KB RPG #40 na bis: Nie samym Toonem człowiek żyje

Zupełnie niezrozumiałe jest dla mnie, że tak niewiele osób dotychczas uczestniczyło w tej edycji KB RPG. Temat prosty i przyjazny - pewnie dlatego nie każdy pisze, lepiej esesjować. W Polsce humor RPG kojarzony jest z Warhammerem lub Wiecznonocą do Savage Worlds.
Polscy retrocwetrzy żyją Kubusiem Puchatkiem RPG, Tabelą RPG i innymi żartobliwymi tekstamii z Krainy Goblinów zawartej w MiMie. Owszem pojawiało się trochę humorystycznych gier jak Nieboracy, Dzikie Świnie z Bieszczad itp. Żadna jednak nie zdołała przebić się do "mainstreamu" czyli głównej strony Pff+. A na zachodzie tych gier powstaje cała masa i poza Toonem o kilku z nich było głośno. Niektóre z poniższych gier zapewne obiły się Wam o uszy.


Alma Mater High School RPG, Życie jako nastolatek przez w współczesnej dużej amerykańskiej szkole może być sporym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli BG to np. Jock, Cheerleader, Tough, Brain, Criminal, Average lub Loser.


Bullwinkleand Rocky Role-Playing Party Game, gra składająca się z trzech gierek. Pierwsza Narration Game,  podobna nieco do Once Upon a Time. Kolejna to The Everybody Can Do Something Game i ostatnia Graduate Game.  Origins Gamer's Choice Awards w 1989 roku.
Bureau 13, Biuro 13 to tajna agencja rządowa, która bada nadprzyrodzone moce, a gracze wcielają się oczywiście w jej pracowników. Motto gry to"Protecting America from Everything ". Sześć edycji tej gry od 1983 roku, pasuje ci?

Tytułowa D:D40K7ed. czyli Dungeons: Dragoning 40000 edycja siódma to z wszech miar gra niepraktyczna, a pewnie i niegrywalna, jednak na czym się wzoruje? Na samych klasykach gatunku!Jest kosmologia Planescape z elementami Spelljammera i  planetami z Dark Heresy. 
Znajdziemy tam wpływy Warhammera 40.000, Dungeons & Dragons, Exalted, World of Darkness , Mass Effect i wielu innych.
Żart stworzony na Prima Aprilis?
Tak, tylko na ponad trzystu stronach.
Do tego opublikowany za darmo w postaci PDF przez White Wizard Workshop na łamach bloga LawfulNice

Ghostbusters RPG, jedna z najbardziej niedocenionych gier - tak ocenił ją Pyramid Magazine (SJG) w 1999 roku. Powstała oczywiście na podstawie hitu kinowego. Grę stworzyli... Sandy Petersen, Lynn Willis i Greg Stafford, czyli projektanci, których dobrze znacie np. z Zew Cthulhu. 

HōL, to szpila wbita w popularne ówcześnie gry, szczególnie Vampire: The Masquerade i Dungeons & Dragons. Grałeś geekiem? Elvis Presleyem, lub księdzem pedofilem? To gra dla Ciebie, pełna słówek i skrótów na opak, firma która ją wydała to ...Black Dog Game Factory (White Wolf się kłania).
Macho Women with Guns, to coś na czasie e-femdomu, czyli powrót do 1989 roku. Szatan wysyła na Ziemię zastępy Batwinged Bimbos From Hell, zaś Watykan w odpowiedzi grupę wojujących zakonnic: The Sisters of Our Lady of Harley-Davidson. Obie grupy kobiet rywalizują, by odbudować cywilizację i zwalczać męski szowinizm.


Pandemonium to gra Atlas Games, rozgrywająca się w świecie zwanym Tabloid World. Wszystkie nieprawdopodobne zdarzenia opisane w tabloidach są prawdziwe: Elvis żyje, Trójkąt Bermudzki, Atlantyda, kosmici porywają ludzi, z naszego podwórka "Nie śpi żeby trzymać kredens".
Gracze odgrywają rolę Paranormal Investigators  czyli badaczy zjawisk paranormalnych.
Paranoia, klasyk RPG o którym każdy słyszał w Polsce, choćby dlatego że o tej grze wspomniał już Jacek Ciesielski w osiemdziesiątych latach w Razem.

Teenagers from Outer Space to gra napisana przez Michaela Pondsmitha znanego nam z CP2020.  Zainspirowane zostało takimi anime jak: Urusei Yatsura i Ranma ½.  Pomysł zawarty w settingu opiera się na nawiązaniu kontaktu Obcych z Ludźmi.
Obcy są na tyle zauroczeni naszą kulturą młodzieżową, że zapisują swoje dzieci w ziemskich szkołach.

Toon, nie wierzę że nie znasz. Zagraj zanim pomyślisz, bo spadnie Chutzpah. SJGames zręcznie uciekł przed prawami Warner Bros np. ACME Corporation nazwano Ace Corporation, a same postacie z kreskówek - animki, czyli cartoons to właśnie toons.

Prześlij komentarz

Ekspertyzy w temacie nie mam, zatem nie będę twierdził, iż brak wpisów w tej edycji KB RPG jest dla mnie zrozumiały. Jednak taki stan rzeczy nie zaskakuje. A dla mnie osobiście, ten motyw jest nudny i nieciekawy. Te nieliczne wpisy, które jednak się pojawiły, bardziej przeczytałem z "kronikarskiego obowiązku", niż szczerego zainteresowania. A ich lektura, co podejrzewałem, była czysto mechaniczna. Bo też i o czym pisać zbytnio nie ma. To co wyżej przedstawiłeś jest ciekawe jedynie dlatego, że wskazuje na funkcję RPG jako medium. Ale mało kto postrzega RPG jako medium, toteż o tym nie napiszą. O czym zatem? O humorze w RPG? Ten jest głównie sytuacyjny. A to znaczy, iż bez odpowiednich środków i talentu - nieprzetłumaczalny. Może zatem o tym problemie napisać? Wielu mądrzejszych w temacie już o tym pisało, sensu szczególnego to nie ma. Cóż zatem pozostaje? Kilka przykładów satyry twórców RPG, jako poprzednio uczyniłeś? Z jednej strony to szczególnego entuzjazmu u osób innych, niż fani danego tytułu nie wzbudza - z drugiej ludzie zdają się takiej wiedzy nie posiadać. Kilka próbek kwiatków z własnych sesji? Przy całym tego uroku, przy zrozumieniu specyfiki sesji oraz wynikającej z tego dobrej woli, jest to żałosne. Obdarte z często rozbudowanego kontekstu, podane w suchej formie stenogramu, pozbawione części informacji o komunikacji werbalnej (pauzy, modulacja głosu) oraz wszystkich o zazwyczaj kluczowej komunikacji niewerbalnej. Zatem odpada. Zatem o czym? O czym tak właściwie można napisać w temacie humoru w RPG? Tak by było to interesujące dla piszącego, by nie przekroczyć granicy, gdy jego wypowiedź stanie się sprzecznie z zamierzeniem żenująca. Tak by było to interesujące dla szerszego odbiorcy? Napisałeś że temat jest prosty i przyjazny. W życiu. Temat jest bardzo trudny i pełen pułapek.

Generalizujesz, przecież podobnie paralaktyczny będzie z każdym gatunkiem, horrorem czy fantasy czy czymkolwiek innym.
Przy czym mam zupełnie odwrotne wrażenia odnośnie tej edycji KB RPG, uważam że to temat z niskim progiem wejścia.

Czy będzie podobnie? Na razie chyba jednak nie jest? Dzielę się jedynie swoimi odczuciami. Może w pozornie nieistotnych szczegółach tkwi istotna różnica? Luty jest krótkim miesiącem, długo czekać, by ocenić tę edycję KB RPG nie musimy.

Dobre zestawienie, o kilka tytułów przypomniałeś mi, że znam z newsów, doskonale trzepnąłeś tematem. Sam zapomniałem, że InSpectres jest też na wesoło, po tych orgiach i gwałtach które uprawiam na sesjach odkąd Petra pedziała, że tak się powinno grać.

Nie jesteśmy bibliotekarzami, bądź znawcami różnic pomiędzy kataną a szablą, by mieć te same odczucia. Bywały edycje z kilkoma wpisami i było dobrze.

paralaktyczny

Są i wyniki: http://wieza.org/karnawal-blogowy-40-podsumowanie/
Wpisów pojawiło się 9 (Magnes Twojego drugiego nie uwzględnił). Chociaż oczywiście dalej nie wiemy, dlaczego.

Może przeoczył? Najlepiej napisać do źródła....

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget