TSR i Amazing Stories

TSRWotC opublikowały masę książek osadzonych w realiach światów gry Dungeons & Dragons. O ile dobrze pamiętam to w Polsce ukazały się powieści osadzone w światach: Ravenloft, Greyhawk, Planaescape, Forgotten Realms i Dragonlance.
Większość starszych pasjonatów RPG czytała na pewno serię Dragonlance (Smoki Jesiennego Zmierzchu, Smoki Wiosennego Świtu...), jeszcze inni kojarzą zapewne postać Drizzita Do'Urdena.
To lekkie, łatwe i przyjemne lektury, które czyta się jednym tchem.

Jakież było moje zdziwienie dzisiaj, kiedy to  dowiedziałem się że TSR’s w 80 latach dzierżyło prawa autorskie do pierwszego pisma poświęconego fantastyce, czyli Amazing Stories.
Wstyd się przyznać, jednak nie wiedziałem o tym fakcie.
27 maja 1982 TSR przejął znaki towarowe i prawa autorskie do tytułu Amazing Stories. Opublikowali w tym czasie kilkadziesiąt nowych i oryginalnych powieści SF i fantasy, niezwiązanych z żadnym światów Dungeons & Dragons.
W zimie 1995 zaprzestano wydawać tytuły Amazing Stories (bo oprócz magazynu były jeszcze antologie), jednak krótko po tym zostały wznowione przez Wizards of the Coast w 1997 roku.
Pod szyldem Czarodzieji z Wybrzeża ukazało się łącznie 10 numerów i jeden, jubileuszowy (sześćsetny) numer.
Problemy rozpoczęły się około 2000 roku, kiedy to czasopismo Locus poinformowało, iż dystrybucja magazynu jest dosyć słaba. Ostatnie wydanie ukazało się latem 2000 roku. Następnie tytuł przejęło inne znane wydawnictwo gier fabularnych: Paizo Publishing.
Niestety, miesięcznik ukazywał sie tylko od września 2004 roku do lutego 2005. W marcu 2005 Amazing Stories zostało wydane po raz pierwszy w formacie PDF. Po roku Paizo ogłosiło, że nie będzie już publikować pisma. We wrześniu 2011, znak towarowy został przejęty przez Steve'a Davidsona, który ogłosił plany publikowania magazynu w wersji online.

Zainteresowani antologiami Amazing Stories (i nie tylko) wydawanymi przez TSR mogą zajrzeć na stronę Black Gate. Autor notki nabył antologie po kilka dolarów na eBayu i  przedstawia je pokrótce.

Dodatkowo, przypominam że pierwsze numery Amazing Stories są do pobrania za darmo, zaś w sieci na stronie Locusa znaleźć można również spis numerów Amazing Stories.
Ilustracje i źródło: Wikpedia i Black Gate

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget