Rebel Times {p}omówienie numeru

Uwielbiam czytać obydwa polskie pisma PDF o grach. Czytam je jednym tchem i rzadko kiedy lektura któregoś z tych pism zajmuje mi więcej niż pięć minut.
Nie, nie ukończyłem kursu błyskawicznego czytania. Po prostu ich zawartość skłania mnie do przewijania kolejnych stronic ruchem jednostajnym. Wstępniaki jednak czytam w całości. Taki trybut dla trudu Szanownych Redakcji.
I Gwiezdny Pirat i Rebel Times przypominają mi gazetki z Kauflandu czy innej sieci sklepów. 
Kalmary prosto z Mazur 19.99 PLN, Wyrób tabletopodobny Manga 399 PLN, Chleb naturalny bez mąki 0.99 PLN
A ja i tak kupuję Klasyczne Tyskie. 
Ci pierwsi (GP) reklamują swoje gry, niczym paskudne Arcana Journal z Avalon Game Company. W tym zachodnim piśmie mamy zdjęcia makiet z Avalonu za 99$, a redakcja Portalu preparuje takie same za 9.99 PLN z części wydobytych z telewizora marki Elektron, pralki Frani i szprych z roweru marki Ukraina.  Pod tym względem GP stoi na wysokim poziomie humorystycznym. Owszem rzadkie teksty eRPGowe przełknę, ale od pewnego czasu GP promuje wyłącznie swoje produkty. Co zupełnie zrozumiałe ze względów marketingowych - raz w miesiącu trzeba przypomnieć fanom o sobie. 
Natomiast Rebel Times to już pismo PRO, na które zwróciłem uwagę, gdy schronił się w Redakcji organizator niechlubnego Megakonkursu. Jeszcze wcześniej spodobała mi się akcja z programem partnerskim tego sklepu, która trwała tak długo, aż sklep nie zabłysnął na firmamencie dzięki fanom, którzy myśleli, że na affiliate Rebela dorobią się kokosów. Patrz Partner Programski

Upadła Madonna z wielkim Cycografem.
57 numer Pan Naczelny Sting w pierwszym zdaniu pisze"Piersi zawładnęły polskim RPG!". Jeśli polskie RPG to 1k10 tyld i innych zigzaków na Pf+oraz k3+1 kobieta (rodzynek) na Bagnie to ja nie mam w domu polskich eRPGów, tylko kolekcję glebogryzarek. 
Powtórzę więc to co piszę od paru lat.
Piętnując postępowanie czołowego przedstawiciela "branży poje*ów" robi się mu autopromocję, przekładającą się na wymierne zyski. Ot, polski marketing wirusowy, czyli Wieś Viral.
A mógł Pan Sting napisać o czymś przyjemniejszym np. o jakimś kolejnym, oszałamiającym sukcesie Pf+. A tak? Wszystko wskazuje że na kolejne wstępniaki trafi SziSza, czyli sam Szołmen Szkop
I tu przeskoczę w inne rejony. Pan Neurocide prowadzący blog Rzut Krytyczny w ostatnim wpisie zamieścił notowania dotyczące gier fabularnych sprzedawanych ze sklepu Rebel (Rebel Times powstał dzięki zapłodnieniu in vitro tegoż sklepu). Notowania tego sklepu o tyle humorystyczne, że nijak mają się do rzeczywistości. W co innego gra się po domach, a co innego podaje rubryka Bestsellery. Królują więc tam w pierwszej dziesiątce takie tytuły jak Dzikie Pola: Rzeczpospolita w ogniu czy Charakternik : Magią i Mieczem. Mogę pozostawić to bez komentarza - ktoś o zdrowych zmysłach wierzy w to że Dzikie Pola są szóstą pod względem popularności grą w Polsce, a Charakternik plasuje się na 9 miejscu? Wątpię, żeby nawet wyalienowana, przyjazna blogosfera w to wierzyła...

Wróćmy do RT. Gwoździem numeru są zawsze recenzje - kobyły, których przeczytanie trwa dłużej niż dotarcie do sklepu z grami i zobaczenie jak dana gra wygląda w praktyce.
Recenzje te muszą sprawiać niezwykłą przyjemnostkę:
a) recenzentom (darmowy egzemplarz na półkę lub Allegro)
b) nikomu więcej. Nikomu, ponieważ korekta i redakcja nie jest już taka fajna, jak śledzenie podbijanej ceny na aukcji Allegro recenzowanej gry, a odkurzanie gry na półce przez (p)ołowicę też nie należy do najprzyjemniejszych zajęć.

Dziś było jednak inaczej, przeczytałem jeden tekst. Pan  Enc wziął się za publicystykę, zaczynając tekst Trudna sztuka wydawania tymi oto słowy:
Jeszcze kilkanaście lat temu wydanie podręcznika do gry fabularnej przez fana graniczyło z cudem. Konieczność przygotowania plików, wydrukowania większej partii książek, zorganizowania dystrybucji oraz prowadzenie samego wydawnictwa mocno ograniczały możliwości amatorów i pół-profesjonalistów. Z czasem sytuacja uległa zmianie.
Zupełnie się z tym zgadzam dla fana, gier fabularnych był to cud wydać taką grę. Natomiast dla punkowców, hardcore'owców i im podobnych metalowców (owe naście lat temu) było to tak trudne jak wypicie piwa jednym haustem. Niczym trudnym było wydawanie magazynów, płyt, taśm, książek, koszulek i innych gadgetów - pisałem zresztą o tym w tekście Polskie gry są punkowe
Dystrybucja fanzina z Chile (?!?). Nic trudnego - sam to robiłem. 
Po prostu inna glina: punkowcy nołfjuczerują, a fani RPG knują i gnuśnieją.
Cały tekst doskonale wpasowuje się w formułę: "Nie znam się to się wypowiem". Enc napisał setting dla GRAmela, grę dla Portala i pewnie coś jeszcze. Jednak nie przypominam sobie, aby coś wydawał. Ma więc pełne prawo zabrać głos w tej kwestii, podobnie jak wybrać odpowiedni skład i taktykę w kolejnym meczu polskiej reprezentacji. 
Oczywiście nie porównuję tego tekstu z eseistyką felietonistyczno polemimiczno zapoznawczą Pana Bartosza Bortasza, bo Enc nie urwał się z choinki i jest obyty w tym co się dzieje na zagranicznym rynku i polskim Jarmarku. I nie sposób z nim nie zgodzić się w pewnych kwestiach.
Niemniej jednak tekst mógł napisać ktoś kompetentny w tej dziedzinie na przykład Pan Propagataror Prelegent Promotor i Wydawator Darken. Zjadł zęby na TSoYu walcząc zacięcie na rynku z Wydawnictwem Maldor, które wydawało tę samą grę co On. On wydał cztery razy, Maldor raptem raz. Ale PPPiW  też był chyba na pierwszych miejscach listy przebojów Rebela.

Moja lista bestselerów RT: 

Najdroższa gra do recenzji w numerze 57: 209,95 PLN

Battletech 3 plusy i 3 minusy
Stronghold 4 plusy i 2 minusy
Offboard 4 plusy i 1 minus (!?! "na siłę jakiś można znaleźć")
Safari Hide & Seek  4 plusy 0 minusów
Pupile podziemi 4 plusy i 4 minusy
Choas in the Old World 3 plusy 2 minusy
Imperial Histories 4 plusy  2 minusy
Lure of Power 3 plusy i 3 minusy
Łącznie:
27 plusów | 19 minusów
Plusy dodatnie przysłaniają ujemne, tak więc do następnego pomówienia.
Czas lektury: 5 minut
Plusy: czytam
Minusy: - 5 minut z życia, robienie sztucznego tłoku w sieci (9,8 Mb do pobrania)
____________
A żeby było wesoło i optymistycznie wrócę jakieś kilka lat do tyłu, kiedy to popisywałem się na Pf+ generatorami.
Oto generator dla wszystkich newsmanów, bloggerów o nowym numerze RT czy GP (bo pisać o nich trzeba i należy o tym rozmawiać proszę Państwa)
[1k3]
 1. Ukazał się nowy (wstaw GP lub RT)
 2. Pojawił się  nowy (wstaw GP lub RT)
 3. Jest już nowy (wstaw GP lub RT)
W środku [k12] : 
 1. atrakcyjne, 
 2. ekscytujące, 
 3. pasjonujące, 
 4. zajmujące, 
 5. interesujące, 
 6. ciekawe,
 7.  intrygujące,
 8.  barwne, 
 9. oszałamiające, 
 10. niezwyczajne, 
 11. wciągające, 
 12. emocjonujące
[1k3]
 1. teksty. Numer (wstaw GP lub RT) do pobrania
 2. teksty. Pobierz (wstaw GP lub RT)
 3. teksty Numer (wstaw GP lub RT)  można pobrać ze strony (wstaw GP lub RT).
[1k3]
 1. W następnym numerze (wstaw GP lub RT) jeszcze bardziej
 2. W kolejnym numerze (wstaw GP lub RT)  jeszcze bardziej
 3. Niebawem na łamach (wstaw GP lub RT) jeszcze bardziej
[1k12]
 1. atrakcyjne, 
 2. ekscytujące, 
 3. pasjonujące, 
 4. zajmujące, 
 5. interesujące, 
 6. ciekawe,
 7.  intrygujące,
 8.  barwne, 
 9. oszałamiające, 
 10. niezwyczajne, 
 11. wciągające, 
 12. emocjonujące


teksty!MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget