K1000 słów na niedzielę: Crowdfunding

Od dłuższego czasu rzadko zdarza mi się informować o projektach startujących na Kickstarterze - zbyt duży szum dziś wokół finansowania społecznościowego. Sam crowdfunding zresztą to zjawisko spychające nas w Nowe Średniowiecze, o którym kiedyś rozpisywał się swego czasu Lech Jęczmyk w NF.
Zjawisko nader pozytywne ze wszech miar, acz przypominające zamierzchłe czasy, kiedy to autorzy ksiąg średniowiecznych szukali patronów do wydania swoich dzieł, czy podróży.
Zwróciłem na to uwagę już przed nastu laty kiedy wyszukiwałem informacje na temat flisu, Zborowskich, czy lokacji śląskich miast.
Większość ksiąg ówcześnie powstających pisanych było na jedną modłę - pierwsze karty były poświęcone właśnie patronowi danego dzieła. Dla przykładu początek i koniec z Flisu Klonowica:
Jaśnie Wielmożnemu Panu, Jego Mości Panu Stanisławowi Gostomskiemu z Leżenic, wojewodzie rawskiemu, radomskiemu, etc. staroście, memu Mościwemu Panu i dobrodziejowi.
...
W.M. tedy tego Bosmana swego umyślnie ofiaruję, żeby pod imieniem W.M. jako senatorski sługa bez placenia wodnego myta wolnie w dół i na górę et secundo, et adverso flumine* pływać mógł.
Proszę pokornie, żebyś W.M. tę niewielką robótkę moją łaskawie przyjąć raczył, a żebyś mi też W.M. w tym tu sławnym w cnotę i w chleb bogatym radomskim kraju i w tej danińce, którą tu mam od mych łaskawych prełatów i zakonników klasztora sieciechowskiego tanquam loci pitaneus** miłościwym panem i obrońcą być raczył.

et adverso flumine* - i w górę i w dół rzekitanquam loci pitaneus**  - jako tutejszy starosta
Zatem jeszcze raz.
Czy Klonowiczowa daninka, czyli finansowanie społecznościowe łaskawych dobrodziejów (sponsorów) jest złym zjawiskiem?
Oczywiście że nie.
Przykry jest jednak fakt, że pomysły z olbrzymim potencjałem muszą szukać gotówki w tych formach finansowania, gdy obok tymczasem obok jest marnotrawione 270 milionów dolarów (patrz 38 Studios i Kingdoms of Amalur) z dotacji rządowych.

Przykry jest fakt że kreatywni ludzie, którzy chcą zdobyć gotówkę z UE, PUP itp. na realizację pomysłów związanych na ten przykład z kulturą mają nikłe szanse na jej otrzymanie.
Wątpię by osoby, decydujące o przyznaniu dofinansowania, miały tak rozległą wiedzę o rynku by przydzielić pieniądze np. na wydawnictwo gier fabularnych, klub, czy zwyczajne warsztaty pisarskie. Prościej zadecydować o firmie budowlanej czy cateringowej.

Zupełnie oderwany od rzeczywistości dla mnie jest fakt nominacji crowdfundingu jako zjawiska do Diana Jones Awards. Skoro Wired okrzyknęło to wydarzeniem roku, to Diana Awards wybierze inne zjawisko? Nominacja, która sama z siebie staje się nagrodą.

Pomysł identyczny jak pewnego użytkownika Pf+, by przyznawać w Polsce nagrody za najlepsze gry RPG, wydawnictwa itp.
Wszak wiadomo że mamy tylko jedno prężne wydawnictwo RPG (a może mieliśmy?) i we wszystkich kategoriach ono wiodło by prym.

Facecja na koniec, przytoczę wybiórczo wymianę zdań z FB:
- Dzień Darmowych Gier Fabularnych, cóż z tego jak polski rynek RPG jest martwy...... - komentarz doomborcha na Paradoksie
- I już pierwszy komć hejterski - Arathi (redaktor działu RPG Paradoksu)
...
- Nie hejterski, prawdziwy - odpisał szef GRAmela.

Luka jaka powstała w wyniku zaprzestania działań GRAmela na polskim rynku jest ogromna. Pozostaje nam wrócić kilka lat wstecz i liczyć na Portalowe sześć pozycji rocznie (które albo się udadzą albo nie, i tak pięć z nich będzie broszurkami do Neuroshimy).

PS. Zapomniałem, zboczyłem na inne tory a o tym chciałem Was poinformować. Znany wszem i wobec pisarz Neal Stephenson szuka sponsorów na Kickstarterze do projektu swojej gry Clang. Gry ze wszech miar odmiennej. Gra w której walka opierać się ma na zasadach szermierki, a nie bezmyślnym wduszaniu spacji, LPM, czy krzyżyka na kontrolerze.
Tylko że na Kickstarterze wszystkie gry są odmienne i niezależne. Zwłaszcza te z budżetem podążającym w kierunku 270 milionów $.
Ale to temat na inny raz.


Poniżej film promujący Clang Stephensona.
photo credit: DavidDMuir via photo pin cc
Tagi:

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget