Korekty w regulaminie Nagrody im. Żuławskiego


Mamy Regulamin Nagrody Żuławskiego '2013. Jak co roku, wprowadzone zostały niewielkie korekty, mające na celu usprawnienie przebiegu konkursu i dostosowanie procedur do zmieniających się warunków. Oto wypunktowane zmiany:


1. Książka, która nie ma daty okładkowej wydania, może brać udział w konkursie, jeśli po raz pierwszy pojawiła się na rynku detalicznym w ciągu roku objętego tym konkursem. Data wprowadzenia dzieła na rynek powinna być udokumentowana.

2. Par. 1 p. 3. zyskał brzmienie: „Celem przyznawania Nagrody jest promowanie wartościowej literatury utrzymanej w konwencji szeroko pojętej fantastyki, a także ukazanie różnorodności polskojęzycznej oferty literackiej w ramach tej konwencji”, a więc dodano pojęcie „różnorodności”. Jest to częściowe wyjście naprzeciw wysuwanym postulatom, aby Nagroda była „innowacyjna” i „poszukująca”. Oczywiście niekwestionowanym priorytetem pozostaje ocena wartości literackiej, natomiast w przypadku podobnego poziomu dzieł można przyglądać się utworom w różnych aspektach - jednakże, co należy podkreślić, nie chodzi o premiowanie eksperymentów z formą, które w znakomitej większości przypadków nie podwyższają wartości dzieła. W wyniku tej poprawki Jurorzy i Elektorzy zyskują więcej swobody w ocenie utworu, lecz do niczego nowego nie są zobligowani.

3. Jurorzy i Elektorzy nie mogą być aktywnymi autorami ogólnie „prozy literackiej”, a nie tylko prozy zaliczanej do fantastyki. To uzupełnienie wynika z coraz powszechniejszego zacierania się obszarów brzegowych między gatunkami i konwencjami literackimi.

4. Nieco zmieniono termin głosowania Jury na wcześniejszy (od 20 sierpnia do 5 września). Ta zmiana wynika z przyczyn organizacyjnych.

Kolejna sprawa: będziemy publikować więcej wypowiedzi i szkiców Jurorów i Elektorów na temat dzieł nagrodzonych bądź tych, które wskazywali w głosowaniach. To ugruntuje merytoryczność dokonanych wyborów, powstanie też zbiór fachowych opinii dla czytelników.
Tagi:

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget