Historia RPG w Polsce: Fantastyka 72/88

Pisząc o historii gier fabularnych w Polsce starałem się aby Czytelnicy mogli zapoznać się z tymi wszystkimi wycinkami z archiwalnych numerów czy pismami, które zgromadziłem przez lata. Możecie je ściągnąć w postaci przygotowanych przeze mnie PDFów.
Przeoczyłem jednak pewien numer Fantastyki, który tkwi u mnie w domu na półce i nie wrzuciłem go na łamy bloga. Skojarzyłem ten periodyk, bywając ostatnio w pewnym sklepie z grami fabularnymi w Londynie. Okazało się, że sklep ten właśnie świętuje swoje ćwierćwiecze, a ja czytałem o tym miejscu w naszej rodzimej Fantastyce, właśnie we wrześniu w 1988 roku.
Wybrałem się tam oczywiście w celu spreparowania kolejnego tekstu z cyklu Idiota ZAGRA nicą... który to pojawi się już niebaVem.
I właśnie skany z tego historycznego numeru Fantastyki znajdziecie poniżej.*
W tamtych czasach Galeria Fantastyki ze zdjęciami makiet, figurek z otwarcia sklepu jeszcze bardziej rozbudzała naszą wyobraźnie i skłaniały do codziennych sesji. Prawdziwsze jednak byłoby określenie conocnych, bo grywaliśmy późnymi wieczorami do białego rana. Nie... nie rzucaliśmy słojami, ani nie bawiliśmy się kisielem, nic z tych rzeczy. Czuliśmy się po prostu jak wytatuowany gracz z fryzurą na wojwoda. Albo goście w skórach przed sklepem. Wicie, rozumicie.

Sądzę że zdjęcia z otwarcia tego sklepu były przedrukami z White Dwarfa, choć mogę się mylić. Cześć ilustracji zawartych w Galerii jednak zapewne jest znana fanom Warhammera i innych produktów z Games Workshop. Zresztą sama Galeria była nietypowa jak na standardy Fantastyki, gdyż znaleźć w niej można było trzy obszerne artykuły traktujące o grach fabularnych.

Dla wszystkich śledzących ekonomiczne aspekty dzisiejszych RPG i nakładów radzę przeczytać teksty.
Nakład White Dwarfa w 1988 wynosił około 100 000 egzemplarzy.

* Dziękuje Czytelnikowi z Polski za podesłanie mi w ekspresowym tempie tego numeru na Wyspę.Labirynt.smierci small square 1st Jan, 1982 LABIRYNT ŚMIERCI Nakładem Encore wydana zostaje gra planszowa Labirynt Śmierci.
Rpg03a small square 1st Aug, 1984 Wladca podziemi Na łamach magazynu Razem pojawia się jedna z pierwszych polskich gier planszowych fantasy pt. Władca Podziemi. Magazyn Razem nr. 35 i 43/84
Djt fantastyka 10 84 small square 1st Oct, 1984 Pierwsze wejście w "role playing games" W 25 numerze Fantastyki (10/84) pojawia się pierwszy artykuł w prasie dotyczący RPG pt. Pierwsze wejście w "role playing games". autorem był Darosław Jerzy Toruń.
Fikcje 85 small square 1st Jul, 1985 FIKCJE: Kosmolot- Podróżnik Fanzin Ślakfy Fikcje (numer potrójny) publikuje grę paragrafową osadzoną w realiach science fiction, pierwotnie opracowaną przez Steva Jacksona pt. Kosmolot- Podróżnik.
Monstrum   instrukcja s1 small square 1st Aug, 1985 Monstrum Kolejna gra fantasy na łamach magazynu Razem nr.35/85: pt. Monstrum
Pierwszyartwpl small square 1st Nov, 1986 Władca Podziemi (2) Pierwszy, rzeczowy artykuł wzmiankujący o grach fabularnych ukazuje się w Razem nr.11/86. Autorem był Jacek Ciesielski.
Dreszcz small square 1st Jan, 1987 Gry paragrafowe Razem 7 i 10/87- krótkie omówienie gier paragrafowych (Jacek Ciesielski)
Timeline small square 1st Mar, 1987 Gry fantazji Magazyn Razem nr 5/87 - pierwszy, obszerny artykuł na temat gier fabularnych pt. "Gry Fantazji". Jacek Ciesielski pobieżnie opisuje w nim, takie gry jak: AD&D, Runequesta, WFRP, Middle-Earth'a oraz przelotnie wspomina o grach Elfquest, Stormbringer, Thieves World, Powers & Perils, Lost Worlds.
Dreszcz small square 1st Jul, 1987 Dreszcz Razem 33 i 34/87: ukazuje się gra paragrafowa gra pt. Dreszcz autorstwa Jacka Ciesielskiego.
Show pic small square 1st Aug, 1987 Traveller - opis systemu W Razem 8/87 i Tygodniku Razem 32/87 pojawia się opis gry fabularnej Traveller.
Dscf2410i small square 9th Feb, 1988 Dreszcz Dreszcz zostaje wydany drukiem przez wydawnictwo Ultima w nakładzie 30.000 egzemplarzy jako 16 stronicowa broszurka A4 z kolorowa okładką.
Goblin small square 1st Jul, 1988 Fantasolo - Goblin W czterech kolejnych numerach Razem ukazuje się gra paragrafowa Goblin. 37/88 (609) - Fantasolo - Goblin 38/88 (610) - Fantasolo - Goblin 39/88 (611) - Fantasolo - Goblin 40/88 (612) - Fantasolo - Goblin
Orcnest small square 1st Sep, 1988 "Zabawa w fantastykę" Fantastyka 72 Fantastyka nr.72( 9/88) "Zabawa w fantastykę". Kolorowa galeria omawiająca gry RPG i bitewne, liczne zdjęcia i informacje na temat RPG w kilku artykułach.
Timespan Dates: Timespan Title: Timespan Description:
1st Jan, 1989
to
31st Dec, 1991 Seria historycznych gier książkowych pt. Wehikuł Czasu: Rok 1989 Spis publikacji: 1. W poszukiwaniu Króla Artura 2. Ostrze gilotyny - Arthur Byron Cover 3. Tajemnica Atlantydy - Jim Gasperini 4. Pierścienie Saturna - Arthur Byron Cover 5. Na tropie miast ze złota. - Richard Glatzer 6. Piracki rejs - Jim Gasperini 7. W poszukiwaniu źródeł Nilu 8. Śladami Dinozaurów 9. Detektywi Scotland Yardu 10. Kurs na Antlantydę Seria wydawana była przez dwa lata.
1st Jan, 1991
to
31st Dec, 1993 Cykl gier paragrafowych "Wojownik Autostrady " Rok 1991 Amber wydaje pierwszy tom Wojownik Autostrady autorstwa Joe Devera: I: Piekło na Autostradzie Amber, 1991 II: Przejście przez Góry Masakry, Amber 1991 III: Strefa Śmierci, Amber 1992 IV: Ostatni Etap, Amber 1993

Labirynt.smierci small squareLABIRYNT ŚMIERCINakładem Encore wydana zostaje gra planszowa Labirynt Śmierci.
Rpg03a small squareWladca podziemiNa łamach magazynu Razem pojawia się jedna z pierwszych polskich gier planszowych fantasy pt. Władca Podziemi. Magazyn Razem nr. 35 i 43/84
Djt fantastyka 10 84 small squarePierwsze wejście w "role playing games"W 25 numerze Fantastyki (10/84) pojawia się pierwszy artykuł w prasie dotyczący RPG pt. Pierwsze wejście w "role playing games". autorem był Darosław Jerzy Toruń.
Fikcje 85 small squareFIKCJE: Kosmolot- PodróżnikFanzin Ślakfy Fikcje (numer potrójny) publikuje grę paragrafową osadzoną w realiach science fiction, pierwotnie opracowaną przez Steva Jacksona pt. Kosmolot- Podróżnik.
Monstrum   instrukcja s1 small squareMonstrumKolejna gra fantasy na łamach magazynu Razem nr.35/85: pt. Monstrum
Pierwszyartwpl small squareWładca Podziemi (2)Pierwszy, rzeczowy artykuł wzmiankujący o grach fabularnych ukazuje się w Razem nr.11/86. Autorem był Jacek Ciesielski.
Dreszcz small squareGry paragrafoweRazem 7 i 10/87- krótkie omówienie gier paragrafowych (Jacek Ciesielski)
Timeline small squareGry fantazjiMagazyn Razem nr 5/87 - pierwszy, obszerny artykuł na temat gier fabularnych pt. "Gry Fantazji". Jacek Ciesielski pobieżnie opisuje w nim, takie gry jak: AD&D, Runequesta, WFRP, Middle-Earth'a oraz przelotnie wspomina o grach Elfquest, Stormbringer, Thieves World, Powers & Perils, Lost Worlds.
Dreszcz small squareDreszczRazem 33 i 34/87: ukazuje się gra paragrafowa gra pt. Dreszcz autorstwa Jacka Ciesielskiego.
Show pic small squareTraveller - opis systemuW Razem 8/87 i Tygodniku Razem 32/87 pojawia się opis gry fabularnej Traveller.
Dscf2410i small squareDreszczDreszcz zostaje wydany drukiem przez wydawnictwo Ultima w nakładzie 30.000 egzemplarzy jako 16 stronicowa broszurka A4 z kolorowa okładką.
Goblin small squareFantasolo - GoblinW czterech kolejnych numerach Razem ukazuje się gra paragrafowa Goblin. 37/88 (609) - Fantasolo - Goblin 38/88 (610) - Fantasolo - Goblin 39/88 (611) - Fantasolo - Goblin 40/88 (612) - Fantasolo - Goblin
Orcnest small square"Zabawa w fantastykę" Fantastyka 72Fantastyka nr.72( 9/88) "Zabawa w fantastykę". Kolorowa galeria omawiająca gry RPG i bitewne, liczne zdjęcia i informacje na temat RPG w kilku artykułach.
Timespan Dates:Timespan Title:Timespan Description:

to
Seria historycznych gier książkowych pt. Wehikuł Czasu:Rok 1989 Spis publikacji: 1. W poszukiwaniu Króla Artura 2. Ostrze gilotyny - Arthur Byron Cover 3. Tajemnica Atlantydy - Jim Gasperini 4. Pierścienie Saturna - Arthur Byron Cover 5. Na tropie miast ze złota. - Richard Glatzer 6. Piracki rejs - Jim Gasperini 7. W poszukiwaniu źródeł Nilu 8. Śladami Dinozaurów 9. Detektywi Scotland Yardu 10. Kurs na Antlantydę Seria wydawana była przez dwa lata.

to
Cykl gier paragrafowych "Wojownik Autostrady "Rok 1991 Amber wydaje pierwszy tom Wojownik Autostrady autorstwa Joe Devera: I: Piekło na Autostradzie Amber, 1991 II: Przejście przez Góry Masakry, Amber 1991 III: Strefa Śmierci, Amber 1992 IV: Ostatni Etap, Amber 1993

Prześlij komentarz

Tak, zdjęcia, przynajmniej ich znaczna większość, to przedruki z White Dwarfa. Widzę też fotki, które pojawiły się w trzecim wydaniu Warhammera Battla, ale mam wrażenie, że pojawiły się one też w WD, jako zapowiedź nowej edycji.

A potem...pojawiły się jeszcze w dodatkach do WFR. Ta z 8 strony to raczej na pewno "Źle się dzieje w Kislevie", zaś z 9 nie kojarze.

"Nie mam oczywiście zamiaru sugerować, że również nam, w Polsce, takie pisma są potrzebne. Nie są, a przynajmniej nie w tej chwili. Zwracam jedynie uwagę na zjawisko."

Ooosz kutwa, gdzie tu ciebie sie lajkuje?:p

Nie ma się co dziwić że język jakim spisano artykuły rozczula, szczerze mówiąc dopiero po tym zdaniu zwróciłem uwagę że rocznik czasopism ma ósemkę na początku.

Aż się łezka w oku kręci. Czy jesteśmy aż tak starzy??

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget