Rękopis znaleziony w Saragossie. Hipertekstowy.

Rok temu na łamach Polygamii przeczytałem świetny wpis: Interaktywny rękopis hrabiego Potockiego blogera o nicku doktor.caligari. Przedstawiał on ideę przeniesienia Rękopisu znalezionego w Saragossie, Potockiego na ekrany komputerów.
Od razu pomyślałem, że to wyśmienity pomysł, który warto zrealizować na sesji RPG, a jeszcze lepiej byłoby zrobić z tego grę wideo.
Powieść szkatułkowa nadaje się do tego, by gracze zmieniali swe postacie w trakcie sesji nader często, a przyznacie to nie jest zbyt częste w przygodach nie jest.

Dodałem więc wpis doctora.caligari do folderu Superultraważne TODO. Minął rok w folderze jest jakieś kilkadziesiąt lub kilkaset innych superultrważnych do zrobienia, toteż nie dziwi że o Rękopisie znalezionym w Saragossie zapomniałem (choć w ostatnich dniach tamtego roku do pomysłu wracałem ponownie).
A tu nagle jak grom z jasnego nieba spadł na mnie RSS z Techsty, zatytułowany
Już jest! Hipertekstowy "Rękopis znaleziony w Saragossie".

Przyjrzałem się grze i naprawdę nie mogę wyjść z podziwu. To coś, co zapewne zajmie mi sporo wolnego czasu.
W międzyczasie dowiedziałem się, że doctor.caligari nie był pierwszy z tym pomysłem. Ludzie odpowiedzialni za Techsty rozpoczęli prace nad tekstem Potockiego już trzy lata temu. Jak to napisał Umberto Eco:
Istnieją pomysły obsesyjne, nie ma nigdy naszych własnych, a książki rozmawiają między sobą i prawdziwe śledztwo policyjne powinno wykazać, że winowajcami jesteśmy my.
W zasadzie nie ma co przynudzać, trzeba po prostu udać się na stronę Korporacji Ha!art i samemu sprawdzić jak poradził sobie z adaptacją Mariusz Pisarski. Opracowaniem graficznym i ilustracjami zajął się Jakub Niedziela.
Ponad 800 linków nawigacyjnych i 200 innowacyjnych linków tekstowych, wizualizacja bloków narracyjnych, spacjalizacja części świata przedstawionego – to niektóre z zabiegów, jakim poddano Rękopis znaleziony w Saragossie Jana Potockiego w jego nowej, hipertekstowej wersji.
Zapraszającą do wyboru własnych ścieżek wersję Rękopisu czytać można ZA DARMO na stronach portalu Korporacji Ha!art po kliknięciu w poniższy obraz:
 Źródło: Techsty

Prześlij komentarz

Albo jestem dziwny, albo kliknięcie w obraz przenosi nas tylko do statycznego JPG.

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget