KB RPG #46: Polish resistance

Wpis karnawałowy -  na przykładzie settingu Polish Resistance, zaprezentuję że da się grać na jednej mechanice w wiele rzeczy.

Polish Restinance, powstał tylko dla kilku znajomych. Osadzony jest w realiach drugiej wojny światowej, na terenach okupowanej Polski, w której elementem nadprzyrodzonym jest epidemia zombie. Autor, +Billy Billerson (którego dziadkowie mieli polskie korzenie) poprowadził już siedem sesji na mechanice znanej nam z CP 2020, czyli Interlocku. Zaś na jego blogu pojawiło się kilkadziesiąt wpisów na temat Polish Restinance. 

+Billy Billerson osadził swoją kampanię pomiędzy Sandomierzem a Opatowem w 1944 roku, terenach które nie podlegają ani Niemcom, ani Rosjanom. Dzięki ogólnie dostępnym mapom Sandomierz stał się megadungeonem. Na dzień dzisiejszy autor przygotował nieco informacji dla swojego Polish Resistance Sandbox w Excelu.
Arkusz kalkulacyjny zawiera opisy miast, Opatowa, generator pomieszczeń, organizacje, pomysły na przygody, bohaterów niezależnych, spotkania, statystyki, ekwipunek itp. Kolejny arkusz to Polish Resistance Character Generator, czyli  karta postaci, umiejętności, ekwipunek itp.

Da się ?
Wrzucić drugą wojnę światową, zombie, cyberpunka do jednej sakiewki z kośćmi?

Da.
Dlatego uważam, że ten setting jest doskonałym przykładem dla obecnej edycji Karnawału Blogowego, którą prowadzi pafnucy ( KB RPG#46: Ile systemów? ).

Okazuje się że na dobrej mechanice (pomimo kilku niedociągnięć za taką uważam Interlock) można poprowadzić różnorakie sesje. W różnych sztafażach, różnych realiach, miejscach czy czasach. Czyli mniej więcej coś o czym pisałem w tekście "Uniwersalność" na blogu Borejko
Do Was należy zaś wybór, czy chcecie co kilka sesji tracić kilka godzin na poznawanie nowych zasad gry, czy spędzić je na kolejnej sesji.  
Ja dokonałem wyboru już dawno.
Liczy się pomysł i jego odpowiednia adaptacja na sesji. Mechaniki już są. Testowane latami i przez setki, tysiące a nawet dziesiątki tysięcy ludzi.
Chyba że mamy ochotę betatestować sprawdzone w wąskim gronie użytkowników gry, a potem brylować na blogach swoim After Action Reportami i innymi Raportami z sesji bo gramy w cóś co nikt nie gra. Bo takieśmy outsaidery i trendygejmery.

Dlatego moja odpowiedź na zadane przez pafnucego pytanie jest następująca.
Jeden system i multum "odskoczni".
Kiedyś, gdy miałem więcej czasu na hobby stosowaliśmy zasadę 4:1, czyli cztery sesje w miesiącu w świecie, który lubimy najlepiej i jedna sesja w zupełnie odmiennych realiach.
Dziś już tak nie jest, jednak najlepiej poznać jeden świat i jedną mechanikę na przykład (Stary Świat i DUPSa, jak ja), a dla odskoczni grać w innych realiach, czasach, światach. Na jednej mechanice z modyfikacjami do każdego świata (tu z kolei kłania się mój tekst Skalowalność z mojego bloga.). By poprowadzić horror w Starym Świecie trzeba wiedzieć jak rozwiązana jest utrata punktów poczytalności w Zewie Cthulhu czy nawet Kryształach Czasu. Jeśli nie przeczytamy Mitologii Słowiańskiej czy nawet Złego Cienia - kiepsko będzie zagrać tysiąc lat temu na terenach polskich.
Nie wiedząc co to panoptikon, czy nie czytając Nowego Wspaniałego Świata trudno pomyśleć o dystopii czy utopii na sesji.
Nie oglądając Matrixa, kiepska zabawa czeka nas w Nabuchodonozorze.
Bez znajomości kolejnych systemów, gatunków prowadzić trudno.


I jeszcze dygresja na koniec.
Są jeszcze na szczęście ludzie, którzy nie tasują się corocznie nad Casimirem Pulawskim jak co poniektórzy nasi rodacy...

Zajrzyj na blog Paffhamer, na którym w sierpniu gości już czterdziesta szósta edycja Karnawału Blogowego RPG. 

 Informacje na temat settingu pod tagiem Polish Resistance.
Pliki z Polish Resistance znjadziecie na blogu w zakładce Gaming Resources (znajdziecie tam również setting Fight Club, również na Interlocku.

Thanx Billy for your information.

photo credit: Genista via photopin cc
Tagi:

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget