Jak H.G. Wells wykreował wargaming - BBC News

Trevor Timpson na łamach BBC News w wczorajszym tekście Little Wars: How HG Wells created hobby war gaming wspomina o ludziach grających nadal na zasadach, które stworzono sto lat temu.
W tekście nadmieniono o zmodyfikowanych zasadach przez Paula Wrighta (Funny Little Wars), w których gracze bombardują swoje armie zapałkami odpalanymi z miniaturowych sprężynowych działek.
Modern toy soldiers are beautifully sculpted and coloured and some war gamers treat them "like their wife's jewellery", says Little Wars player Dr Anthony Morton. In Wells's day "they were not regarded as works of art - they were bland in detail and very cheap to replace".
The author's sons' nurse Mathilde Meyer once wrote: "Hopelessly damaged soldiers were melted down in an iron spoon on the schoolroom floor, and others had a new head fixed on by means of a match and liquid lead."
Jakiś czas temu udało mi się kupić pierwsze wydanie tej gry i jedna rzecz zadziwia w zderzeniu z dzisiejszymi grami bitewnymi.
Na stu stronicach nie znalazła się żadna tabelka, a same liczby pojawiają się nader rzadko. Są raczej tylko po to aby określić liczebność żołnierzy konkretnej formacji.
Dziś to raczej nie do pomyślenia, by ukazała się gra strategiczna nie wykorzystująca skomplikowanych formuł matematycznych. Podobnie jak w powyższym cytacie zmieniły się figurki, tak zupełnie odmienne jest dziś projektowanie gier.
Wartości liczbowe opisane słowami znajdują się tylko w 5 stronicowym Appendixie, który tak naprawdę jest zbiorem najważniejszych zasad. Przykładowo:
Royal Engineers shall move two feet
At more than one foot one infantry-man kills cavalry-men, and fifteen cavalry-men one infrantry-man. 

Nie znam się zbytnio na dzisiejszych grach bitewnych, jednak czy powstają jeszcze takie gry?
Bez rzędów cyferek, bez figurek droższych niż biżuteria?

Czytaj cały tekst na łamach BBC:

Little Wars: How HG Wells created hobby war gaming

Ilustracja i cytat: BBC News 
(Little Wars: How HG Wells created hobby war gaming

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget