Plany inteGRAcyjne

Nie, nie chodzi o zjazd w Przysuchej fanów G+RY FABULARNE, ani tym bardziej w Dry Drayton w hrabstwie Essex. O New World Pff+ortel też nie chodzi. Chodzi tylko o kilka rzeczy, nad którymi można popracować.


__________Karnawał Blogowy RPG__________


Zacznę od KBRPG.
Jesienią będę drukował pierwszą Antologię KB RPG, czyli tę która pojawiła się za darmo w formacie PDF z okazji DDGF 2013.

Mógłbym wymieniać każdego z osobna i nazwiska w podziękowaniach: +Tymoteusz Amfibrach +Ezekiah Raven +Michał Zemełka +Jakub Nowosad. Wiem, że można na Was liczyć i prawdopodobnie to dzięki Wam KB RPG 1-25 się pojawił. Mógłbym wymieniać kolejne osoby: Nivo, Seji, Smartfox, Arieen, Silidan, Maskotka i wielu, wielu innych.
Nigdy jednak ta lista nie będzie pełna, bo Antologia KB RPG to nie tylko ilustracje, skład, korekta, ale Wasze teksty, które powstają miesiąc w miesiąc. I tu już musiałbym wymienić kilkadziesiąt osób.

Za chwilę karnawał dobije do 50 (czas przemija, jak to śpiewa znany rapier) i trzeba będzie znowu selekcjonować kolejne teksty do publikacji.
Trzeba zastanowić się nad tym jak wybrać je do Antologii#2, czyli KB RPG 26-50.

Z doświadczenia wiem, że głosy oddaje kilkanaście osób max. kilkadziesiąt. Komu chciałoby się czytać powtórnie dwadzieścia pięć edycji ? W tym jak słusznie pisze +Damian Michał Leśniewski - wiele infantylnych edycji czy wpisów.
Jedyną osobą, która przeczytała ponownie te teksty (1-25) przed głosowaniem był chyba Aureus.

Nie chciałbym powoływać jakiegoś absurdalnego tworu na miarę znanych w Polsce "żiri erpegowych" Stąd pytanie do Was: jak najlepiej wyłonić po kilka wpisów z edycji 26-50 ? Tak jak poprzednio?

Skoro jednak ukaże się edycja 1-25, to warto iść za ciosem i chociaż do tej pięćdziesiątki dociągnąć i wydać część drugą.


__________Indeks polskich RPG__________


Swego czasu popełniłem (samojeden) otwartą bazę publikacji dotyczących gry fabularnej Warhammer Fantasy Role Playinga potem analogicznie mniejszą bazę (bardziej po macoszemu) publikacji angielskojęzycznych.
Może warto byłoby stworzyć Indeks polskich gier fabularnych?
Wszak wyszło ich już dosyć sporo.
To sporo pracy, sporo copy pasty, sporo poprawiania, formatowania i szperania po sieci, nanoszenia poprawek itp.
Chciałbym zebrać wszystkie publikacje, powielić ich adnotacje prasowe oraz informacje o konkretnych pozycjach wg. klucza jaki obowiązuję w bibliotekach ( +Pafnucy von Stopke  mógłbyś ew. mnie pouczyć jak to obecnie wygląda - w bibliotece pracowałem ostatni raz 10 lat temu...).

Czy taki schemat jest odpowiedni?
Autor:
Tłumacz:
Tytuł (tytuł oryginalny):
Język wydania:
Format:
ISBN:
Rok wydania:
Liczba stron:
Oprawa:
Cena:
Wydawnictwo: 

Dlaczego zamierzam się podjąć tego zadania i tworzyć kolejną bazę gier obok Esensjopedii czy Pff+?

Ponieważ pomysł na Pff+ (Baza gier), który zapoczątkowano za czasów Sejiego, Deckarda  +Radek Drozdalski wykoleił się wraz z kolejnymi redaktorami w tym punktami za notę.

Primo. poprzez copypasty z RPG.net dla podbicia pozycjonowania serwisu.
Secundo, poprzez zamieszczanie tam gier znajomych znajomych, które ISBNu nie posiadają. A nie chce tworzyć bazy gier, takich jakie tworzy np. sil do południa. Tylko gier i dodatków do nich, tych oficjalnych posiadających ISBN.
Tetrio, baza na Esensjopedii nie zajmuje się już grami, jak onegdaj.

Cześć roboty odwalił zegarmistrz wraz z osobami z Pff+ w tej aktualizacji - jest spis, ale nie ma adnotacji bibliotecznych. Jeśli udałoby się coś takiego uruchomić na Google Drive (Warhammer, czyli jakieś 50 stron, które stworzyłem sam odpada, bo jest prawie gotowe) byłoby nieźle.
Kilka osób już mi pomogło i mam sporo materiałów (w tym masę zdjęć polskich gier). I tu znów musiałbym dziękować.

I jeszcze jedna rzecz dlaczego chcę to zrobić.
Dręczy mnie obawa taka sama jak kiedyś Drozdala, że któryś z celebrytów pojawi się w mediach i zacznie opowiadać niestworzone historie o grachfabularnych. Vide "historia polskich rolpleji tak naprawdę zaczęła się w 7 nr. MiMa z Okiem Yrehedesa"czy pomysłach występów gościnnych u Ewki Drzyzgi w "Rozmowach w toku".
A tego chyba nie chcemy.

Na koniec napiszę buńczucznie, w stylu Trzewika.
Skoro udało mi się przenieść na polski grunt Dzień Darmowych Gier Fabularnych (RPG Free Day), Karnawał Blogowy (RPG Carnival) to dlaczego nie udałoby się zebrać informacji o wszystkich wydawcach, grach i prasie od pamiętnego tekstu Darosława J. Torunia w Fantastyce z 1984 roku.
Może udałoby się stworzyć mniejszy i polski odpowiednik Designers & Dragons, Shannona Apellcline?
W sumie już to zrobiłem, opublikowałem większość tekstów Ciesielskiego Razem, przeprowadziłem rozmowy z kluczowymi postaciami dla polskiego RPG, a w międzyczasie od tamtego roku na blogu www.borejko.blogspot.com wisi (w wersjach roboczych) kilka tekstów dotyczących tej historii.
Pozostaje korekta, redakcja oraz kolejne długie dyskusje na temat wydarzeń, publikacji, wydawnictw obecnych w Polsce od osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych lat.

Klik tu!


photo credit: khalid Albaih via photopin cc

Prześlij komentarz

"Stąd pytanie do Was: jak najlepiej wyłonić po kilka wpisów z edycji 26-50 ? "

To jest bardzo trudna sprawa, bo nie zawsze najlepszym wyborem dla danej edycji jest wzięcie 2-3 najlepszych tekstów - cenniejsze częstokroć byłoby wybranie owszem, najlepszych tekstów, ale jednocześnie prezentujących możliwie różne punkty widzenia.

To pierwsze można w miarę ograć luźną ankietą (bez ograniczeń na ilość tekstów wybranych w danej edycji, bez wymuszania na głosowanie dla każdej edycji i bez mechanizmów uwierzytelniających), ale żeby zapewnić to drugie, to konieczny jest już wkład i decyzja redaktora - który zawsze może konsultować swoje przemyślenia publicznie ze społecznością.

Inaczej, od początku powinno być jasne, że ankieta nie ma mocy obowiązującej (choćby z powodu braku zabezpieczeń przed nadużyciami, które z kolei drastycznie zmniejszyłyby i tak małą zapewne liczbę głosujących). Poza tym w luźna formuła sprzyjałaby głosowaniu na raty: ot, dzisiaj przypomniałem sobie teksty KB#26, to głosuję na świeżo, jutro przejrzę KB#27 i głosuję znowu.

Teraz sobie myślę, że może nawet lepiej, jakby "ankieta" miała formę forum, bądź postów na G+, gdzie każdy temat/wątek byłby poświęcony publicznym dyskusjom nad wyborem tekstów dla danej edycji. Ma to tę przewagę, że na bieżąco można by argumentować wybór, dyskutować, etc. Forum o tyle lepsze od G+, że każdy wątek mógłby mieć jednocześnie sondę, w której mogliby głosować Ci, którym nie chce się szerzej wypowiedzieć.

Na dzień dzisiejszy wydaje mi się genialny pomysł z "przypominaniem na raty" i np. publikowaniem tego na blogu/ G+ i dyskutowania nad tym.

Ankiety doskonale sprawdzają się na Google Drive, tak więc to akurat nie jest problem.
Wiem, że forum ma przewagi. Ale to samo można powiedzieć o G+.
Natomiast ankieta bez zabezpieczeń np. bez imienia, nazwiska i emaila odpada moim zdaniem. Tu Seji miał rację i będę bronił jego opcji. Lepiej żeby zagłosowało dziesięć wiarygodnych osób niż dziesięć avatarów Krzemienia z Pff+.
I to kolejna przewaga G+ nad forum...

Pomysł Michała z przypominaniem na raty jest bardzo dobry. Ja byłbym za postami na GF+. Może jedna edycja na tydzień w każdy np. poniedziałek? Będzie kilka dni by przeczytać sobie dany karnawał i pogadać. 25 edycji to będzie jakieś pół roku. Nie wiem czy nie za długo. Ale czy dwie edycje tygodniowo to nie za dużo? Chyba żeby sparować karnawały, w których było dużo wpisów z tymi skromniejszymi. Ale jak coś to lepiej puszczać karnawały parami niż po jednym dwa razy w tygodniu.

Ryzyko jakie widzę to zmęczenie tematem po k12 tygodniach. Ale i tak to lepsze rozwiązanie niż wszystko na raz. A dodatkowo może kilka osób założy konto w G+ i się zaktywizuje (np. ja :-)). Można wykorzystać to zdarzenie marketingowo ogłaszając się tu i ówdzie. Równocześnie zareklamuje się sam karnawał jak i społeczność GF+.

A, i powodzenia w robieniu indexu polskich RPG czy też opracowania historycznych początków RPG w Polsce.

Jakby trzeba było mogę porobić jakiś risercz albo sprawdzić bibliografię w mojej kolekcji Portali i MiMów (do 2000r.).

Ok, dzięki Bhaomaz za rady i chęć pomocy.
Konto w Google już masz... mając konto w gmailu - nie uciekniesz...

Problem, o którym wspominasz, dotyczący przypominania 25 edycji nadal mnie nurtuje.
I doszedłem do takich samych wniosków.
- przypominanie ich znudzi się po k12 edycjach.
- przypominanie 25 karnawałów potrwa około 12 tygodni przy założeniu, że będzie po trzy dni na jeden KB RPG.

Bo jakie są alternatywy?
- losowy rzut kością?
- oficjalne namaszczone walne gremium sędziowskie?
- trybuni ludowi oceniający w wolontariacie?
- ankietowe vox populi wśród k10 znajomych królika?

A może zrobić z tego meta-karnawał? (tradycyjnie co dwuletni karnawał o karnawale)

Na GF+ dawać co X dni zajawkę w zestawach po trzy karnawały do dyskusji na żywo. Zachęcić blogerów by napisać recenzję o 1+ wybranych karnawałach podając swoje typy (im więcej edycji zaopiniowanych tym lepiej, bez określanych terminów napisania w sensie np. tydzień tylko do końca meta-karnawału, nie wymagane dłużyzny, powiedzmy kilkanaście zdań dlaczego dany wpis jest wart). Znaleźć zaprzyjaźniony kanał na FB replikujący wpisy z GF+ by zwiększyć siłę rażenia.

Dodatkowo zasłużeni trybuni ludowi starali by się zrobić to samo dla większości edycji jak przy pierwszych 25. A nade wszystko ankieta z głosami o mniejszej wadze w stosunku do recenzji.

Czyli w skrócie uderzyć na wszystkich możliwych frontach. Dać możliwość zaangażowania się każdemu na takim poziomie na jaki ma ochotę. Wyjdzie trochę chaotycznie i wyzwanie z zebraniem różnorodnych głosów do jednej kupy ale będzie przynajmniej wesoło. Najwyżej pod koniec akcji będzie się kombinować na bieżąco jak wypełnić ewentualne luki w sondażach.

Tylko zacząłbym we wrześniu jak wszyscy wrócą po urlopach czy też wakacjach :-)

No i zrobiłbym stronę z wszystkimi 25 edycjami i linkami do każdego wpisu by ludzie nie tracili czasu na szukanie poszczególnych postów (obniżyć próg wejścia).

No i koniecznie jakieś śmieszne logo. Typu wujek Sam "A czy Ty wybrałeś już swój ulubiony wpis?" albo "Cały fandom wybiera ulubionego blogera". Tak by zjednoczyć wiele kanałów pod jednym znakiem w dodatku do nazwy akcji.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget