Roczne sprawozdanie finansowe Games Workshop

Nadal trwa ekspansja Games Workshop na Azję, Australię i Amerykę Północną. W samej Ameryce Północnej zyski wzrosły o 7,8%.

Na dzień trzeci czerwca Games Workshop miał 99 sklepów w samej Ameryce Północnej, planuje jednak zamknąć 28 z nich i otworzyć 38 nowych.

Z pozycji obserwatora zastanawia mnie to nieco, bo w mojej okolicy zamknięto również dwa sklepy friendly local store, jednak planowane jest otwarcie nowych. Na marginesie:  Games Workshop szuka osób chętnych do prowadzenia sklepów w Europie, w tym w Polsce. Na wielu londyńskich sklepach znaleźć można plakaty o rekrutacji jak i na stronie giganta z Nottingham.
Games workshop - porównaj ceny w Nokaut.pl
Games Workshop ma na całym świecie aż 415 sklepów, w tym 135 w Europie, a na samej Wyspach Brytyjskich 137 !
67% z tych sklepów to firmy jednoosobowe i podobnie jest w Ameryce Północnej - 76 jej sklepów to sklepy prowadzone tylko przez właściciela.

Ciekawych rzeczy możemy dowiedzieć się o tantiemach w branży. Okazuje się, że Games Workshop zarobił znacznie mniej (230.000 dolarów) z tantiem od Fantasy Flight Games w ostatnim roku obrotowym. Dla porównania w roku 2012 zyskali z tego źródła 643.000 dolarów.

Przychody z licencji na gry wideo również spadły. Z dwóch i pół miliona do jednego (tym razem The Telegraph podaje w funtach).
Chairman Games Workshop, Tom Kirby zwala to na karb wzrostu popularności tabletów oraz smartphone:
“We expected a significant decline,” says Mr Kirby, who says the traditional computer games industry has been “changed utterly and permanently” by the arrival of smartphones and iPads.
“We switched as fast as we could,” he confesses. “But [we] were limited by the constraints of the deals we already had in place.”
Można więc wnioskować, że w najbliższym czasie coraz więcej ich pozycji powędruję na platformy mobilne. To jednak niczym nie pokryte hipotezy.

Kirby ma zasadę nie udzielania wywiadów i rozmawiania z prasą, a jego komentarze są komentarzami CEO, jednak warto przeczytać Games Workshop abandons fantasy for plain speaking na łamach Telegraph, choćby dla żartobliwej wypowiedzi, w której nawiązuje do Thomasa Edisona i pruskiego stratega Helmutha von Moltke.

“We think it many be £9.3m,” he says, before referencing the 19th century German military strategist Helmuth von Moltke. “But remember that, as von Moltke said, ‘No plan survives contact with the enemy’.”However, he says the biggest threat to the company is internal its own staff. This is why Mr Kirby will only hire employees who understand that Games Workshop’s business ethic is modelled on inventor Thomas Edison’s methodology.Mr Kirby explains the modus operandi: “After 10,000 attempts to make an incandescent lightbulb, [Edison (Milan: EDNR.MI - news) ] was asked about the 9,999 failures. ‘They weren’t failures, he said. I now know 9,999 ways it won’t work’.”

Raporty rozesłane do akcjonariuszy i National Storage Mechanism znaleźć można również na stronie Morningstar. Trzy raporty są dosyć obszerne - wnikliwi mogą je jednak przejrzeć.
Pozostaje czekać jeszcze na analizę The Financial Times.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget