Żona

Kolejny krok podejmuje żona Dicka. Kontaktuje się ona z BG, telefonicznie bądź osobiście.
Relacjonuje pikantne szczegóły ich współżycia (patrz Informacje z dochodzenia).
Dodatkowo oznajmi, iż są w poważnych tarapatach finansowych, czeki przeznaczają na komorników, o ile wcześniej pisarz ich nie wyda na narkotyki. Ostatnio nawet pobrał naprawdę sporą kwotę pieniędzy zaliczkowo, na poczet nienapisanych książek. Tu powinien nastąpić zgrzyt. Żona wie, że BG  otrzymali mnóstwo pieniędzy od pisarza. Poprosi ich o zwrot z prostej przyczyny - nie starcza im na życie. Jeśli gracze już zdecydują się na ten krok - Dick nagle przerwie ten ważki dylemat moralny. Oto bowiem pojawia się M.E.L.we własnej postaci na spotkaniu autorskim w mieście BG!

Spotkanie autorskie z Melem

Sytuacja staje się niezwykle prosta. BG mają czas, środki do przygotowania się i zdobycia kompromitujących Mela informacji, a raczej poświadczające fakt, że Mel to kilka osób pracujących na rzecz komunistycznego reżimu. Śledztwo, szpiegowanie, wykradanie informacji, włamywanie itp. zdolności będą zapewne faworyzowane.

Lokacja


Nie podaję mapy, ani opisu szczegółowej lokacji miejsca gdzie będzie przebywał Mel. Miast tego MG niech przypomni sobie hotel/ dom letniskowy, w którym przebywał. Dzięki temu będzie miał miejsce spotkania, noclegu Mela, a przede wszystkim nie będzie musiał szukać opisów poszczególnych pomieszczeń. Będzie sypał nimi jak z rękawa - opisywał miejsca, które widział naprawdę, począwszy od pokoju w którym mieszkał, personelu skończywszy na wyglądzie stolika nocnego i kontaktu. Proste, nieprawdaż?

Jeśli uważasz to za kiepski pomysł oto fluff. Pełny, niezwykle szczegółowy opis lokacji, w której odbywa się konferencja.
Odbędzie się ona w Whitemarsh Hall. Ogromnym majątku znajdującym się na powierzchni 300 akrów w Wyndmoor w Pensylwanii.. Posesja była własnością bankowca Edwarda T. Stotesbury'ego i jego żony Evy. Whitemarsh Hall i została zaprojektowana przez Horacego Trumbauer. Główny budynek zbudowano w 1921 roku i rozebrano w 1980 roku.
Whitemarsh Hall liczył sobie 147 pokoi, 45 łazienek, salę balowa i gimnastyczną, kino itp.
Strona poświęcona Whitemarsh Hall zawiera wszystko co będzie potrzebne do poprowadzenia przygody: zdjęcia, mapy wnętrz, mapy okolicy i historię tego miejsca.

Epilog

Jest otwarty na oścież. Przez ten czas spokojnie MG rozszyfruje intencje BG. Jeśli uzna za stosowne, że Dick jest niespełna rozumu szaleńcem, Mel okaże się pisarzem jakiego znamy z kart historii. Fakty o tytułowym pisarzu może potwierdzić żona lub obserwacja jego samego, może to być np.: zamykanie się w domu ze strachu, napadanie na żonę, osobliwe sny, wizje, włącznie z kulminacją szaleństwa. K. Dick zacznie uważać, że jest prześladowanym chrześcijaninem w starożytnym Rzymie zaś Stany Zjednoczone to tylko urojenie. Nie wspominając już o Sztucznej Inteligencji, którą jest Bóg.
Gwoździem do obalenia paranoi naszego pisarza będzie spotkanie autorskie kiedy to Mel zaproponuje wydanie w Polsce powieści Dicka w swojej osobistej serii "Stanisław Mel poleca".
I opcja druga. BG mogą znaleźć dokumenty poświadczające wszystko to co przyjdzie im do głowy i przyszło Dickowi: telefoniczne instrukcje co do wystąpienia, dokumenty z odczytami, rosyjskojęzyczna ochrona czy wreszcie sprzęt szpiegowski w pokojach Mela. Koronnym dowodem mogą być podkreślenia w dokumentach do odczytu tajnej komunistycznej organizacji zawierające zaszyfrowane informacje.

Pomoc do gry: Jeden z 21 donosów na MELaphoto credit: Dead Air via photopin cc & www.seriani.com

Adriano 'Borejko' Kuc

Bloger. RPG są moim hobby od 1986 roku, podobnie jak gry wideo. Moje teksty pojawiały się w magazynach hobbystycznych: Magia i Miecz, Portal, Kwarta; oraz serwisach internetowych m.in. Esensja, Histmag, Gadżetomania, Polygamia.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget