Historia RPG w Polsce: Pierwsze wejście w "role playing games"

W październikowym numerze Fantastyki pojawia się pierwszy artykuł dotyczący gier fabularnych. Autorem tekstu był Darosław Jerzy Toruń.
Ten numer Fantastyki wydaje się być istotny dla historii hobby w Polsce, bowiem pierwszy raz pojawiają się tam nazwy konkretnych gier (takich jak Dungeons & Dragons, Runequest, Traveller etc.) czy nazwiska Gygaxa i Arnensona. Toruń, pożniejszy redaktor naczelny Magii i Miecza w jednym akapicie stara się też przedstawić o co chodzi w RPG.

Od kilku lat niżej podpisany z niemałą dozą zawiści obserwuje rozwój i popularność zabaw, nazywających się ,,role-playing games" Czy wiedzą państwo, co to jest? ,,Role-playing dosłownie przetłumaczone, znaczy odgrywanie roli, mniej dosłownie - "wcielanie się", "games" to oczywiście ,,gry". A całość polega na tym, że ktoś, całym tygodniu borykania się z szarą codziennością,  w sobotę (wolną) i w niedzielę może stać się czarownikiem albo wojownikiem, czy też bardem lub kaptanem. W towarzystwie podobnych mu osób wędruje po świecie pełnym magicznych zaklęć, potworów i niezmierzonych skarbów czekających na śmiałków w podziemiach zamków lub w splatanych labiryntach jaskiń. Po pewnym czasie przestaje być ważne, że ten świat istnieje tylko na skrawkach papieru, a rządzące nim prawa ujęte są w kolumny liczb, zestawionych w dziesiątkach tabel. W taki sposób bawią się setki tysięcy, jeśli nie miliony ludzi. "Role-playing" trudno już właściwie zmieścić w słowie "gra" - bardziej pasującym określeniem jest chyba"hobby".


Dla zainteresowanych całym tekstem Darosława Jerzego Torunia:

Fantastyka  (10/84) str.64

c.d.n.

Adriano 'Borejko' Kuc

Bloger. RPG są moim hobby od 1986 roku, podobnie jak gry wideo. Moje teksty pojawiały się w magazynach hobbystycznych: Magia i Miecz, Portal, Kwarta; oraz serwisach internetowych m.in. Esensja, Histmag, Gadżetomania, Polygamia.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget