Tło, gra paragrafowa Beniamina Muszyńskiego

Tło to jedna z części Cyklu Meggido, w skład którego wchodzi jeszcze Meggido, opowieść o władzy
oraz Szklana Twarz. Wedle autora, Szklana Twarz omawia realia świata tego cyklu, zaś Megiddo... to powieść, której akcja rozgrywa się pięćset lat wcześniej przed wydarzeniami przedstawionymi w gameboooku Tło. Tytułowe Megiddo to zrujnowane miasto, zamieszkałe przez wyrzutków społeczeństwa (choć te które poznajemy z Tła na takie już nie wygląda).
Z kolei autor - Beniamin Muszyński (obok Mikołaja Kołyszko) to koła napędowe Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru. Spod ich pióra ukazało się już kilkanaście pozycji, opublikowanych ich sumptem, w zdecydowanej części są to pozycje darmowe.

Sama gra Tło opowiada perypetię artysty, który ma nieliche problemy ze swoim kuzynem należącym do grupy wywrotowców w świecie gry przedstawionym. Sądzę że nie muszę zdradzać szczegółów fabuły zwłaszcza że gra jest dostępna za dziewięć złotych. Dla osób które chciałyby się zorientować bliżej o co chodzi w TleWydawnictwo Wielokrotnego Wyboru przygotowało wersję demonstracyjną (gra i wersje demo są dostępne w trzech popularnych formatach: PDF, mobi i epub na stronie wydawnictwa)

Gra ma kilka możliwych zakończeń, sporo skomplikowanych wyborów, które głównie decydują o fabule. Jeśli ktoś zatrzymał się na paragrafówkach, które przedstawiał Ciesielski czy Ian Livingstone może grubo się zdziwić. Nie znajdziecie tutaj testów pokroju SSS (Sprawdź Swoje Szczęście) i odnośników, które możemy znać z  tamtych gier: Atakuje -28 Uciekam -29 Przekupuję -30. 

Tło to fajna naprawdę wciągająca gra paragrafowa z naciskiem na fabułę, różnorakie wybory głównego bohatera, które przemawiają in plus za tą grą. Pod względem warsztatu literackiego gra Beniamina Muszyńskiego prezentuje się naprawdę dobrze. Charakteryzuje się niezwykle plastycznymi opisami świata przedstawionego. Choć gorzej właśnie z tym światem przedstawionym, bowiem autor twierdzi iż Tło to steampunk. Ja z kolei przejawów steampunku nie zauważyłem, chyba że machiny parowe są wyznacznikiem estetyki steampunkowej.
Równie dobrze można by tego gamebooka określić jako historię alternatywną lub zwykła historię osadzoną gdzieś/kiedyś w naszym świecie. Co więcej, pobrałem wyżej wspomnianą Szklaną Twarz, by dowiedzieć się nieco więcej na temat tego świata. Niestety nie wiele więcej się dowiedziałem.

Zastanawia mnie jeszcze jedno (chociaż nie jestem kompetentny w tej kwestii) w jakim kierunku powinien iść layout pozycji Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru, czy ma być on szczątkowy, jak obecnie, przypominający książki? A może brakuje tam po prostu ilustracji, takich jakie znamy np. z Wehikułu Czasu?  Nie mnie to oceniać, a autorom i wydawcom. Dla mnie w obecnej formie jest niezbyt satysfakcjonujący.

Reasumując. Przejrzałem tekst, który napisałem powyżej i komuś może wydawać się że Tło ma więcej błędów niż plusów.
To nieprawda. Po Tło warto sięgnąć naprawdę.
Raz ze względu na przedstawienie świata; dwa dzięki interesującym wyborom; trzy za warsztat; cztery zwroty akcji, pięć za możliwe zakończenia.
Nawet jeśli nie chcesz wydawać tych dziewięciu złotych, możesz po prostu pobrać inną ich darmową grę (są raczej na równym poziomie).
Warto.

Dziękuję Wydawnictwu Wielokrotnego Wyboru za udostępnienie mi Tła na potrzeby tego omówienia.

tytuł: Tło
autor: Beniamin Muszyński
data: 2012
Stron: 132 

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget